PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] TD - Ciężko wchodzą biegi po rozgrzaniu



zsberg
20-04-2011, 10:01
Powitać brać!
Otóż chyba coś niepokojącego się dzieje. Po dłuższej jeździe bądź staniu w korku ciężko wchodzi 1 bieg, a dziś jeszcze zaczęły się problemy z wbiciem wstecznego. Nic nie zgrzyta, ale czuć wyraźny opór. To się dzieje raz na kilka dni, ale dziś mnie zaniepokoił wsteczny. Wysprzęglika nie słychać żeby szwankował. Kilkukrotne wciskanie sprzęgła nic nie daje. Sprzęgło nie ciągnie, tzn. nie ślizga się.

Sprzęgło pada (oby nie)? Może coś zapowietrzone? Olej w skrzyni, a raczej jego brak?? Może stary płyn hamulcowy w układzie??

Podrzućcie jakieś sugestie, bo ciężko znaleźć by komuś na ciepłym biegi szwankowały - z tego co szukałem na forum to problemy są na zimnym, a u mnie jest ok.



PS. chyba trochę inny dział powinien być, ale jak by jakiś moderator mógł to uporządkować to byłbym wdzięczny.

Netoper
20-04-2011, 11:16
jak by jakiś moderator mógł to uporządkować to byłbym wdzięczny.
Nie ma problema, w razie co na przyszłość raportem zgłaszaj, taki mały czarny trójkącik na dolnej belce pod avatarem.

zsberg
29-04-2011, 12:32
witam!
płyn hamulcowy wymieniony bo był dosłownie brązowy...
sprzęgło działa tak, że nie trzeba go do podłogi wciskać, bo już w połowie drogi można zmieniać biegi bez problemu, jednak po postoju w korku ciężko z 1 i wstecznym biegiem. Olej wymienić??? podpowiedzcie coś

Netoper
30-04-2011, 19:40
ednak po postoju w korku ciężko z 1 i wstecznym biegiem. Olej wymienić???
Diabli wiedzą czy jak zmienisz olej to reszta biegów nie zacznie mieć problemów, jak jest przebieg auta?
Może jeszcze raz płyn wymień.

zsberg
01-05-2011, 23:00
no i udało sie usunąć usterkę. Auto ma na liczniku 230 000 km....
spuściłem olej i spłynęła czysta ciecz o konsystencji wody koloru czerwonego. niemal pewne że ktoś zalał ATF-a i póki było zimno to było ok, ale jak sie skrzynia zagrzała to biegi ciężko wchodziły. Poświęciłem sie i zalałem oryginał forda 75w90 i szok - przejechane już ponad 200km i na ciepłym biegi wchodza idealnie, jupi :)

Netoper
02-05-2011, 22:58
ATF-a to i ASO poleca lać do manuala i ładnie on się sprawdza przy skrzyniach z dużym przebiegiem.
Zresztą na forum też było kilka razy opisane że po przejściu z "normalnego oleju na ATF-a problemy ustąpiły.
A było też kilka przypadków że po wymianie starego oleju ("normalnego" ) na nowy "normalny" zaczęły się po jakimś czasie szopki.

zsberg
04-05-2011, 14:09
Widziałem podobne posty. Ojciec ma w escorcie ATF-a i jest ok, a u mnie był jakiś czerwony i coś nie było halo, bo juz ok 600km na nowym jest ok, a po mieście staram się często zmieniać biegi i ani razu nie musiałem walczyć z lewarkiem.

logeen
11-07-2014, 09:46
przepraszam za odgrzewanie kotlecika..
czytam, czytam, pytam i głowa boli.. olej do skrzyni próbuję kupić już trzeci dzień i nadal nie wiem jaki..
piszę tutaj, bo objaw mam bardzo podobny.. od kupna w marcu br. biegi wchodziły bez problemu, bez blokowania, ale trzeba było dość precyzyjnie (w dieslu mk2 2000 r. idzie dosłownie paluszkiem - jakby samo wskakiwało; tu nieco trudniej). Jak się rozgrzeje to ciężko zredukować z 5 na 4 - pomagało zejście z 5 na luz, lewarek w lewo i prawo, następnie wchodziła 4.. ostatnio jak się bardzo spieszyłem w upalny dzień to po 35-40 minutach bardzo dynamicznej jazdy miałem problem ze wszystkimi biegami - dało się z trudem przełączać między:
5 - jałowe
3 - 4
1 - 2
przejście lewarkiem w bok to siłowanie się dwoma rękami, a mocy w rękach mi nie brak ;)
Auto trochę przestygło i było lepiej - mogłem wrócić do domu..
Kilka godzin później jak gdyby nic się wcześniej nie działo :)
Sprawdzałem stan odkręcając korek wlewu oleju i na równym, na kołach, na rozgrzanym oleju, ten zaczął się wylewać.. zebrałem kilka ml do pojemnika przezroczystego.. wodnisty dość przezroczysty płyn o barwie brunatnej.
Objawy wg tego co wyczytałem i sprawdzałem nie wskazują moim zdaniem na nic innego..
Chcę więc wymienić olej na odpowiedni, nie przepłacając o ile to możliwe.. jednak nie wiem na jaki.. proszę o pomoc..
Koleżanki i koledzy, jaki olej proponujecie wlać do skrzyni manualnej do mondeo mk1 95 r. 1,8 Pb(+LPG)?
Dziękuję

ratmed24
11-07-2014, 12:06
Skrzynia mtx 75, olej np fordowski 75W-90

logeen
11-07-2014, 12:15
Tak Forda, a jaki zamiennik? Bo jak pisałem jeśli jest dobry zamiennik to nie chce przeplacac

Netoper
11-07-2014, 13:53
a jaki zamiennik?
Nie ma co ryzykować, bo potrafiły być problemy po nawet firmowych zamiennikach.

logeen
11-07-2014, 17:18
Tego się obawiałem..

------------------------------

wymieniłem (w mk1 1,8 16V Pb) na zamiennik Mannol 75W-90 GL5 Syntetyczny
http://img11.allegroimg.pl/photos/oryginal/45/00/57/13/4500571316
i jest dobrze :)