PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Znowu brak wstecznego 2.0 16V Blacktop (po maju 1998)



Tycak
24-08-2011, 22:10
Witam. Koledzy może mi ktoś pomoże bo mam następujący problem. Opisywałem to juz w innym temacie ale pod trochę innym kątem i z innym przekazem. Chodzi o to, że już drugi raz mam sytuacje w której wsteczny odmawia mi posłuszeństwa. Tak o, poprostu nie da się go wbić. Sytuacji tej nie poprzedza żaden objaw, zero oznak poprostu jade do przodu chcę wycofać i nagle nie ma opcji wrzucić wstecznego. Tłumacząc tak łopatologicznie to wyobraźcie sobie, że jedziecie dużym fiatem (125p) który ma skrzynie 4 biegową i chcecie wrzucić bieg 5 :) poprostu go nie wrzucicie bo go nie ma i tak samo wygląda to w moim przypadku tylko, że dotyczy to wstecznego. Miałem się brać za wymianę skrzyni bo jakby nie patrzeć wyjdzie taniej kupić jakąś w miare po kosztach niż to remontować tymbardziej, że niewiadomo jeszcze co jest przyczyną ale niestety nie pasowała ta co kupiłem itd. (o tym w innym moim temacie). Co może być przyczyną? Dodam, że ostatnim razem się naprawił w nastepujący sposób, mechanik chciał coś odkręcić od skrzyni (jakąś blaszke) i nie mógł sobie poradzić. Za moim przyzwoleniem zaczął traktować to młotkiem bo się zapiekło, niestety dalej nie poszło więc odpuściliśmy i tak o dziwo po wyklepaniu skrzyni młotkiem nagle pojawił się z powrotem wsteczny. Tak do dnia dzisiejszego. Sytuacja identyczna, nawet próbowałem powtórzyć czynność mechanika ale nie poskutkowało :( wiec teraz trzeba sie już na poważnie wziąć za wymianę ale teraz jest problem bo trzeba znaleźć tą właściwą skrzynie. Może ma ktoś na zbyciu skrzynie z MDO Mk2 2.0 16V blacktop po maju 1998, mój jest z 10.1998. Pozdrawiam

Sisiek
24-08-2011, 23:28
Kolego a patrzyłeś pod mieszkiem lewarka czy tam się coś nie odkręciło? Miałem podobny problem przy swoim autku (też 98 po maju) i przyczyna tkwiła w odkręconej śrubie tej do której jest przyczepiony kawałek plastiku zabezpieczający przed przypadkowym wrzuceniem wstecznego. Owa śruba się odkręciła i w dodatku skrzywiła w tak fatalny sposób, że blokowała możliwość wciepnięcia wstecznego. Lubią się też odkręcać takie "przelotki" plastikowe na ściance grodziowej - do wymacania i dokręcenia ręką od strony lewarka.

Tycak
24-08-2011, 23:57
Kolego a patrzyłeś pod mieszkiem lewarka czy tam się coś nie odkręciło? Miałem podobny problem przy swoim autku (też 98 po maju) i przyczyna tkwiła w odkręconej śrubie tej do której jest przyczepiony kawałek plastiku zabezpieczający przed przypadkowym wrzuceniem wstecznego. Owa śruba się odkręciła i w dodatku skrzywiła w tak fatalny sposób, że blokowała możliwość wciepnięcia wstecznego. Lubią się też odkręcać takie "przelotki" plastikowe na ściance grodziowej - do wymacania i dokręcenia ręką od strony lewarka.
patrzyłem, ściągałem mieszek i dłubałem koło tego plastiku, chodzi o ten co się podnosi razem z podciąganiem? Popatrze jeszcze jutro może przyczyna jest błacha i tkwi w lewarku to by było super ale wątpie bo po rozkręceniu jakiejś blaszki od skrzyni (taka okrągła zaraz na dole, widać ją po zdjęciu lewego koła) i poklepaniu młotkiem nagle wsteka się znalazła :/ coś podejrzane to było i odrazu nasze domysły padły na koła zębate, które są tam w pobliżu i któreś może gdzieś nie wchodzić nie styka, nie łączy itd.

Mondekmk1
25-08-2011, 00:09
oś podejrzane to było i odrazu nasze domysły padły na koła zębate, które są tam w pobliżu i któreś może gdzieś nie wchodzić nie styka, nie łączy itd.

Tam nie ma kola zebatego tylko stalowy trzpien...wszystko to zbieg okolicznosci i wina napeno nie lezy po stronie skrzyni tylko winne sa mechanizmy zmiany biegow...

