PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] MK3 - nierówna praca i lekkie szarpanie 1800-2000rpm



cichyp
21-06-2011, 10:45
Witam,

miałem problem z nierówną pracą silnika w okolicach 2000 rpm ale to była nierówna praca, po wyczyszczeniu filtra i naoliwieniu, a późniejszym przeczyszczeniu czujnika powietrza, nierówna praca ustała albo stała się na tyle niezauważalna że przestało mnie to denerwować.

Zaznaczę że objawy są zauważalny tylko przy jeździe emeryckiej podczas lekkiego jednostajnego dodawania gazu, przy mocniejszym dociśnięciu gazu nierówna praca ustaje.

Ostatnio czyściłem EGRa i po tym obijamy powróciły, znowu przy 1800-2000rpm pojawia się szarpanie - oczywiście tylko przy jeździe emeryckiej jak delikatnie przyśpieszam, gdy mocniej docisnę podczas wyprzedzania nie ma nierównej pracy.


Czy ktoś z Was ma pomysł co to może być? EGR? Wtryski?


PS. mam wkładkę K&N dlatego oliwiłem filtr, autko jest zmodowane.

cichyp
22-06-2011, 12:35
nikt nie ma pomysłu?

lekki klekot silnika skłania mnie do wymiany wtrysków...

sly_PL
22-06-2011, 13:56
cichy, czyściłeś kolektor dolotowy?

---------- Post dodany o 12:56 ---------- Poprzedni post dodany o 12:54 ----------

zerknij na forum forda:
http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=88344

Wilhelm
22-06-2011, 14:49
pisałeś że przed modami wymieniałeś wtryski, myślisz że po pół roku by padły?

---------- Post dodany o 13:49 ---------- Poprzedni post dodany o 13:48 ----------

EGR i turbo masz sterowane elektronicznie czy podciśnieniem?

cichyp
27-06-2011, 15:01
różne rzeczy dzieją się z wtryskami...

Nie czyściłem kolektora dolotowego, ale jak czyściłem EGR to był w dość dobrym stanie nawet bez czyszczenia... dziwi mnie to tym bardziej ze chwilowo objawy ustały i czuć tylko czasami jak silnik jest jeszcze dość chłodny.

To że się "samo" naprawiło nie zmniejsza moich obaw, bo jak się samo naprawia to i samo może się posypać w najmniej odpowiednim momencie.

cichyp
06-07-2011, 17:17
W piątek umówiłem się do mechanika ma mi wyczyścić EGR oraz kolektor dolotowy, przy okazji zaślepić EGR. Może to pomoże... jak nie to będę szukał dalej.

cichyp
15-07-2011, 18:31
Byłem u mechanika sprawdził i powiedział że to dwumasa się kończy... czy dwumasa może wprowadzać silnik w takie drgania?

PiotrLublin
17-07-2011, 08:30
Witam,
kiedy ja wymieniałem dwumase to pierwsze jakie mialem objawy ze silnik chodzil glosno, no i telepal sie samochod, a sprzeglo to lapało na samej gorze. To piszesz ze silnik drga, czy ze nie równo chodzi lub szarpie?
W sumie to przy dwumasie moga byc takie objawy, lecz watpie, bo jak piszesz to wymianie filtru, objawy ustąpily? A po wyczyszczeniu ERG, znow sie pojawiły, nie wiem czy to ma cos wspólnego z dwumasa.
A mondek dymi? bo ja tak samo mam czasami szarpania na 2 biegu, lecz wiem ze to wina wtrysków, końcowki sa do wymiany.

sly_PL
18-07-2011, 14:24
Dymi lepiej niż elektrownia w Bełchatowie ;)

heko
19-07-2011, 01:12
..najprościej zaślepić egra, zaraz będzie diagnoza...z resztą, możemy spróbować przy okazji :car:

PiotrLublin
19-07-2011, 11:24
..najprościej zaślepić egra, zaraz będzie diagnoza...z resztą, możemy spróbować przy okazji :car:

Ja zaślepiłem u siebie EGR, to dalej dymi jak to powiedział sly100, elektrownia w Bełchatowie! :D
A szarpanie czasami na 2 biegu tez nie ustąpiły, wiec moze to jednak te wtryski?

chasm
12-09-2011, 14:52
cichyp: i jak tam - jakieś dalsze prace/wnioski?

asho_27
25-09-2011, 19:06
No właśnie, doszedłeś do czegoś? Mam bardzo podobne objawy, od 1800obr/min. przy delikatnym dodawaniu gazu szarpie skurczybyk i jest zauważalnie słabszy. Ja odłączyłem przepływomierz i szarpanie ustało, jednak dalej zamulał. Kupiłem przepływkę z odzysku i po wymianie znów szarpał. No i teraz nie wiem czy kupiłem drugą felerną czy to może coś innego, związanego jednak z przepływką.

