PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Pytanie o przeróbkę suba



kreml73
16-07-2011, 08:07
Mam w autku podobną skrzynkę:
http://allegro.pl/skrzynia-basowa-subwoofer-jbl-30cm-1000-watt-bass-i1708351331.html
Podobną znaczy głośnik ten sam, ale obudowa ciut większa bo to jakieś "XL Series". Jest to skrzynka bez bass reflexu. Jako że mam sedana, niestety cały dźwięk musi pokonać grubość oparcia kanapy albo półki. Wpadłem na pomysł aby w miejscu gdzie nie ma gąbki po opuszczeniu tylnego podłokietnika wywiercić dziurę o średnicy powiedzmy 7miu centymetrów i tak ustawić skrzynkę w bagażniku by przykrywała tą dziurę. Odrysować na tylnej ściance skrzyni otwór i wyciąć go. Wsadzić jakąś rurę, tak jak w oryginalnych bass reflexach. Efekt finalny miałby być taki iż wylot z bass reflexu miałbym bezpośrednio do kabiny. No i teraz pytania:
1. Czy zrobienie otworu w skrzyni obliczonej na bez otworu nie zepsuje całkiem tej skrzyni?
2. Czy ma to prawo (przynajmniej teoretycznie) zabrzmieć jakoś dużo lepiej niż przed robotą?

Celtic
16-07-2011, 09:03
1. Czy zrobienie otworu w skrzyni obliczonej na bez otworu nie zepsuje całkiem tej skrzyni?

jak na moje, to już "prawidłowego" basu nie uzyskasz tylko dudnienie... szkoda ciąć skrzynki.
lepiej to zestroić na wzmaku, dać wiecej mocy i będzie git.


2. Czy ma to prawo (przynajmniej teoretycznie) zabrzmieć jakoś dużo lepiej niż przed robotą?

myślę,że NIE,a napewno nie posłuchasz już rocka, jakiegoś szybkiego trance'u czy hardstyle'u bo zamiast bumbumbum bedzie jedno wielkie buuuuuuuuu....

ps: poczekajmy co koledzy myślą na ten temat.
(i pewnie pojadą mi po rajtach bo głupoty popisałem ale spoko ) pozdrawiam!

Fred.X
16-07-2011, 09:25
1. Czy zrobienie otworu w skrzyni obliczonej na bez otworu nie zepsuje całkiem tej skrzyni?

zepsujesz, dlatego , że skrzynka jest dobierana rozmiarem do głośnika , tak jak w przypadku skrzynki zamknietej głośnik wybaczy nam nawet do 30% błędu jej rozmiaru, tak w przypadku skrzynki bass refleks musi być wszystko co do centymetra a otwór (tunel) co do milimetra , więc trzeba by było sklepac nową skrzynką bass refleks ...

---------- Post dodany o 09:19 ---------- Poprzedni post dodany o 09:16 ----------

ten otwór w skrzynce nie jest do wydawania dźwięku , tylko ma powodować większe wychylenie membrany głośnika i osiągnięcie niższej częstotliwości dźwięku pod warunkiem , że głośnik na to pozwoli , nieumiejętne dobranie tunelu może spowodować uszkodzenie cewki głośnika

---------- Post dodany o 09:24 ---------- Poprzedni post dodany o 09:19 ----------

to Ci powinno dużo pomóc
http://www.audio-pragnienia.pl/subwoofery-zabudowy-car-audio-projektowanie/

http://www.rockfordfosgate.com/rftech/box_wizard.asp?type=rectangle&units=standard&wood=0.75&method=external&rect_height_out=14&rect_width_out=18&rect_depth_out=10&target_vb=1.02&woofer_disp=0.113

---------- Post dodany o 09:25 ---------- Poprzedni post dodany o 09:24 ----------

Krzysiek a może coś źle masz zestrojone :hmm: ???