Tycak
25-08-2011, 00:16
Tam nie ma kola zebatego tylko stalowy trzpien...wszystko to zbieg okolicznosci i wina napeno nie lezy po stronie skrzyni tylko winne sa mechanizmy zmiany biegow...

o widzisz, wreszcie ktoś kto wie z czym się to je :ura: Kolego, powiedz mi co radzisz w takiej sytuacji? Wszystkie biegi chodzą tip top, normalnie zero zgrzytu, wchodzą jak w masełko tylko ten wsteczny. W jaki sposób moge sprawdzić co jest przyczyna i gdzie wogóle szukać tego problemu? Podpowiedz :pad: bo każdy chce odrazu wymieniać skrzynie a może problem to jakaś błachostka i taki zabieg jest zbędny

Tycak
25-08-2011, 20:26
Panowie... i Panie :) mamy nowy trop. Sprawa ma się nastepująco, z nerwów jakie mnie obleciały na brak wstecznego zacząłem szarpać lewarkiem tak jak się sprawdza czy jest luz czyli lewo-prawo. Po krótkim ale bardzo intensywnym machaniu lewarkiem na przemian lewo prawo - prawo lewo nagle wsteczny sie znalazł :wow: nastepnie po przejechaniu krótkiego dystansu problem się powtarza i wsteczny "znika" więc powtórzyłem czynność i bardzo energicznie wymachałem lewarkiem tak jak wyżej opisałem i znowu... wsteczny powrócił. Więc może teraz już ktoś wie z czym to się wiąże skoro po takiej czynności zagubiony bieg wraca? Czy to nie przypadkiem wybierak szwankuje?

Tycak
26-08-2011, 16:25
Naprawdę nikt sie nie orientuje co to może być? :niewiem:

Tycak
28-08-2011, 00:08
No nie wierze, że moje MDO jest tak fenomenalne :skromny: naprawdę nikt nie miał podobnego przypadku lub nie wie co to może być?

jasiugm
25-09-2011, 23:31
Odświeżę temat.
Rozwiązał sie jakoś problem wstecznego? Mam to samo. Stało się to nagle. Rano wsteczny działał a 4h później po przejechaniu prawie 300km odmówił posłuszeństwa. Musiałem wypychać mundziaka spod hotelu jak wracałem. Jutro czeka mnie kolejna długa trasa więc przydało by się to naprawić:)

Tycak
26-09-2011, 00:12
Odświeżę temat.
Rozwiązał sie jakoś problem wstecznego? Mam to samo. Stało się to nagle. Rano wsteczny działał a 4h później po przejechaniu prawie 300km odmówił posłuszeństwa. Musiałem wypychać mundziaka spod hotelu jak wracałem. Jutro czeka mnie kolejna długa trasa więc przydało by się to naprawić:)

Mi po raz kolejny naprawiło się samo. Tzn, już tłumacze w jaki sposób się naprawiło, zdenerwowany tą całą sytuacją zacząłem baaaardzo energicznie ruszać lewarkiem na lewo prawo tak jak się sprawdza czy jest luz (wiesz o co k'mon?) i nagle wszedł. Po paru przejechanych kilometrach znowu go zabrakło więc powtórzyłem czynność i o dziwo znowu wszedł. Pojechałem do mechanika chciał kuknąć na skrzynie i przy okazji okazało się, że brakuje mi ponad pół litra oleju w skrzyni :wow: "Fachowcy" u których wcześniej wymieniałem sprzęgło spuścili mi olej ze skrzyni, trochę się im wylało, a ubytku nie raczyli uzupełnić. Uzupełniłem i od tamtej pory problem z brakiem wstecznego na szczęście nie występuje więc do dziś tego nie robiłem i nie wiem czy to ten brak był przyczyną czy może coś innego. Grunt, że chodzi :zakrecony: mam nadzieję, że już mi się ten problem nie powtórzy. U Ciebie pewnie jest inna przyczyna bo raczej olej nie wyparował, a skoro do tej pory było ok to gdzie indziej leży przyczyna. Jeden kolega z forum miał podobny problem, zwracałem się z prośbą o pomoc do niego. Może u Ciebie przyczyna jest ta sama, pozwolę sobie zacytować wiadomość od niego mam nadzieję, że się nie będzie gniewał, a Tobie okaże się pomocna ;) fragment wiadomości od tomek_jaz : Problemem okazała się pęknięta sprężynka mechanizmu wybierania( czy jakos tak-nie znam się:P) który znajduje się przy skrzyni biegów(na zewnątrz całe szczęscie). W warsztacie zapłaciłem bodajże 330 zł za nowy cały mechanizm i wymiane jego.

jasiugm
29-09-2011, 19:18
A więc sprężynka. W innym temacie znalazłem, że kosztuje ona jakies 20 zł więc nie jest źle. Zrobiłem małe rozeznanie i muszę zdjąc poduchę skrzyni żeby dostać się do wybieraka. Będzie zabawa na sobotę:D Postaram się zrobic fotorelacje. Dzięki za pomoc:)

Tycak
29-09-2011, 22:16
A więc sprężynka. W innym temacie znalazłem, że kosztuje ona jakies 20 zł więc nie jest źle. