PDA

Zobacz pełną wersję : [TDDi MKIII] Ogromne spalanie w mondeo mk3 2.0 TDDi



Fangril
05-06-2011, 19:28
Witam serdecznie,

Zwracam się do was z pewnym problemem, otóż kupiłem jakiś tydzień temu Mondeo MK3 2.0 TDDi. Wszystko ładnie, pięknie silnik niezabrudzony, cicho pracujący nic w nim nie słychać. Lakierniczo powiedziałbym też że jest idealny. Bardzo cieszyłem się że wreszcie udało mi się trafić na dobrego mondiego. Niestety moja radość opadła kiedy zobaczyłem jak w nim ubywa paliwo. Zalazłem 35 litrów ON, a przejechałem zaledwie 260 km.
Chciałbym też dodać że mieszkam na wsi, gdzie nie ma korków i praktycznie jeżdze cały czas po trasie w swobodnym ruchu. Jeżdze z prędkośćią 90-100 km/h tak aby obroty nie przekraczaly 2000. Po przeliczeniu wyszło mi że pali średnio 15l /100 km
to chyba zdecydowanie za dużo. Moje pytania to:

1. Czy to normalne żeby ten diesel tyle palił ?
2. Co może być przyczyną takiego spalania ?
3. Jaki byłby ewentualny koszt naprawy?

Bardzo prosiłbym o odpowiedź w tej sprawie :)
Pozdrawiam,

Wojtek

steell
05-06-2011, 20:15
Trudno tak ocenić, jedyne wyjście to zatankować do pełna i zrobić wypad na 200-300 km potem znowu do pełna na tej samej stacji, inaczej nie da się wiele powiedzieć.
Ja tankuję do pełna zwykły ON potem śmigam trasę około 400 km w tym około połowa z prędkością 150 km/h wg GPS reszta w tłoku bo wąsko i więcej się stoi niż jedzie i na miejscu mam jeszcze ok połowy zbiornika czasem trochę więcej.

wsciekly
05-06-2011, 20:18
a mi komp pokazuje po trasie 8litrów, i wydaje mi się że za dużo pali ;D

wrc1000
05-06-2011, 20:42
Hmmm trzeba sprawdzać na wyliczeniach własnych- do pełna,pojeździć i do pełna. Bo to co trip pokazuje to jakiś szit jest.
U mnie wariuje i nie przelicza średniego spalania tak szybko jak miałem w MK1 V6 ... Spalanie w/g tripa na odcinku 90km ze średnią prędkością 100km/h wyszło 7.3 ... a nie wiem jak się(i czy wogóle) "kasuje,resetuje" spalanie na tripie.

eMJot
05-06-2011, 20:48
Wojtku, gdzie tankujesz?
miałeś diesla wcześniej?

N2O
05-06-2011, 21:00
Najpierw wypadałoby wymienić wszystkie filtry, dopiero potem dywagować o spalaniu. Tak duże spalanie może wynikać między innymi z zapchanego filtra powietrza.

Fangril
05-06-2011, 21:04
Tankuje na Orlenie ECO ON. Mam pierwszy raz Diesla. Mój mondi nie ma komputera pokladowego. Przeliczam matematycznie jakie ma spalanie. Czy diagnostyka komputerowa wykaże co jest nie tak ? jaki jest koszt diagnostyki ?

steell
05-06-2011, 21:07
Panowie o jak dużym spalaniu mówicie? bo z postu kolegi całkowicie nie wynika jakie ma u siebie. Napisałem zatankować do pełna pojeździć, zatankować do pełna podać ile kilometrów ile paliwa weszło za drugim razem.
Mam teraz założone opony 225/45/17 i spalanie w porównaniu z zimowymi 205/55/16 wzrosło na pewno więc czynników zwiększających spalanie jest wiele nie tylko brudne filtry, narazie jednak nie wiemy o jakim spalaniu mówimy. Kolega napisał ze wlał 35 l i zrobił 260 km, tylko co nam to mówi? kompletnie nic, wyjeździł całe paliwo na tych 260 km? do zera czy do zapalenia sie rezerwy? ile miał wcześniej w baku?
Skończcie dywagacje o niczym i niech zrobi to co napisałem poda wynik będziemy szukać powodu jak on faktycznie będzie.