Radar41
26-09-2011, 17:26
Mam tak samo. Dokładnie takie objawy jak w 1 poście. 1800-2000 obrotów i szczególnie na 5-tce auto szarpie.
Byłem na serwisie i zdiagnozowano:

P0405 -wartosć niska obwodu czujnika A EGR
P132B - Jakość sygnału mechanizmu sterowania cisnieniem doładowania turbosprężarki A

Co robic ?

heko
26-09-2011, 17:37
...wyczyść EGR, może pomoże...drugi błąd może występować przy pierwszym automatycznie

cichyp
05-10-2011, 16:27
EGR wyczyszczony, zaślepiony... wszystko czyste i gładkie... i NIC.


Wręcz przeciwnie zaczęło mocniej drgać...


Ale byłem u Tomka z Wrocławia - mechanika speca od Mondeo i wymienił mi w 10min poduszkę pod skrzynią biegów i częściowo drgania ustały - te mocniejsze zanikły, ale nadal lekko drga i to może są poduszki pod silnikiem??

heko
05-10-2011, 16:31
...a przy jakich obrotach drga, i pod jakim obciążeniem?

cichyp
05-10-2011, 17:02
gra przy 1900-2300rpm przy średnim i wyższym obciążeniu, przy odjęciu gaz ustaje albo gdy się maksymalnie depnie to jest mniejsze i ustaje przy przekroczeniu 2200rpm (na maksymalnym obciążeniu).

Uczucie jest taki jak by się jechało po tych liniach z farby naklejanych na asfalt aby przypomnieć kierowca że jadą za szybko gdy wjeżdżają do miejscowości.

heko
05-10-2011, 17:05
no to wygląda na sprzęgło i dwumas...nie wyrabia...jeśli w zimne dni się nasila, to tym bardziej obstawiam właśnie na sprzęgło/dwumas

Wilhelm
05-10-2011, 17:47
A może przegub/półoś?

heko
05-10-2011, 18:15
..no właśnie...przegub wewnętrzny

Radar41
05-10-2011, 20:15
Ostatnio czyściłem EGRa i po tym obijamy powróciły, znowu przy 1800-2000rpm pojawia się szarpanie - oczywiście tylko przy jeździe emeryckiej jak delikatnie przyśpieszam, gdy mocniej docisnę podczas wyprzedzania nie ma nierównej pracy.



Pożycz od kogoś i podmień na moment:

Zawór podciśnienia EGR. Wygląda to tak: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/c1484be1d97f8b67.html

Bardzo możliwe ze to własnie przez ten zawór ci szarpie. Ja to testuje, ale wstępnie moge powiedzieć ze na 99,9% u mnie to było winne. Z tym ze u mnie po odłączeniu wtyczki od EGR autem nie szarpało. Teraz mam wszystko podłączone z tym czujnikiem podmienionym i było ok. Jutro Ci napisze na 100%, bo dziś to podmieniłem, a czasu nie miałem dokładnie tego przetestować, a jutro auto zrobi dość długą trase to sie wyjaśni.

cichyp
06-10-2011, 13:24
no to wygląda na sprzęgło i dwumas...nie wyrabia...jeśli w zimne dni się nasila, to tym bardziej obstawiam właśnie na sprzęgło/dwumas


sprzęgło i dwumasa jest nowa, bo związku z tym szarpaniem właśnie wymieniłem na nowy zestaw za masakryczne pieniądze...