kreml73
16-07-2011, 15:21
Krzysiek a może coś źle masz zestrojone


Pewno tak:los2:
Nie byłem z tym u żadnego fachowca, nie mówię też że gra to całkiem beznadziejnie- jak na moje gra całkiem całkiem, jednak taki efekt jak w autach typu kombi trudno osiągnąć. W aucie słucham głównie trance'u, więc "bum bum" jest bardzo potrzebne, a żeby było je słychać dobrze trzeba podciągnąć suba głośniej, wtedy jednak dochodzą różne rezonansy i w efekcie wychodzi lipa. Tym bardziej że w tego typu kawałkach i "bum bum" i "uuuu uuuu" jest potrzebne, więc jak ustawię że "bum bum" jest twardy i szybki to "uuu uuu" nie ma, jak zjadę nisko by było głębokie "uuu uuuu" to potem przy mocniejszym "bum" wszytko trzeszczy...
Właśnie dlatego myślałem że bass reflex bezpośrednio w kabinie doda mi tego "uuu" w momencie gdy sub jest ustawiony na "bum"
haha, ale namieszałem, sorry, mam nadzieję że sens całej tej paplaniny jest choć trochę zrozumiały:)

Celtic
16-07-2011, 18:24
Pewno tak

jak słoń nie nadepnął ci na ucho to spokojnie dasz rade zestroić. :)

Fred.X
16-07-2011, 19:11
wtedy jednak dochodzą różne rezonansy

masz odpowiedź , że tak zapytam autko wygłuszone ??? :hmm:

kreml73
16-07-2011, 19:29
autko wygłuszone

oczywiście że nie, ale wydaje mi się że jeśli chodzi o suba to w sedanie wygłuszenie niewiele pomoże (może tylko tyle że z zewnątrz nie będzie wszystko pierdzieć)
Chodzi o to że skrzynia jest tak jakby poza kabiną, więc im bardziej zacznę wygłuszać bagażnik tym mniej będę słyszał. W kombi nima problyma, wygłuszasz ale jednak skrzynię dalej widzisz, słyszysz i wygłuszasz tylko po to by plastiki nie pierdziały. U mnie już nawet nie chodzi o plastiki, ale jak sub jest głośniej to już sam on (tak mi się czasem wydaje) wydaje dźwięki jakich wydawać nie powinien, jest "uuu" wtedy gdy go nie powinno już być :-). Testowałem kiedyś inną skrzynię JBLa- dokładnie taką:
https://picasaweb.google.com/104157712641008707666/SpotKieBasianoPiwny25260611Brzeznica#5622591636157 836290
u szwagra w kombiku rewelacja, u mnie tak zaczęło się wszystko trząść, myślałem że klapę z bagażnika mi urwie, żeby było coś słychać z pozycji za kierownicy wszystkie możliwe ustawienia basu musiały być na totalny minus no i stwierdziłem że do sedana chyba niestety tylko skrzynia zamknięta...

Fred.X
16-07-2011, 19:35
dlatego powinieneś wygłuszyć tylna klapę , podłoge bagażnika i boki , uwierz mi , i drzwi , nawet nie wiesz ile daje polepszenia w odsłuchu

---------- Post dodany o 19:34 ---------- Poprzedni post dodany o 19:33 ----------

jaki masz wzmak ???

---------- Post dodany o 19:35 ---------- Poprzedni post dodany o 19:34 ----------

to na fotce jest skrzynia typu band pass

kreml73
16-07-2011, 22:57
jaki masz wzmak ???

JBL GTO 4000

Czy "zestrojenie" polega na tym że wsiada ktoś kto niby ma ucho i kręci pokrętełkami od radyjka i wzmakola i ustawia niby tak jak jemu się wydaje że jest dobrze czy są do tego jakieś mierniki, przyrządy czy cóś w tym stylu?

