PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Szarpanie przy hamowaniu-moje rozwiązanie



Stasio1948
26-05-2011, 20:24
Od ok.3 lat w moim Mondku (Mk2 kombi TD)występował narastający problem z biciem kierownicy podczas hamowania.Co ciekawe-pomiary bicia tarcz przednich były w normie a bicie występowało tylko podczas hamowania z większych prędkości i nasilało się podczas kolejnych hamowań,na zimnych tarczach bicie było minimalne.Po przestudiowaniu forum doszedłem do wniosku ze TTTM i spokojnie jeździłem aż do wizyty w ASO Rewo Lubin na ścieżce diagnostycznej(2 tygodnie temu na pikniku z Fordem).Diagnosta stwierdził m.in znaczne zużycie tylnych tarcz i zalecił wymianę.Zakupiłem więc tarcze i klocki i samodzielnie zabrałem się za wymianę.Po zdemontowaniu starych tarcz okazało się że prawa tarcza ma popękane żeberka wentylacyjne na części obwodu (5 kolejnych) co prawdopodobnie powodowało zmianę grubości na tej części obwodu podczas jej rozgrzewania się.Po wymianie problem zaniknął do prawie niezauważalnego i szarpanie nie pojawiało się mimo dosyć brutalnego traktowania hamulca.Idąc za ciosem wymieniłem jeszcze piasty,łożyska (jedno huczało) i tarcze oraz klocki z przodu i teraz auto hamuje "jedwabiście".Ale głównym problemem szarpania była tarcza tylna mimo iż wszystko wskazywało na przód.Może ta historia pomoże komuś w jego zmaganiach z szarpiącym hamulcem.Dziękuję za uwagę.

rustin
27-05-2011, 17:17
Ja mam coś takiego że nie zawsze ale przeważnie w gorące dni (tak przynajmniej mi się zdaje albo dopiero teraz to się stało) jak hamuje lekko to drży kierownica jak mocniej wcisnę pedał hamulca to tego nie ma. Tarcze przód tył nowe całe komplety zimmermana mają może z 5 tys km. Wiem że mam opony do wymiany z przodu bo już ograniczniki się zaczęły scierać na nich i w najbliższym czasie je wymieniam,czy to może być wina opon? mam nadzieję że to one dlatego że podczas jazdy tak 120km/h kierownica lekko drży,koła wyważane były 2 razy i to samo.

Optysio
27-05-2011, 21:44
Czy takie drżenie może być od opon to nie wiem, ale jak zaciski u mnie ciężkawo chodziły na prowadnicach to miałem tak samo. Po oczyszczeniu i nasmarowaniu problemu nie ma.

rustin
27-05-2011, 21:54
przy wymianie tarcz wszystkie prowadnice smarowałem

Optysio
27-05-2011, 22:14
No chyba, że tak. Innych pomysłów brak.

rustin
27-05-2011, 22:23
dzisiaj przejechałem sie kawałek i nie było tego.