WojtasS
09-10-2011, 13:53
a jak jedziesz jednostajną prędkością to też przerywa? i popatrz jeszcze czy w lusterku nie kopci delikatnie ale zauważalnie przy jednostajnej prędkości...

cichyp
09-10-2011, 23:29
tylko przy zwiększaniu prędkości...

dzisiejsza nowa obserwacja:

wpada w drgania nawet jak umiarkowanie dodaję gazu, a czym mocniej dodaje gazy tym mocniej drga i częściej, przy odjęciu gazu momentalnie ustaje, wykluczam przeguby bo miałem w MK1 z nimi problemy i było inaczej. Drgania pojawiają się miedzy 1800 a 2200 RPM. Mam zamiar sprawdzić poduszki pod silnikiem, bo może one nie wytrzymały mocy silnika i się skończyły.

Jak się uda odnaleźć problem to napisze.

Wilhelm
10-10-2011, 03:35
ja obstawiam tak jak pisał heko przegub wewnętrzny albo całą prawą półoś... Ja mam trochę zużytą tą półoś i jak przy 1500 wciśnie się gaz to w okolicach 2000 jest max moment i czuć lekkie drgania na kierownicy i pedale... Ale tylko w tedy

lisu
10-10-2011, 21:06
Witam podlacze sie pod temat. Mam takie same objawy. Myslalem ze to przeplywomierz ale nie mam jak tego sprawdzic, a kupowac odrazu nowy to bez sensu. najlepiej to podmienic od kogos i sprawdzic. Jakby ktos byl chetny na taki zabieg to bylbym wdzieczny (Krakow -Wieliczka) pozdro

cichyp
10-10-2011, 22:49
Wilhelm ale pisywane prze zemnie drgania nie są odczuwalne tylko przez kierownice ale przez cały samochód... tak jak by silnik wchodził w wibracje a nie układ jezdny, na kierownicy nic nadzwyczajnego nie czuję.

lisu
10-10-2011, 23:02
Poprostu go dlawi, tak? Tak jakby dostawal zla mieszanke paliwa

cichyp
14-10-2011, 00:07
jaka zła mieszanka paliwa? to nie jest silnik z gaźnikiem. Nie dławi tylko wibracje, dławią to się maluchy.

Ry2y
14-10-2011, 09:25
Mi tak telepało przy przyspieszaniu. Telepało cala buda samochodu. Jak wciskałem sprzęgło to przestawało telepać. Okazało się, że walnięty był prawy przegub wewnętrzny. Po wymianie spokój.

Janeo
20-11-2011, 15:32
Kluczowym jest opis drgań jakie dostaje auto przy jeździe na tzw. podtrzymaniu na 1800 -2000 rpm.
U mnie drgania pojawiają się przy prędkości 80 km na 4 biegu i obrotach jak wyżej oraz odpowiednio przy 100 km na 5 biegu i 120km na 6 biegu i obrotach jak wyżej.

tyle że amplituda drgań jest różna i tym mniejsza im wyższy bieg i prędkość jazdy. Przy 6 biegu i 120 km jest to już tylko falowanie to jest jakby przyspieszanie i swlanianie (to tak jakby turbo się załączało i odpuszczało) Inaczej jest przy 4 biegu i 80 km wtedy przy jednostajnej jeździe szarpie całym samochodem w kirunku przyśpieszania i chamowania.

Podobne odczucie pojawia się przy pewnym zakresie pracy pedału gazu kiedy to delikatna zmiana nacisku na gaz daje przyspieszenie i opóźnienie ale to tylko kiedy lekko pracujesz gazem a tu w tym przypadku opisywanym nie ruszsz stopą ani nawet o milimetr.

Zanim pójdę do mechanika, chcę przynajmniej ogarnąć temat na tyle żeby zrobić jedną ale dobrą i trafioną naprawę ze względu na duże koszty.
W związku z tym opiszę jeszcze kilka innych objawów jakimi mój mondeusz daje znać że jest z nim nie za dobrze.