Fred.X
16-07-2011, 23:06
tam gdzie masz suba podpiętego powinieneś mieć ustawione na 1. LPF , 2. Bass EQ na off , 3. X-over na mniej więcej 80 Hz , 4. Gain na 3/4 mocy

---------- Post dodany o 23:06 ---------- Poprzedni post dodany o 23:05 ----------

rozumiem , że pod front masz podpięte jakieś głośniki a pod rear suba :hmm:

kreml73
16-07-2011, 23:32
Jutro popróbujemy.
A radio jak wg. Ciebie powinienem ustawić? Tam też jest regulacja Hz, głośności suba i jakiś "bass Q-Factor"
Lepiej jest dać w radiu głośności minimalne a podkręcać wzmakolem czy w radiu max a wzmakol przyciszyć?
Suba mam pod zmostkowany Rear, pod fronty mam podpięte gwizdki.
Reszta to fabryczne głośniki w drzwiach podłączone pod wyjścia na głośniki w radiu

Fred.X
16-07-2011, 23:35
pod fronty mam podpięte gwizdki.

błąd , powinieneś podpiąć cały zestaw odseparowany i załączyć wtedy HPF i ustawić też na mniej więcej 80Hz , potem ustawić głośność na 1/3 na radiu i na słuch ustawiac Gain na przednie kanały , tak żeby było delikatnie słychac suba , radio jak ma filtry HPF i LPF to powinny zostać włączone

Jendrekmak
26-07-2011, 22:42
ten otwór w skrzynce nie jest do wydawania dźwięku , tylko ma powodować większe wychylenie membrany głośnika i osiągnięcie niższej częstotliwości dźwięku pod warunkiem , że głośnik na to pozwoli

trochę poleciałeś po bandzie kolego. każdy otwór BR wydaje dźwięk ale od właściwego zaprojektowania obudowy i tunelu BR zależy jego jakość. w wielu wypadkach w obudowach BR podłącza się głośnik w fazie -180 więc wtedy tak naprawdę BR robi dźwięk

Fred.X
26-07-2011, 23:03
Bass-reflex – rodzaj obudowy kolumny głośnikowej otwartej, w której głośnik pracuje w komorze wentylowanej (najczęściej tunelem-rurą o odpowiedniej średnicy i długości).
W obudowie bass-reflex wykorzystuje się energię promieniowaną przez tylną stronę membrany głośnika niskotonowego, dzięki czemu można uzyskiwać niższe pasmo przenoszenia niż w typowej obudowie zamkniętej (Compact) bez portu bass-reflex. Oprócz tego, obudowa bass-reflex pozwala uzyskiwać większą sprawność głośnika w zakresie niskich częstotliwości, oraz ograniczyć zniekształcenia nieliniowe.
Obudowa typu bass-reflex jest skomplikowanym układem rezonansowym i wymiary tunelu muszą być poparte obliczeniami i symulacjami, do których potrzebne są parametry głośnika. Obudowa tego typu ma swoją częstotliwość rezonansową, zwaną również strojeniem portu (Fb), która jest wyliczana dla konkretnego typu głośnika niskotonowego. Częstotliwość rezonansowa kolumny dobiera się tak by przypadła poniżej częstotliwości rezonansowej głośnika, w której głośnik w kolumnie zamkniętej ma mniejszą skuteczność przetwarzania drgań membrany na dźwięk. Przy częstotliwości rezonansowej obudowy (Fb) głośnik zostaje obciążony wytwarzanym dźwiękiem, co zmniejsza amplitudę drgań membrany, dzięki czemu zmniejszają się zniekształcenia. Powyżej Fb promieniowanie otworu ma fazę zgodną z promieniowaniem przedniej strony membrany, dzięki temu uzyskuje się przyrost efektywności w stosunku do obudowy zamkniętej. Jednak poniżej częstotliwości rezonansowej, efektywność kolumny gwałtownie spada, ze względu na przesunięcia fazowe między drganiami otworu (portu) a głośnikiem.

