PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] konserwacja wnętrza i mechanizmu elektrycznych szyb + otwieranie bagażnika z wewnątrz



ak87
03-05-2011, 22:56
Samochód stał mi prawie pół roku bez ruchu i chciałbym go trochę odświeżyć. Mam dwa problemy:

1. Elektryczne szyby działają, ale przesuwają się niemiarowo. Mam wrażenie, że to przez osad na uszczelkach czy prowadnicach (o ile są ;p). Czy jest coś co mógłbym zrobić, aby to poprawić? Np. nasmarować czy naoliwić? Może jest jakiś środek do pryskania na uszczelki/szyby?

2. Nie mogę otworzyć bagażnika z wewnątrz. Pociągam za wajchę do otwierania, ale chyba coś się poluzowało, bo ewidentnie, gdyby dało się pociągnąć jeszcze trochę mocniej to by się otworzyło. Macie jakąś poradę?

Netoper
05-05-2011, 11:14
że to przez osad na uszczelkach czy prowadnicach
Boczne trzymanie szyby w ramce drzwi to są prowadnice boczne/futerkowe, do tego po zdjęciu tapicerki zobaczysz "głowną" prowadnicę szyby.
Z kolegą BartekM żeśmy poczyścili nie pamiętam czy WD czy izopropanolem te prowadnice futerkowe (w ramce drzwi) Potem popsikaliśmy silikonem w aerozolu.
To samo z prowadnicą główną szyby, z tym że tam poszła bodajże wazelina techniczna.
No i u niego jak i w naszym mondku szybki hulają już drugi rok bezproblemowo.

Natomiast u innego kolegi problem był niestety w wydartych prowadnicach bocznych, futerko się zmechaciło i klinowało szybę.
U kolejnego był problem z prowadnicą główną, luz się zrobił za duży i szyba się przekręcała klinując w prowadnicach bocznych.

grzesiek327
05-05-2011, 20:26
kolego w mondkach niszczą się uszczelki zgarniające na zewnątrz . Jest tam w niej aluminium które "puchnie" i przyciska szybę . Przynajmniej u mnie tak jest. Nowa uszczelka w serwisie 80zł szt

Tomasz
05-05-2011, 20:52
Nie mogę otworzyć bagażnika z wewnątrz.

A miałeś włączone podwójne ryglownie? Czasami mam podobnie. Z klucza da się otworzyć, a z linki nie. W zamku jest mechanizm, który po podwójnym ryglowaniu czasami (jak nie używany) nie odbija. Wtedy trzeba go ręcznie przesunąć. Niestety jest to półśrodek. Jak ponownie zaryglujesz to linka nie będzie otwierała.

maximilian13
05-05-2011, 21:03
uszczelki zgarniające na zewnątrz

tzw.parapetyhttp://www.ford-esklep.pl/pl/p/Komplet-uszczelek-zewnetrznych-szyby-drzwi-Mondeo-do-%E2%86%92-051999-FORD/266
http://ford.sklep.pl/pl,product,321533,uszczelka,zew,szyby,drzwi,ford,p ,l.html

grzesiek327
05-05-2011, 21:59
nom przednie troche droższe od tylnych

ak87
05-05-2011, 23:27
Panowie, wielkie dzięki za odzew :) Postaram się najpierw przeczyścić to izopropanolem, a jak nie zadziała to wymienię uszczelki. Nie zdejmowałem nigdy tapicerki (w sumie to ja się znam tylko na komputerach ;p), jest gdzieś jakiś poradnik? (nie chciałbym czegoś bezpowrotnie zniszczyć).

@uro2: no właśnie to jest niezależne od ryglowania, więc mam wrażenie, że coś się poluzowało.

Macie może pomysł jak wymienić/naciągnąć tę linkę z bagażnika?

grzesiek327
05-05-2011, 23:43
tapicerka jest na wkręty a więc 1)plastik od lusterka z uchwytem do regulacji, 2)plastik klamki wewnętrzej zdjąć zaślepkę i jeden wkręt plus zatrzaski , 3)rączka 2 wkręty pod zaślepką, 4) małe wkręciki do okołą czarne , a co do uszczelek to zobacz poprostu czy nie są spulchnione gdzieś od środka tam gdzie taki zamsz delikatny. ją bez problemu wyjmiesz( uwaga nie zegnij jej)

Netoper
06-05-2011, 01:52
a jak nie zadziała to wymienię uszczelki.
Tylko jeśli chodzi o parapety to one nie wpływają na Twoje objawy a na rysowanie szyby.

grzesiek327
06-05-2011, 18:46
kolego u mnie rysowały sie szyby z tyłu z brzegu a skoro rysuje się to uszczelka w tym miejscu stawia większy opór a w mondku jest tak żę jak ma zjednej strony szyba ciężej to nierówno się podnosi i klinuje delikatnie

Netoper
06-05-2011, 19:19
to nierówno się podnosi i klinuje delikatnie
Przy sprawnych bocznych prowadnicach rysujący szybę parapet nie ma praktycznie wpływu.
Jak jest problem z prowadnicami to nawet bez spuchniętych parapetów będzie problem z klinowaniem.

Tomasz
06-05-2011, 19:41
rysujący szybę parapet nie ma praktycznie wpływu.

Dokładnie. Ja mam już tak porysowane, że chyba będę musiał wymienić. Około 8cm od brzegu jest już nieprzezroczyste i nie ma to wpływu na otwieranie.

Netoper
06-05-2011, 20:06
że chyba będę musiał wymienić
Ja już wymieniałem szyby po zakukupie bo ostro zorane były i parapety, i teraz mimo że parapety nowe to już mamy rysy na szybach a szyba mimo to ładnie idzie do góry bez klinowania.

Z przekrzywianiem się szyby i to tylko tej od strony kierownika był problem przed wyczyszczeniem prowadnic, teraz też trochę ją krzywi bo jednak futerko w prowadnicach swoje przeszło i szyba ma trochę luzu na boki, ale nie ma problemu z klinowaniem bo prowadnica czysta i nie wystrzępiona.