Fangril
07-06-2011, 13:58
Problem rozwiazany, to byl filtr powietrza. Niestety żaden ze "specjalistow" nie wiedzial....

steell
07-06-2011, 15:31
Może i nie wiedział ale nie zrobiłeś nawet tak jak Ci radzono, zresztą nie ważne, ważne ze mondek śmiga

---------- Post dodany o 15:31 ---------- Poprzedni post dodany o 15:29 ----------

Przy okazji co to jest ten ECO ON? to bio diesel?

Hadzi
07-06-2011, 16:07
Przy okazji co to jest ten ECO ON? to bio diesel?
Nie! Jest to najwyklejsza ropa, ale nie bio.

---------- Post dodany o 16:07 ---------- Poprzedni post dodany o 16:06 ----------


Problem rozwiazany, to byl filtr powietrza. Niestety żaden ze "specjalistow" nie wiedzial....

a czytałes dokładnie?

Tak duże spalanie może wynikać między innymi z zapchanego filtra powietrza.

Ven
08-06-2011, 02:29
Jeżeli jest to Twój pierwszy diesel może jeszcze nie przeszedłeś na tryb jeżdżenia dieselem, stąd minimalnie większe spalanie na początku Twoich "kursów". Ogólnie ten silnik pali ok. 7L/100 z klimą.

Filtr powietrza to jedno, może być równie dobrze filtr paliwa, zdarte opony, może duży termostat?

Koledzy dobrze mówią, jeździć i testować, a fakty w postaci wyników przedstawić i napewno usterka się znajdzie.

lukaswer1983
08-06-2011, 23:31
Jeżeli jest to Twój pierwszy diesel może jeszcze nie przeszedłeś na tryb jeżdżenia dieselem, stąd minimalnie większe spalanie na początku Twoich "kursów". Ogólnie ten silnik pali ok. 7L/100 z klimą.

heh...nie przesadzajmy :) . Jak on by musiał go "butować żeby spalił mu tyle co napisał"...

---------- Post dodany o 21:31 ---------- Poprzedni post dodany o 21:29 ----------


Filtr powietrza to jedno, może być równie dobrze filtr paliwa

nie wiem jak inni,ale jak ja nabywam auto,to pierwszą rzeczą którą robię to jest wymiana oleju,paska,i wszystkie filtry... :)
może to dziwne ale tak mam :). Śmiga na wymienionym i mam pewność że w razie co to filtry są ok .

dziewiectrzydwa
08-06-2011, 23:45
paska

rozrządu??

lukaswer1983
08-06-2011, 23:59
rozrządu??

no jakigo rozrządu? :los2: łańcuch jest przecie :) , tam wymieniałem napinacz , chodzi mi o pasek klinowy(alternatora) ;)

Globi
09-06-2011, 10:11
U mnie wyglądała sprawa tak samo jak u lukaswer1983, choć w fakturach były wymiany na czas itd to drugiego dnia po zakupie wymiana kompletu filtrów, olej - standardowa procedura. Paski i dwie rolki wymieniłem miesiąc po kupnie, zachęcił mnie do tego zerwany pasek wspomagania ;)

hubciox
25-09-2011, 14:44
mój rekord to 4.6 a srednio pali 6 .4 w cyklu mieszanym...w zimie jak sa mrozy to ok 7.5 a tak luzik:)

luke8899
26-09-2011, 21:42
mój rekord to 4.6.......

to tyle się da??? :o
ja to maiłem najmniej 6,3l a najwiecje 7,49l ....a mój brat raz zrobił moim mondkiem 5,5l...ale nie chce mi sie w to wierzyć:)

Mondekmk1
26-09-2011, 22:22
klinowy(alternatora)
Wielorowkowy...:) Klinowe juz nie w modzie :)

hubciox
28-09-2011, 20:57
da sie tyle spalic...obecnie mam 6.5...w trasie jaki pisalem i 5.4:)

Lasko
29-09-2011, 01:17
mi się udało zejść najniżej do 5.61 jadąc nocą na wakacje i nie przekraczając prędkości 140 km/h. Przeważnie jechane było 110 km/h.

lukaswer1983
29-09-2011, 12:30
Wielorowkowy... Klinowe juz nie w modzie
masz rację :):beer:

---------- Post added at 10:30 ---------- Previous post was at 10:27 ----------


mi się udało zejść najniżej do 5.61 jadąc nocą na wakacje i nie przekraczając prędkości 140 km/h. Przeważnie jechane było 110 km/h.
norma to jest jakieś 7 l/100 km i ciężko mi uwieżyć że tyle ci spalił :hmm:...jak wy jeździcie ? z górki cały czas na luzie ? :hehe:

---------- Post added at 10:30 ---------- Previous post was at 10:30 ----------


mój rekord to 4.6 a srednio pali 6 .4 w cyklu mieszanym
albo to to to :boshe:

Lasko
30-09-2011, 00:43
norma to jest jakieś 7 l/100 km i ciężko mi uwieżyć że tyle ci spalił :hmm:...jak wy jeździcie ? z górki cały czas na luzie ? :hehe:]

a jeździłeś kiedyś tddi czy tylko to co w googlach wyczytałeś i na Wikipedii ??

tompiorko
30-09-2011, 01:00
Ano jeździł. Powyższe ma jedynie uświadomić że jazda w zakresie prędkości 120-140km/h i większej nie może się skończyć apetytem na gnojówkę w ilości poniżej 6l. Nie ma ba ta:zakrecony: . Wszystkie inne-->mniejsze wyniki są albo przekłamaniem w obliczeniach bądź zwykłą przechwałką nie mającą potwierdzenia w rzeczywistości.

Alien
30-09-2011, 07:43
Wszystkie inne-->mniejsze wyniki są albo przekłamaniem w obliczeniach bądź zwykłą przechwałką nie mającą potwierdzenia w rzeczywistości.

Myślę, że koledzy raczej nie kłamią lecz ich wyniki opierają się na takim pomiarze, że w czasie jazdy pustą szosą zresetują komputer i jadą 90 na godzinę, wtedy komputer tyle pokaże. Ale niestety jest to spalanie chwilowe i nijak ma się to do rzeczywistego spalania. Ja swój komputer resetowałem ostatnio parę miesięcy temu, jeżdżę trochę po mieście trochę po szosach i aktualnie pokazuje mi 7.1. Biegi zmieniam pomiędzy 2000 a 2500 obrotów i staram się jeździć w miarę dynamicznie. Ale jak tylko przez parę kilometrów pocisnę go trochę mocniej powiedzmy do tych 3 tyś z małym kawałkiem spalanie szybuje w górę.

lukaswer1983
30-09-2011, 08:49
a jeździłeś kiedyś tddi czy tylko to co w googlach wyczytałeś i na Wikipedii ??
jeździłem 2 lata,naprawiałem i dlatego twierdzę że trochę ubarwiasz :) (widzisz foto w opisie?) to chyba mondeo ?:hmm:

---------- Post added at 06:48 ---------- Previous post was at 06:46 ----------


Ano jeździł. Powyższe ma jedynie uświadomić że jazda w zakresie prędkości 120-140km/h i większej nie może się skończyć apetytem na gnojówkę w ilości poniżej 6l. Nie ma ba ta . Wszystkie inne-->mniejsze wyniki są albo przekłamaniem w obliczeniach bądź zwykłą przechwałką nie mającą potwierdzenia w rzeczywistości.
:up:

---------- Post added at 06:49 ---------- Previous post was at 06:48 ----------


Myślę, że koledzy raczej nie kłamią lecz ich wyniki opierają się na takim pomiarze, że w czasie jazdy pustą szosą zresetują komputer i jadą 90 na godzinę, wtedy komputer tyle pokaże. Ale niestety jest to spalanie chwilowe i nijak ma się to do rzeczywistego spalania.
skoro tak jest to po co piszą że tak pali ?:hehe:

sebek19922
31-01-2013, 12:05
Witam, chcialbym trochę odświeżyć temat.
Posiadam mondeo 2.0 tddi 2002.
Jeżdżę nim juz ponad 2 lata. Spalanie zawsze mialem okolo 6.0 - 6.8 litra. (nie mam komputera) Jezdze odcinkami 30km, po miescie malo. Na trasie nad moze udalo mi sie zejsc do 5.1 /100.

Od jakiegos miesiaca mondeo nagle zaczelo palic w granicach 9.5 litra.
I to nie ma wplywu na to temperatura, bo w zeszlym roku w mrozy -20 w spalaniu nie bylo duzej roznicy.

Filtry oleje swiece niedawno wymieniane, pompa i wtryski sprawdzane.
Nie wiem za co sie zabrac.
Czy mozecie mi cos doradzic, co sprawdzic??

Dodam ze jak jest zimny to na 2 lub 3 biegu miedzy 2000 a 3000 obrotow gdyy zalacza sie turbina, dajac delikatnie gazu to tak jakby silnik sie dlawil, albo dostawal za malo paliwa, tak go szarpie. Podczas jazdy tylko raz po odpaleniu gdy auto jeszcze nie zlapie temperatury sie tak dzieje.

Auto nie kopci, nie puszcza bakow przy odpalaniu. Pali na dotyk. dynamika bez roznicy,, wszystko jest ok, tylko spalanie dosc wysokie.
Pozdrawiam i z góry dziekuje za rady:).

madeco
28-12-2013, 15:59
Witam.
Chciałbym dołączyć się do dyskusji, ja tak jak mój poprzednik mam bardzo duże spalanie nawet w granicach 11 - 12 litrów. Filtry oleje wszystkie wymienione. po wstępnych oględzinach zauważyłem kilka istotnych rzeczy a mianowicie:
- nieszczelny układ wydechowy za 1 tłumikiem ( tzw plecionką) wręcz oberwany tłumik trzymający się na kilku cm.
- rzecz która mnie zaniepokoiła nawet bardziej niż oberwany tłumik... skrzynka w której jest filtr powietrza wchodzi w nadkole a dalej powinna być jakaś rurka przez którą wpada powietrze do filtra?? bo u mnie kończy się cały układ dolotu powietrza na skrzynce z filtrem, która wchodzi w nadkole.
- świst lewego powietrza pod maską tak jakby któraś z rur gumowych była dziurawa.

Samochód jest zamulony, nie jeździ tak jak na 115 kucyków przystało strasznie słabo przyspiesza , no i to duże spalanie.

Czy ww czynniki mogą mieć wpływ na takie spalanie i osiągi?

Samochód to mondeo mk3 2001 TDDI 115.

Z góry dziękuje za jakieś podpowiedzi

Andreas1971
28-12-2013, 16:33
- nieszczelny układ wydechowy za 1 tłumikiem ( tzw plecionką) wręcz oberwany tłumik trzymający się na kilku cm.
- rzecz która mnie zaniepokoiła nawet bardziej niż oberwany tłumik... skrzynka w której jest filtr powietrza wchodzi w nadkole a dalej powinna być jakaś rurka przez którą wpada powietrze do filtra?? bo u mnie kończy się cały układ dolotu powietrza na skrzynce z filtrem, która wchodzi w nadkole.
- świst lewego powietrza pod maską tak jakby któraś z rur gumowych była dziurawa.
I sam sobie kolego odpowiedziałeś. Napraw te trzy rzeczy, a spalanie spadnie i moc wróci!

Kubora
28-12-2013, 19:09
Ta rura do filtra powietrza powinna się zaczynać zaraz za atrapą koło prawego reflektora.

daman0629
28-12-2013, 20:15
Ta rura do filtra powietrza powinna się zaczynać zaraz za atrapą koło prawego reflektora.
Dokładnie, pewnie było bum i ktoś po kosztach poskładał jak widać.Ponaprawiaj te rzeczy wiele nie kosztują, jak się poprawi to git jak nie to będziemy szukać dalej.

kon146
28-12-2013, 20:18
świst lewego powietrza pod maską tak jakby któraś z rur gumowych była dziurawa. A może to gwiżdże turbina?

madeco
30-12-2013, 18:33
A może to gwiżdże turbina?

raczej nie, dźwięk jest taki jakby zaciągał lewe powietrze, na tyle głośny za nieraz ludzie sie odwracają :P


Ta rura do filtra powietrza powinna się zaczynać zaraz za atrapą koło prawego reflektora.

koło prawego czy lewego?

Czy ktoś zna fachową nazwę tych elementów których mi brakuje?

Z nadkola coś wychodzi, ale jest to rura, która była zatkana jakąś szmatką, czy tam nie powinno być jakiejś "skrzyneczki" w której gromadzi się powietrze?


Plecionka już zakupiona jutro wymienię, teraz tylko poszukać nieszczelności na rurach gumowych i tej części od filtra powietrza

Znalazłem coś takiego, które to to coś co potrzebuje ??

http://allegro.pl/dolot-powietrza-ford-mondeo-mk3-2-0-tddi-i3836095850.html
http://allegro.pl/rura-rury-powietrza-ford-mondeo-mk3-dolot-czesci-i3769342071.html
http://allegro.pl/ford-mondeo-mk3-2-0-tddi-rura-waz-powietrza-dolot-i3782734637.html

1 i 2 link to kąplet od samej skrzynki filtra powietrza? czy czegoś jeszcze brakuje ??

daman0629
31-12-2013, 08:28
Ten z pierwszego linka wydaje mi się ze jest kompletny ale lepiej niech ktos to jeszcze potwierdzi .Ten z ostatniego linka na pewno odpada.
Oczywiście kolo lewego reflektora czyli od strony kierowcy.Ktoś jak tam szmatą zatkał to też mądrze nie zrobił musisz to poprawić.

Kubora
31-12-2013, 13:13
Pisząc koło prawego miałem na myśli stanie do auta na wprost od przodu :P
Według mnie też on jest kompletny.

sokoleokoo2
31-12-2013, 14:42
Witam, nie straszcie kolegi mondeo tak już ma że pali przeróżnie, mnie w tamtym roku to i 15l palił po krakowie.

Teraz święta śmigałem krk-czwa to wyszło ponad 8 niby 140km ale wieczne korki w krakowie plus max 3bieg do olkusza plus ciągłe roboty w dąbrowie, no nie da rady musi spalić + też chyba lewe paliwo było na BP bo jakiś taki mułowaty był a mixol się skończył.

Wiecie jak byście jechali ze stałą prędkości 120-140/h na utobahnie a nawet 160 to spokojnie wam spali 5-6/100 tyle że dziś nawet na autbahnie w doutchlandzie zwolniawki, utrudnienia i idioci a i ruch spory więc spalić musi.

kon146
31-12-2013, 14:55
mondeo tak już ma że pali przeróżnie, mnie w tamtym roku to i 15l palił po krakowie. Nie, Mondeo tak nie ma.
Wracając do tematu to w fabryce napewno szmatą nie zapchali więc ktoś sobie zrobił jakąś prowizorke

madeco
31-12-2013, 17:04
Szmatę już dawno wyciągnąłem, bo na chłopski rozum powietrze musi w jakiś sposób dostać sie do filtra i dalej :)

Plecionka wymieniona, była walka gdyż śruby od kata nie chciały pościć ale dobra nasadka, przedłużka i rura półcalowa dł 60 cm zrobiły swoje :)

Teraz zamawiam te części od dolotu jak przyjdą i przetestuje auto to dam znać czy sa jakieś zmiany w spalaniu.


Dzieki wszystkim za pomoc oraz zycze Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku oraz szampańskiej zabawy sylwestrowej.

mrmiracle
16-03-2014, 09:40
spalanie
kupilem mondeo mk3 tddi kombi 2002 rok
wlasciciel mowi mi spala na trasie okolo 8 litrow - latamy zaladowani to fakt
autko dechlo pod gore jak sie jechalo
koszt naprawy 20 zlotych - pekniety ostatni kawalek rurki powietrza od filtra do turbiny . koszt w sklepie 280 pln !!!!!!!!!!!!!!!1 na szrocie brak
coz polazlem do sklepu moto - taki jak za komuny - i pan mial wszelakie rurki do zrobienia przyciecia etc
kupilem obwinalem zamontowalem i moooooc wrocila a spalanie 5,7 na trasie przy 130 km /h
jak to wyliczylem - tankowanie na maxa az sie wylewa i takowe nastepne a latam do pracy naprawde po 1800 km w jedna strone

kojot310
16-03-2014, 10:13
Ludzie co wy piszecie jakie 15 litrów pali TDDI ?To nie jest i nie może być normalne.Musi być jakas przyczyna takiego dużego spalania.

CzarekJ
16-03-2014, 12:12
kupilem mondeo mk3 tddi kombi 2002 rok
wlasciciel mowi mi spala na trasie okolo 8 litrow - latamy zaladowani to fakt

I prawę mówi......



kupilem obwinalem zamontowalem i moooooc wrocila a spalanie 5,7 na trasie przy 130 km /h

I to tez prawda bo:


po 1800 km w jedna strone

A dlaczego dwie prawdy?
Poprzednik jeżdził "normalnie" - sporo w mieście i od czasu do czasu trasa i to prawdopodobnie z większymi prędkościami niż 120-30.

A Ty tylko trasa i to dość długa i do 130/h.......popędź go tak ze 300km "autobahną" z prędkością 160-170/h (na obrotomierzu tak 3,4k obr) a od razu "połknie" 8/100......(jak nie więcej)