---------- Post dodany o 22:58 ---------- Poprzedni post dodany o 22:56 ----------

http://static.howstuffworks.com/gif/speaker-bass-reflex.gif

---------- Post dodany o 23:01 ---------- Poprzedni post dodany o 22:58 ----------

Poza pasmem, w którym otwór obudowy bass-reflex spełnia swoją funkcję roboczą jego wpływ na pracę zestawu głośnikowego jest generalnie negatywny. Otwór bass-reflex powoduje szkodliwe zwiększenie wychyleń membrany poniżej zakresu roboczego i pasożytnicze rezonanse akustyczne powyżej zakresu roboczego. Oprócz tego na krawędziach tunelu mogą powstać szumy turbulencyjne.



---------- Post dodany o 23:03 ---------- Poprzedni post dodany o 23:01 ----------

Powietrze zawarte wewnątrz obudowy oraz powietrze w objętości tunelu tworzą układ rezonansowy pobudzany przez tylną stronę membrany. Objętość obudowy oraz wymiary otworu (przekrój, długość) muszą być precyzyjnie dobrane w zależności od parametrów głośnika tak aby uzyskać odpowiednią charakterystykę przenoszenia. Zależnie od decyzji projektanta można uzyskać różne charakterystyki, o różnej kombinacji wad i zalet. Dobór objętości obudowy oraz wielkości tunelu daje w wyniku określone zestrojenie obudowy. Zestrojenie bass-reflexu jest jego najbardziej zasadniczą cechą. W mniejszym stopniu na jakość działania bass-reflexu wpływają też inne parametry konstrukcyjne - przykładowo takie jak wybór miejsca umieszczenia tunelu czy wyprofilowanie krawędzi tunelu.

Jendrekmak
27-07-2011, 00:10
Otwór bass-reflex powoduje szkodliwe zwiększenie wychyleń membrany poniżej zakresu roboczego i pasożytnicze rezonanse akustyczne powyżej zakresu roboczego. Oprócz tego na krawędziach tunelu mogą powstać szumy turbulencyjne.

jak obudowa jest źle zaprojektowana i tunel BR ma za małą średnicę/długość to i owszem. rozwinięciem obudowy BR są Bypass'y a tam głośnika/ów nie widać a jednak słychać dźwięki przez otwory BR (sorry przez porty).
poza tym jeśli wiesz coś o projektowaniu obudów do głośników to wiesz również, że podstawowym warunkiem doboru głośnika jest typ obudowy (open lub closed). sam Xmax to nie wszystko jest jeszcze Fs etc.
ciężko jest przerobić już istniejącą obudowę zamkniętą na bassreflex bo samo dołożenie rurki to nie wszystko i efekt będzie zupełnie przypadkowy i niekontrolowany

PS też mogę coś wkleić jak chcesz poczytać a obudowy DIY projektuję i wykonuję na własne potrzeby od lat 80 (chociaż wtedy nie było programów i takiej dostępności głośników jak teraz). TL też kilka wykonałem

darpaj
27-07-2011, 10:37
jak obudowa jest źle zaprojektowana i tunel BR ma za małą średnicę/długość to i owszem. rozwinięciem obudowy BR są Bypass'y a tam głośnika/ów nie widać a jednak słychać dźwięki przez otwory BR (sorry przez porty).
poza tym jeśli wiesz coś o projektowaniu obudów do głośników to wiesz również, że podstawowym warunkiem doboru głośnika jest typ obudowy (open lub closed). sam Xmax to nie wszystko jest jeszcze Fs etc.
ciężko jest przerobić już istniejącą obudowę zamkniętą na bassreflex bo samo dołożenie rurki to nie wszystko i efekt będzie zupełnie przypadkowy i niekontrolowany

