PDA

Zobacz pełną wersję : [Radio] Który kabelek do którego ??



kruszyna
23-08-2011, 13:46
Witajcie
Wczoraj wrzuciłem sobie CB nad radio audio o czym można przeczytać w NF gdzie wszystko opisałem, ale chce zrobić jeszcze jedną rzecz, a mianowicie chce się podpiąć pod instalacje zapalniczki z zasilaniem CB tylko nie wiem, który kabelek do kórego przylutować :( Może to i banalne ale wole się spytać i upewnić żeby czegoś nie usmażyć itp :)

kilus89
23-08-2011, 14:29
w mk1 to proste bo idą osobne kable na zapalniczkę i radio :D

---------- Post dodany o 14:29 ---------- Poprzedni post dodany o 14:24 ----------

a radio audio masz na iso Kolego??:)

kruszyna
23-08-2011, 15:29
w mk1 to proste bo idą osobne kable na zapalniczkę i radio ---------- Post dodany o 14:29 ---------- Poprzedni post dodany o 14:24 ---------- a radio audio masz na iso Kolego??


no tak na iso mam ale w mk3 chyba też osobne kable idą na zapalniczke...

jacekpr1
23-08-2011, 18:32
a mogę wiedzieć czemu akurat chcesz sie wpiąć w instalację zapalniczki?

penluk
23-08-2011, 19:10
najlepiej będzie jak wepniesz się bezpośrednio pod bezpieczniki i to po zapłonie wtedy CB będzie działać tak jak wszystkie urządzenia

jacekpr1
23-08-2011, 19:26
najlepszym rozwiązaniem dla CB jest podpięcie bezpośrednio z akumulatora..... wtedy najmniej zakłóceń bedzie łapać.....
pod zapalniczkę to zły pomysł.....

kilus89
23-08-2011, 20:26
najlepszym rozwiązaniem dla CB jest podpięcie bezpośrednio z akumulatora..... wtedy najmniej zakłóceń bedzie łapać.....
pod zapalniczkę to zły pomysł.....
Masz tak u siebie sprawdzone Kolego??:)

jacekpr1
23-08-2011, 21:52
Tak kolego.
Tak mam od kilku lat.
Testowalismy z kolegami z klubu CB chyba wszystkie rozwiazania.....

---------- Post dodany o 21:52 ---------- Poprzedni post dodany o 21:48 ----------

iiiiii
najlepiej wychodzi podłączenie bezpośrednio pod akumulator

kilus89
23-08-2011, 22:40
A to fajny pomysł :D
Zrobiłbym tak kupił drugie gniazdko zapalniczki uchwyt na bezpiecznik bezpiecznik 10 A powinien być dobry podpiął je wprost pod akumulator i do niego przyczepiał cb bo mieszkam w bloku i wolę zabierać radio i antenę do domu dobry pomysł Kolego??:)
A co sądzisz o filtrach przeciwzakłóceniowych??:)

---------- Post dodany o 22:35 ---------- Poprzedni post dodany o 22:32 ----------


no tak na iso mam ale w mk3 chyba też osobne kable idą na zapalniczke...

Nie wiem nigdy tego nie robiłem w mk3 u siebie w mk1 mam osobno tylko iso miałem dostawianą bo przedtem był fordowski kaseciak a ja wstawiłem radio na cd :D

---------- Post dodany o 22:36 ---------- Poprzedni post dodany o 22:35 ----------

jutro najwyżej trochę u siebie plastików rozkręcę wstawię fotki to może coś Ci pomogą Kolego :) ale pamiętaj ,że to mk1 :)

---------- Post dodany o 22:40 ---------- Poprzedni post dodany o 22:36 ----------

akumulator -> kable -> bezpiecznik-> drugie gniazdko zapalniczki-> cb Dobry pomysł ??:D

jacekpr1
23-08-2011, 22:44
A co sądzisz o filtrach przeciwzakłóceniowych??

szczerze? można je sobie wsadzić w tyłek....... naciąganie ludzi na pieniądze...... warte tyle co papier toaletowy.....




Zrobiłbym tak kupił drugie gniazdko zapalniczki uchwyt na bezpiecznik bezpiecznik 10 A powinien być dobry podpiął je wprost pod akumulator i do niego przyczepiał cb bo mieszkam w bloku i wolę zabierać radio i antenę do domu dobry pomysł Kolego??

ja też mieszkam w bloku....
podłączając radio bezpośrednio do aku.... na kablu zakładasz kostkę... (na pewno wiesz co to jest) odpinasz, bierzesz radio pod pache.... i idziesz do domu z radiem..... rano przychodzisz... podłączasz.... włączasz.... i jedziesz.......