1. Zgrzyt przy odpalaniu (taki od rozrusznika) zarówno na zimnym jak i na rozgrzanym silniku. Czasem nawet nie drgnie i trzeba jeszcze raz przekręcić kluczem i odpalić. Zwykle za drugim razem odpala. (objaw spowodowany najpewniej zawalonym wiórami od dwumasy rozrusznikiem)
2. Na zimnym silniku zawsze po odpaleniu odczuwalne falowanie obrotów w zakresie 900-1000 rpm
3. Na zimnym silniku prawie zawsze ale również rozgrzanym silniku przy postoju np na światłach i przy zasprzęgleniu słychać pukanie i stukanie oraz drgania silnika. Po wciśnięciu sprzęgła pukanie ustaje. To pukanie nasila się też przy załączeniu większego obciążenia (dmuczawa czy ogrzewanie szyb) ale nie zmienia ono brzmienia.
4. Przy bardziej dynamicznej jeździe. Kiedy odpuszczam gaz a po chwili wciskam go mocno (nie koniecznie do dechy) pojawia się uderzenie od sprzęgła i to nie tylko szarpnięcie ale słyszalne "bum". Nie matego tylko przy delikatnym operowaniu gazem i przyspieszaniu "po emerycku". To samo uderzenie jest przy dynamicznym ruszaniu.
5. No i ostatni objaw to opisywane w tym wątku i powyżej szarpanie lub falowanie zależnie od prędkości. I jeszcze jedno wyraźnie bardziej słychac pracę turbiny. Przy gazowaniu turbina brzmi pod maską jak wiatr (takie szszszszszzsz) Wcześnie lekko gwizdała tylko przy ruszaniu na zimnym silniku. Odczuwalna jest mniejsza moc oddawana przez turbinę. To jaby ze 132 na 120 km spadła.

Moim bardzo skromnym zdaniem to mam chyba kilka problemów do naprawienia i tylko chcę prosić o poradę od czego zacząć.
1. dwumasa i sprzęgło razem do wymiany
2. rozrusznik do regeneracji, czyszczenia a może nawet do wymiany
3. Czyszczenie EGR
4. czyszczenie, regeneracja turbiny a może nawet są jakieś większe przedmuchy na turbinie

Jak na to popatrzę to czuję jadowitego węża w kieszeni...

Bardzo proszę szanownych Państwa o pomoc i uwagi.

ememiks
07-12-2011, 13:43
Janeo! mam prawie to samo prawie bo mam skrzynie automatyczną i problemy dwumasa i sprzęgło raczej u mnie odpadają.
A dokładnie problem mam następujący:
Falowanie obrotów na zimnym po odpaleniu 2 dni temu nawet zgasł tak nisko spadły obroty. Falowanie te trwa kilka kilkanaście sekund później jest ok.
Drgania silnika w przedziale obrotów do 2 tys zwłaszcza rano jak odpalę i delikatnie dodaje gazu to auto zaczyna szarpać silnikiem nierówno pracować i kopcić na biało, niebieski (tak jakby problem z wtryskiem) problem ustaje po przekroczeniu 2 tyś obrotów opisywany przypadek na luzie.
Podczas jazdy jednostajną prędkością gdzie obroty poniżej 2 tyś obrotów auto wpada w drgania znowu silnik zaczyna drgać i zauważyłem że dymi na jasno.
Drgania po rozgrzaniu silnika nie ustępują.
Wymieniłem
-filtr paliwa org.
-filtr powietrza
-filtr oleju
-olej
-wyczyściłem egr i kolektora
-wymieniłem przewód gumowy od turbo (ten co zawsze pęka bo był na robiony przez byłego właściciela widocznie dobrze bo wymiana nic nie dała)

Oddałem auto do mechanika zobaczę co poradzi.

cichyp
09-01-2012, 00:31
i co poradził....

...u mnie sprawa dalej nie rozwiązana.

W planach mam wizytę u mechanika i sprawdzenie:
- co z przegubami
- jak się ma dwumasa
- co z pompą paliwa

Wszystko inne sprawdzone, wtryski są OK, rozrusznik nowy mocniejszy ma niecały rok, turbo nowe mocniejsze ma rok... w sumie wszystko co się dało wymienić wymieniłem...

ememiks
09-01-2012, 01:29
No byłem w kilku nieautoryzowanych warsztatach forda. Pod komputer i zero błędów w czasie jazdy oczy jak 5zł.
Ostatnio sprawdzałem z mechanikiem podczas jazdy i zero błędów a auto szarpie ;)
Na pierwszy rzut tak jakby jeden wtryskiwacz się zawieszał i auto nie pracowało na jeden cylinder taka jest diagnoza i tak się auto zachowuje silnik zaczyna głośniej słychać wtryski pracują głośniej auto zaczyna dymić na szaro niebiesko ale nie żadna zasłona dymna. Zachowuje się jakby nie dostawało paliwa albo za dużo. Zauważyłem że na zimnym silniku tego nie ma zaczyna się kiedy silnik zaczyna łapać temperaturę oraz kiedy ma optymalną.
Szarpanie występuję w przedziale obrotów 1700-2 tyś objawia się delikatnymi szarpaniami z połączeniem z wibracją która rozchodzi się po całym aucie. Nie występuje podczas przyspieszania i zwalniania (z takim przypadkiem tez się spotkałem lecz tam bym bardziej obstawiał przegub czy dwu mase) Nie są to silne szarpania tylko ciąg bardzo szybkich które przechodzą po np. zwiększeniu prędkości lub puszczeniu gazu albo przekroczeniu 2 tyś obrotów. Nie ma też ze ciągle drga jeśli tylko znajdziemy się w tym przedziale obrotów czasami na obrotomierzu mam 1900 i mniej i drgań nie ma a nieraz nie idzie się odgonić.
Mechanik porównał to jak praca silnika benzynowego z uszkodzoną cewką jak silnik nie pali na wszystkie świece.
Raczej rzeczy typu przeguby czy dwu masa (mam automat) nie wchodzą w grę gdyż objaw ten ewidentnie jest po przez nie równą prace silnika.
Mechanicy obstawiają że wtrysk się może wieszać lecz przed zregenerowaniem 4 wtrysków efekt był i po regeneracji (4 inne wtryski nowe kody na wtryskach) efekt dalej jest więc albo trafił się wieszający wtrysk (stary wieszał się i zregenerowane tez się wieszają) co raczej mało prawdopodobne. Wtryski zakodowane na 100% nawet kilka razy różnych kompach (ostatni to fordowski komp).
Miałem nawet od nowa wgrywane oprogramowanie do ecu forda i ponowne kodowanie wtrysków (ze niby to miało pomóc nowy soft+jeszcze raz zaprogramowanie wtrysków) ale widocznie nie pomogło.
Padła jeszcze taka teoria że może być walnięty sterownik od wtrysków jego lokalizacja jest w zderzaku z przodu czy jakoś tak. Ponoć ten sterownik odpowiada za prace parametrów wtrysków itp.
Na dniach mechanik będzie miał identycznego forda tdci 130 w automacie co mój i nie pozostało nic jak podmieniać czujniki a najgorszym wypadku wtryski i sprawdzać co jest odpowiedzialne za to.
Zastanawiam się czy nieszczelność nieduża w układzie dolotowym mogła by powodować takie objawy w przedziale tych obrotów ze silnik zaczyna pracować inaczej itp. Bo auto nie dymi nie zdaje mi się aby straciło moc tak jak przy rozwalonej rurze od ic.
Przepraszam za tak długi temat lecz każdy pisze ze mu szarpie lecz mało konkretów bo objaw szarpania jest różny a niestety nie znalazłem jeszcze na żadnym forum rozwiązania na ten problem a wiem że sporo osób ma identyczne objawy i nie udaje się ich rozwiązać.
Zaczynam twierdzić x2 miałem forda x2 razy mnie ta marka zawiodła widocznie moja morda nie pasuje do forda.

cichyp
09-01-2012, 17:16
a czy może to być wina pompy paliwa?

Czekam z niecierpliwością co wykażą testy z tym drugim modkiem

Radon
09-01-2012, 20:22
Witam. Mam podobny problem z szarpaniem ale tylko na zimnym silniku jak ruszam albo jak zmieniam na 2 bieg po przejechaniu 5-10km objaw znika. Szarpanie pojawiło się po wymianie wysprzęglika i łożyska podpory półosi. Wydaje mi się że coś z poduszka silnika źle zrobili albo sprzęgło jest w docie. Jutro zaprowadzę do nich i niech zobaczą co jest.

ememiks
11-01-2012, 17:48
Witam
Rury dolotowe IC sprawdzone a auto jak szarpie tak szarpie dalej.
Heko drga+szarpie+kopci w przedziale obrotów 1700-2000 przy jednostajnej prędkości na 3,4,5 biegu czasami jest czasami nie ma tego ewidentnie widać ze silnik jakby zaczyna pracować inaczej jakby nie pracował na jeden cylinder ale wystarczy dodać czy ując gazu i znika i silnik pracuje dobrze. Przy przyspieszaniu czy zwalnianiu nie szarpie.
Nic tylko kamera turbo tvn ;) Zastanawiam się czy to nie wina modułu IDM od pracy wtrysków bo w 2002 roku ten moduł jest osobno w 2003 IDM jest razem z PCM w jednym.
Powiem tylko ze zaczynam mieć dość tego auta i tej marki bo od 4 miesięcy nic tylko auto na warsztatach a problem dalej istnieje.

heko
11-01-2012, 17:59
a zaślepiałeś EGR??

ememiks
11-01-2012, 18:19
Tak nic się nie poprawiło.
Co dziwniejsze zaczyna szarpać dopiero jak załapie temperaturę silnik. Dziś szybki wyjazd na ekspresówkę silnik zimny 1800 obr. 90 Kmh i nic aż do momentu kiedy skazówka od temp. ruszyła. Sprawdzałem to już kilka razy na zimnym nic się nie dzieje.

heko
11-01-2012, 18:39
ja bym jednak stawiał na pełną diagnostykę, odczyt wszystkich parametrów, wszystkich czujników, ciśnienia rail i boost w trakcie pracy na zimnym i podczas objawów szrpania

ememiks
11-01-2012, 18:47
No właśnie brak błędów nawet podczas jazdy kiedy auto zaczyna szarpać-drgać nic nie pokazuje.
Zastanawiam się nad podmianą modułu pracy wtryskiwaczy bo mam z 2002r i tam są 2 moduły osobno od pracy wtrysków i komputer PCM od reszty. W 2003 jest tak zwany 2w1 i tam już nie ma tego modułu od sterowania pracą wtrysków (ponoć sypią się na potęge dlatego zrezygnowali z niego i PMC za to jest odpowiedzialne w rocznikach po FL)
I ciekawi mnie czy ten moduł mogę przysłowiowo przeszczepić z tego samego rocznika bo może to on jest odpowiedzialny za wadliwą prace wtrysków w tym przedziale obrotów.

heko
11-01-2012, 18:56
wszystko trzeba programować IDS-em
a szukanie błędów to tylko 20% diagnostyki, odczyt parametrów ​to dalsza jej część

ememiks
11-01-2012, 19:02
Heko gdyby mondeusz nie był tak wygodny i nie jeździło by mi się nim tak dobrze to......... lecz walka z wiatrakami każdego może wykończyć.

cichyp
11-10-2012, 22:36
Zapomniałem napisać ale problem rozwiązany... okazało się że dwie poduszki silnika umarły... szkoda tylko ze sprawdzenie poduszek to była jedna z ostatnich rzeczy które zrobiłem...

Jeszcze lekko wchodzi w drgania ale to wina klimatyzacji, jak jest wyłączona to jest elegancko :D

Deshroom
25-08-2014, 10:01
Witam,

2 tyś km przejechałem dotychczas po regeneracji wtrysków i pompy (TDCI 130) u polecanego na tym forum mechanika - samochód nabył problemy z nierówną pracą silnika,ale byłem nad morzem z rodziną dojechał wrócił jeździ.

Nie mogę pogodzić się z opinią mechanika że nierówna praca poniżej 2k rpm to taka przypadłość mondeo bo nie było tego przed regeneracją.

Nierówna praca występuje zawsze, tylko pomiędzy 1750 - 2000 rpm i wyłącznie przy jeździe ze stałą prędkością. Problem nigdy nie występuje przy przyspieszaniu, można dowolnie dawać "czadu" na autostradzie, nie ma żadnych nierówności.

Ponieważ osoba która założyła temat skończyła na wymianie poduszek odgrzebuje bo ma się to chyba nijak do powtarzalnej, wyraźnej, nierównej pracy silnika.