PS też mogę coś wkleić jak chcesz poczytać a obudowy DIY projektuję i wykonuję na własne potrzeby od lat 80 (chociaż wtedy nie było programów i takiej dostępności głośników jak teraz). TL też kilka wykonałem


Dokładnie "wywiercenie" w skrzyni zamkniętej otworu Bass Relfex da przypadkowy niekontrolowany rezultat




1. Czy zrobienie otworu w skrzyni obliczonej na bez otworu nie zepsuje całkiem tej skrzyni?
2. Czy ma to prawo (przynajmniej teoretycznie) zabrzmieć jakoś dużo lepiej niż przed robotą?

ad1 zepsuje skrzynie z otworów bass reflex bedziesz słyszał "pierdzenie" tak jak by głośnikowi mocy brakowało przy za małym otworze, jeśli zrobisz za duży fazy głośnik->bass reflex bedą sie nakładać i wyjdzie tak jak byś częściowo miał głośnik wyciągniety ze skrzyni
ad2 (patrz ad1)

Ogólnie nie przerabiaj głośnika tylko auto :) (podsłaniaj otworami tylną półkę itp) lub zmieni skrzynie pod ten głośnik z bass reflex (bedzie mocniejsze podbicie basów, ale mniej "ciepłe") ale patrząc z tego głośnika wyjdzie dosyć duża skrzynka z bass reflex

kreml73
27-07-2011, 22:23
Ogólnie nie przerabiaj głośnika tylko auto

No tak ale kombika się z sedana nie da zrobić...:(
Tak jak pisałem wcześniej miałem na próbę skrzynię band pass. Jednak drgania w jakie wprowadzała ona pojazd były tak duże, że rezonans i pierdzenie dosłownie wszystkiego, podsufitki, trzeciego stopu o szybę, nawet elementów których nie dało się znaleźć bo brzęczało gdzieś między zewnętrznymi a wewnętrznymi blachami bagażnika zakłócało cały odsłuch. Musiałem ujmować basu do poziomu takiego, jaki mam teraz w skrzyni bez bass reflexu. Na pewno tak jak pisze Fred wygłuszenie bagażnika trochę by pomogło, jednak w to raczej nie będę się bawił. Dowiedziałem się to co chciałem- skrzynki nie ruszam, będzie tak jak do tej pory. Chociaż, gdyby znaleźć skrzynię typu band-pass która otwór ma nie na tej pionowej ścianie tylko na skośnej, to projekt "dziura w oparciu" można by wdrożyć w życie...:hmm:

Ven
28-07-2011, 22:34
Dobra, dobra... i tak z Fred'em porównamy na parkingu osiągnięcia cenowo-satysfakcjonujące. Cały czas półprawdy i zbyt dużo czytania.

Po ludzku i krótko to tak: bassreflex i wychodzący z niego dzwięk jest bardzo ważny i dla poprawnego jego działania musi być skierowany w tą samą stronę co głośnik bądź dostawiony np. do ściany - po to, aby tak naprawdę w ogóle zaczął spełniać swoją funkcję.


Wpadłem na pomysł aby w miejscu gdzie nie ma gąbki po opuszczeniu tylnego podłokietnika wywiercić dziurę o średnicy powiedzmy 7miu centymetrów i tak ustawić skrzynkę w bagażniku by przykrywała tą dziurę.

Więc tak... robiąc w ten sposób zepsujesz, to prawda - ale pokombinować i parę rzeczy policzyć sobie można, co ewentualnie da się wycisnąć - jak chcesz to prześlij mi na pw jaki to jest właściwie model głośnika i litrarz tej obudowy bądź chociaż długości ścianek w cm - to możemy zacząć kombinowanie, ale nic nie obiecuję :P

---------- Post dodany o 22:34 ---------- Poprzedni post dodany o 22:31 ----------


Na pewno tak jak pisze Fred wygłuszenie bagażnika trochę by pomogło

zawsze można np. matą dekarską, czymkolwiek.