---------- Post dodany o 22:44 ---------- Poprzedni post dodany o 22:43 ----------


akumulator -> kable -> bezpiecznik-> drugie gniazdko zapalniczki-> cb Dobry pomysł ??


chyba nie za bardzo.....

kilus89
23-08-2011, 23:03
a jak masz to zrobione Kolego??:)

kruszyna
23-08-2011, 23:28
podłączając radio bezpośrednio do aku.... na kablu zakładasz kostkę... (na pewno wiesz co to jest)


a jak tam kable przeprowadzić do akumulatora ?? i czy dawać na kablach jakiś bezpiecznik czy poprostu pod aku się podpiąć ?? no i jak się podpiąć?? jak te kable do klem zamocować ?? no i jakim kablem to robić ?? przedłużać ten co idzie od CB do wyczki ?? jestem zielony w tych tematach więc prosiłbym jak najbardziej łopatologicznie :)

kilus89
23-08-2011, 23:40
też czekam na odpowiedź myślałem ,że coś takiego jak ja napisałem z strzałkami ale jakoś inaczej ma to być :)

---------- Post dodany o 23:40 ---------- Poprzedni post dodany o 23:39 ----------

to porobić Ci jutro zdjęcia jak ja mam u siebie kable rozłożone na zapalniczkę i radio Kolego??:)

kruszyna
23-08-2011, 23:45
to porobić Ci jutro zdjęcia jak ja mam u siebie kable rozłożone na zapalniczkę i radio Kolego??


nie nie trzeba :) bardziej mnie interesuje to podpięcie pod akumulator radia CB :) ale dziękuje :)

kilus89
23-08-2011, 23:56
oki:D mnie też :D Proszę Bardzo :D

Gebar
24-08-2011, 00:08
Kable ciągniesz z komory silnika do wewnątrz razem z wiązką która wchodzi do kabiny.

Bezpiecznik to podstawa, a zamontować go najlepiej zaraz za akumulatorem na kablu plusowym.
Najlepiej dać jeden kabel od cb do akumulatora, ale jak dobrze połączysz to też będzie ok.

Kable mocujesz do klem ( śruba? )

---------- Post dodany o 00:08 ---------- Poprzedni post dodany o 00:06 ----------

Pisząc jeden kabel od cb do aku, mam na myśli nie łączony.
Bo z samego akumulatora ciągniesz plusa i masę

kilus89
24-08-2011, 00:12
też tak myślałem tylko dokładnie nie napisałem tak samo mam zrobiony bezpiecznik przy fabrycznym kablu cb ,że bezpiecznik na + mi się zdaję ,że do klem dokłada się te kable :)

---------- Post dodany o 00:11 ---------- Poprzedni post dodany o 00:10 ----------

kumulator -> kable ( plus i masa osobne kable ) -> bezpiecznik na kablu od plusa -> drugie gniazdko zapalniczki-> cb Dobry pomysł ??

---------- Post dodany o 00:11 ---------- Poprzedni post dodany o 00:11 ----------

akumulator*

---------- Post dodany o 00:12 ---------- Poprzedni post dodany o 00:11 ----------

może przedtem coś nie jasno napisałem :) Zobaczymy co jutro Kolega jacekpr1 nam odpowie :)

kruszyna
24-08-2011, 00:28
Bezpiecznik mam na kablu plusowym(czerwonym ) oryginalnie zamontowany zaraz za radiem czy on wystarczy ?? kabel plusowy przedłużam i podłanczam do plusa przy akumulatorze a minusowy kabel(czarny) normalnie do minusa przy akumulatorze ?? no i jakim kablem to przedłużać ??

kilus89
24-08-2011, 00:42
lepiej jeszcze 1 wstawić Kolego parę gr a cb może uratować :D czarny normalnie bo to 0 jest a czerwony to tzw. faza kabel normalny takie jak idą do radia audio spokojnie wystarczy :D

kruszyna
24-08-2011, 00:48
czarny normalnie


ale co normalnie ??




lepiej jeszcze 1 wstawić


hmmm ale po co ?? nie lepiej zmienić ten który jest na jakiś większy ??

penluk
24-08-2011, 07:20
lepiej jeszcze 1 wstawić Kolego parę gr a cb może uratować :D czarny normalnie bo to 0 jest a czerwony to tzw. faza kabel normalny takie jak idą do radia audio spokojnie wystarczy :D

panowie w aucie nie macie "zera" i "fazy"(no może czasem:)) tylko plus i minus. W aucie mamy prąd stały i ma znaczenie jak podepniemy. Co do grubości kabli to wszystko zależy jaki pobór mocy ma Twoje radyjko ale kolega miał rację, wystarczy Ci przekrój 0,75 max 1 milimetr/kw.
Masy czyli minusa nie musisz ciągnąć od akumulatora wystarczy że podepniesz pod zapalniczkę, radio, tak naprawdę jakąkolwiek śrubę przykręcona do karoserii. Ja tak montowałem u siebie i zawsze działało bez zarzutów.
gdyby były jakieś problemy służę pomocą

jacekpr1
24-08-2011, 08:56
Pany...

Kable od CB ciągniecie do akumulatora.
Czerwony to "+"
Czarny to "-"
Bezpiecznik powinien być na oryginalnym kablu od CB.
Jeżeli nie ma, to założyć.
Przewody mam podpięte do klem na tych śrubkach

Na kablu dobrze jest założyć pierścień ferrytowy:

http://obrazki.elektroda.net/11_1257019058.jpg

dodatkowo powinny zmniejszyć się zakłócenia....

jak ktoś zabiera radio do domu.... to założyć kostkę....

np.:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRJ9nNzTBIXrv_iN27rW45ZmwPJ7aDP5 7TP2NCSVGnXhOmOH_5CoA

tylko na dwa kabelki......

kilus89
24-08-2011, 12:01
czarny normalnie wprost do akumulatora
nie lepiej a nawet gorzej bo może pójść za duży prąd na cb i je spalić musi być taki A jak producent dał ,dla bezpieczeństwa cb :)

---------- Post dodany o 12:01 ---------- Poprzedni post dodany o 11:58 ----------


Pany...

Kable od CB ciągniecie do akumulatora.
Czerwony to "+"
Czarny to "-"
Bezpiecznik powinien być na oryginalnym kablu od CB.
Jeżeli nie ma, to założyć.
Przewody mam podpięte do klem na tych śrubkach

Na kablu dobrze jest założyć pierścień ferrytowy:

http://obrazki.elektroda.net/11_1257019058.jpg

dodatkowo powinny zmniejszyć się zakłócenia....

jak ktoś zabiera radio do domu.... to założyć kostkę....

np.:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRJ9nNzTBIXrv_iN27rW45ZmwPJ7aDP5 7TP2NCSVGnXhOmOH_5CoA

tylko na dwa kabelki......
Dzięki za wytłumaczenie a jak z tą kostką to gdzie ją założyć :)

kruszyna
24-08-2011, 12:55
Na kablu dobrze jest założyć pierścień ferrytowy:


o mam takie coś przy zasilaczu do dysku zewnętrznego do kompa i wiecznie zastanawiałem się po co to :)

kilus89
24-08-2011, 13:34
do zakłóceń Kolego :)

---------- Post dodany o 13:15 ---------- Poprzedni post dodany o 13:11 ----------

a mogę ten pierścień ferrytowy założyć na fabrycznych kablach cb radia??:>

---------- Post dodany o 13:18 ---------- Poprzedni post dodany o 13:15 ----------

a tą kostkę to gdzie jak i do czego mam zamontować ??:)

---------- Post dodany o 13:22 ---------- Poprzedni post dodany o 13:18 ----------

Mógłbyś zrobić zdjęcia jak masz u siebie to zamontowane Kolego??:)

---------- Post dodany o 13:34 ---------- Poprzedni post dodany o 13:22 ----------

a jakby do tych kabli po drodze dołączyć jeszcze filtr przeciwzakłóceniowy??:)

Netoper
24-08-2011, 13:45
a mogę ten pierścień ferrytowy założyć na fabrycznych kablach cb radia??:>
Jak najbardziej, tylko przewód powinien być kilka razy na pierścieniu okręcony.


a jakby do tych kabli po drodze dołączyć jeszcze filtr przeciwzakłóceniowy??
Kwestia filtra była wiele razy omawiana, jak zakłócenia idą po zasilaniu to dobrze dobrany filtr powinien zniwelować zakłócenia, a czasami nawet całkiem zlikwiduje, tylko żeby dobrać odpowiedni filtr trzeba znać częstotliwość/charakterystykę zakłóceń.

kilus89
24-08-2011, 13:48
a ten pierścienco Kolega jacekpr1 dał też może być bo mam go kilku rzeczach przy kompie i dobrze działają :)

---------- Post dodany o 13:48 ---------- Poprzedni post dodany o 13:47 ----------

To też dobry będzie??:)

Netoper
24-08-2011, 13:57
bo mam go kilku rzeczach przy kompie
Kwestia czy jego charakterystyka będzie odpowiednia do zasilania radia.
Zaszkodzić nie zaszkodzi, jak ma pomóc to pomoże a jak ma nie pomóc to nie :)
Jednak w większości przypadków jak idą zakłócenia to filtry czy ferryty nie zdają egzaminu.

kilus89
24-08-2011, 14:05
rozumiem :) czyli najlepiej zrobić tak jak Kolega Jacekpr1 podłączyć wprost pod akumulator na pewno zmniejszy to zakłócenia bo omiajmy dużą wiązkę kabli i mamy 1 osobny na cb :)

Netoper
24-08-2011, 14:22
czyli najlepiej zrobić tak jak Kolega Jacekpr1 podłączyć wprost pod akumulator na pewno zmniejszy to zakłócenia bo omiajmy dużą wiązkę kabli i mamy 1 osobny na cb
Zgadza się, do tego akumulator to jakby nie patrzył dość spory kondensator i on niejako pełni rolę filtra.
W modkach dosyć częśto jest jeszcze dziwna przypadłość jak radyjko zapięte poz zapalniczkę, w czasie nadawania potrafią się zapalać kontrolki od poduch i ABS-u. Nie we wszystkich ale sam osobiście u dwóch kolegów to widziałem i na forum też było kilka razy opisywane.
U nas jak zapiąłem radio pod zapalniczkę to altka było słychać, z akumulatora jak idzie bezpośrednio wszystko OK.
Po za tym bardzo często np ładowarka od fona czy od navi potrafi generować zakłócenia i jak radio jest zapięte w obwód zapalniczki no to słychać w głośniku brzęczenie.

kilus89
24-08-2011, 14:27
Dzięki Kolego też masz tak zrobione u siebie??:)

kruszyna
24-08-2011, 17:19
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/42882-Kruszyno-wozy-)-Mondeusz-gt-Mondzioł-vel-Złotko-)/page4


a ja już zrobiłem :) troszkę nie tak chciałem kable poprowadzić ale powinno być ok :) troszkę mnie drażni to że głośnik jest schowany razem z radiem i słabiej go słychać i się zastanawiam żeby zrobić przedłużkę kabli i go gdzieś przenieść z radia :) tylko pytanie gdzie

kilus89
24-08-2011, 17:28
Elegancko Kolego a jak sprawdzałeś cb czy lepiej chodzi na trasie??

---------- Post dodany o 17:28 ---------- Poprzedni post dodany o 17:27 ----------

ja mam swoje w podłokietniku :)

kruszyna
24-08-2011, 17:52
Elegancko Kolego a jak sprawdzałeś cb czy lepiej chodzi na trasie??


na trasie jeszcze nie sprawdzałem ale już słychać zmiany :) dużo mniej szumów, wiadomo że jakieś tam zawsze będą ale jest duuuużo lepiej niż było :)

kilus89
24-08-2011, 17:54
to elegancko :D też to u siebie zrobię :D

---------- Post dodany o 17:54 ---------- Poprzedni post dodany o 17:52 ----------

ile Ci to zajęło Kolego??:)

kruszyna
24-08-2011, 17:58
ile Ci to zajęło Kolego??


ja wiem... max 2h nie więcej... koszt wszystkiego niewielki ... metr kabla 1mm 62gr więc 6.20zł dałem za kabel ( po 5m wziąłem każdego koloru) 2x końcówka oczkowa do kabla 2mm (takie były najmniejsze) 25gr sztuka i gniazdo z bezpiecznikiem 8zł (były pakowane tylko po 2 sztuki więc tyle musiałem wziąść) suma sumarum 14,7zł :)

kilus89
24-08-2011, 18:23
to tanio a efekt jest lepszy niż jakieś tam filtry :D a wstawiałeś te pierścienie??:D

kruszyna
24-08-2011, 23:03
pierścieni nie wstawiałem, przetestowałem na trasie i jest naprawde duuuużo lepiej niż z zapalniczki... tylko musze gdzieś głośnik wyprowadzić bo z lekka cicho jest... momentami za cicho

jacekpr1
25-08-2011, 09:24
a mogę ten pierścień ferrytowy założyć na fabrycznych kablach cb radia??:>

pierścień zakładasz na kablach zasilających (może być na oryginalnych)



a tą kostkę to gdzie jak i do czego mam zamontować ??:)

Przecinasz przewody zasilające i zakładasz kosteczkę





Mógłbyś zrobić zdjęcia jak masz u siebie to zamontowane Kolego??:)

jak uda mi sie uruchomić mój dziadoski aparat




a jakby do tych kabli po drodze dołączyć jeszcze filtr przeciwzakłóceniowy??:)

daj sobie spokój z tymi filtrami..... to głupota... szkoda kasy..... wcale to nie działa tak dobrze....

kilus89
25-08-2011, 13:22
Dzięki za rady :D