Jest to takie wyraźne, delikatne, przerywanie jakby przerywał spalanie, czuję to pod butem, jest prawie nieodczuwalne dla jazdy (samochód nie zwalnia)

Mam zaślepiony EGR - czyszczony przy regeneracji wtrysków i pompy
Nie dostrzegam problemów z dwumasą
Wymieniany był cały zespół koła pasowego - włączanie i wyłączanie klimy nie ma żadnego wpływu.
Tankowany był kilka razy.
Cały układ paliwowy był czyszczony bo regeneracja była po rozsypaniu się pompy (opiłki)
Nie ma żadnych wahań czy nierówności pracy na biegu jałowym (około 900 rpm)


Będę bardzo wdzięczny za pomoc bo wygląda na to że dyskusję z mechanikiem zakończyłem na niczym a problem jest denerwujący.

dbdrag
25-08-2014, 11:56
a na czym polegała regeneracja wtryskiwaczy? czy wymieniali też rozpylacze ? czy same zaworki a być może cały komplet,czy rozpylacze jak wymienili były oryginał,jeżeli to wszystko co napisałem wymienili czyli komplet zworek +rozpylacz delphiego i nadali kody to mnie już nic więcej nie przychodzi do głowy

Deshroom
25-08-2014, 11:59
Mam gwarancje na piśmie ale tam chyba nie jest napisane dokładnie (gwarancja jest od mechanika nie od firmy która to robiła)

Aktualnie mechanik pływa w chorwackim morzu wiec zapytam go jak wróci.

Edit.
Niewiele z tego wynika
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/08/25/805402b8637bf09b4f61956c4a2f1d60.jpg

Deshroom
28-08-2014, 09:55
Rozumiem że mam tak jeździć aż go sprzedam.
Naprawdę nikt nic nie doradzi?

Może ktoś poleci kogoś na Ursynowie żeby to obejrzał?

Deshroom
10-10-2014, 16:05
Witam,
przepraszam za próbę podbijania topicu, ale sprawa jest nierozwiązana. Pieniądze wydane, gwarancja się skraca. Czy poleci ktoś kogoś w Warszawie kto by tym się zajął?

Poprzedni mechanik się poddał. Wada nie musi być związana z wtryskiem/pompą ale pojawiła się po tej naprawie.

Będę wdzięczny za pomoc.

PS. Wada reklamowana 4 razy ostatnio samochód był tam tydzień w warsztacie.

Tomasz_NH
14-10-2014, 22:44
Witam. Miałem dokładnie to samo w swoim TDCI '02. Sprawdź kolego rurę idąca od intercoolera do motoru. U mnie była rozwalona rura przy egr. przy spokojnej jeździe do 1600 rpm nie miał siły otworzyć pęknięcia dokładnie przy 1800 -2000 rpm dziura się otwierała i uciekało powietrze. Przy dodaniu gazu szło go wystarczająco dużo , że szedł jak przecinak. cena naprawy na szczęście zamknęła się w 200 zł.

Deshroom
14-10-2014, 23:06
Wielkie dzięki. Jutro będę w aso to im dokładnie to każe sprawdzić

Tomasz_NH
14-10-2014, 23:17
Doprecyzowując w wielu przypadkach jest to tylko i wyłącznie ta rura http://obrazki.elektroda.net/11_1243151620.jpg http://obrazki.elektroda.net/42_1243151649.jpg nie kupuj zamienników bo one niestety często padają :skromny:

ARTi
14-10-2014, 23:53
Przy okazji grzebania w dolocie warto przeczyścić map bo zabrudzony też potrafi mieszać w sterowniku silnika.

Pomacaj też kolektor dolotowy od spodu pod każdą z 8 uszczelek czy nie jest zaolejony - to też wskazuje na nieszczelność w dolocie.

Pogodny
07-06-2015, 16:03
Kluczowym jest opis drgań jakie dostaje auto przy jeździe na tzw. podtrzymaniu na 1800 -2000 rpm.
U mnie drgania pojawiają się przy prędkości 80 km na 4 biegu i obrotach jak wyżej oraz odpowiednio przy 100 km na 5 biegu i 120km na 6 biegu i obrotach jak wyżej.

tyle że amplituda drgań jest różna i tym mniejsza im wyższy bieg i prędkość jazdy. Przy 6 biegu i 120 km jest to już tylko falowanie to jest jakby przyspieszanie i swlanianie (to tak jakby turbo się załączało i odpuszczało) Inaczej jest przy 4 biegu i 80 km wtedy przy jednostajnej jeździe szarpie całym samochodem w kirunku przyśpieszania i chamowania.

Podobne odczucie pojawia się przy pewnym zakresie pracy pedału gazu kiedy to delikatna zmiana nacisku na gaz daje przyspieszenie i opóźnienie ale to tylko kiedy lekko pracujesz gazem a tu w tym przypadku opisywanym nie ruszsz stopą ani nawet o milimetr.

Zanim pójdę do mechanika, chcę przynajmniej ogarnąć temat na tyle żeby zrobić jedną ale dobrą i trafioną naprawę ze względu na duże koszty.
W związku z tym opiszę jeszcze kilka innych objawów jakimi mój mondeusz daje znać że jest z nim nie za dobrze.

1. Zgrzyt przy odpalaniu (taki od rozrusznika) zarówno na zimnym jak i na rozgrzanym silniku. Czasem nawet nie drgnie i trzeba jeszcze raz przekręcić kluczem i odpalić. Zwykle za drugim razem odpala. (objaw spowodowany najpewniej zawalonym wiórami od dwumasy rozrusznikiem)
2. Na zimnym silniku zawsze po odpaleniu odczuwalne falowanie obrotów w zakresie 900-1000 rpm
3. Na zimnym silniku prawie zawsze ale również rozgrzanym silniku przy postoju np na światłach i przy zasprzęgleniu słychać pukanie i stukanie oraz drgania silnika. Po wciśnięciu sprzęgła pukanie ustaje. To pukanie nasila się też przy załączeniu większego obciążenia (dmuczawa czy ogrzewanie szyb) ale nie zmienia ono brzmienia.
4. Przy bardziej dynamicznej jeździe. Kiedy odpuszczam gaz a po chwili wciskam go mocno (nie koniecznie do dechy) pojawia się uderzenie od sprzęgła i to nie tylko szarpnięcie ale słyszalne "bum". Nie matego tylko przy delikatnym operowaniu gazem i przyspieszaniu "po emerycku". To samo uderzenie jest przy dynamicznym ruszaniu.
5. No i ostatni objaw to opisywane w tym wątku i powyżej szarpanie lub falowanie zależnie od prędkości. I jeszcze jedno wyraźnie bardziej słychac pracę turbiny. Przy gazowaniu turbina brzmi pod maską jak wiatr (takie szszszszszzsz) Wcześnie lekko gwizdała tylko przy ruszaniu na zimnym silniku. Odczuwalna jest mniejsza moc oddawana przez turbinę. To jaby ze 132 na 120 km spadła.

Moim bardzo skromnym zdaniem to mam chyba kilka problemów do naprawienia i tylko chcę prosić o poradę od czego zacząć.
1. dwumasa i sprzęgło razem do wymiany
2. rozrusznik do regeneracji, czyszczenia a może nawet do wymiany
3. Czyszczenie EGR
4. czyszczenie, regeneracja turbiny a może nawet są jakieś większe przedmuchy na turbinie

Jak na to popatrzę to czuję jadowitego węża w kieszeni...

Bardzo proszę szanownych Państwa o pomoc i uwagi.


Co do podpunktu pierwszego chodzi o taki dźwięk rozrusznika przy odpalaniu?

https://www.youtube.com/watch?v=BCnu8p1RHR0

marjak92
21-06-2015, 22:27
Witajcie, posiadam taki sam problem. Pojawiają się u mnie wibracje od 1700 do 2100 przy jednostajnej jeździe. Obroty zaczynają falować a silnik wygląda jakby się dławił. Przy przyspieszaniu nic nie ma. Czasami jak silnik się nie rozgrzeje to nic takiego nie ma miejsca. Miałem niedawno przygodę z samochodem gdzie wzywałem lawetę mocno się za mną dymiło i silnik cały wibrował. W warsztacie nie do końca znali przyczynę i postawili na wtryski. Zostały wymienione uszczelniacze (tak mi się wydaje bo naprawa kosztowała 500 zł więc wtrysków nie wymienili) i od tamtego czasu mam problem z tymi wibracjami. Tu odsyłam do wątku gdzie opisałem całą sytuacje:
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/142311-Awaria-silnika-pomoc-w-diagnozie
Nie wiem co mam robić a ta całą sytuacja mnie tylko denerwuje :( Nie da się normalnie jechać autem bo szarpie i zostawiam wtedy za sobą delikatny szary dymek. A przyspieszać cały czas się nie da :zakrecony: Pomożecie?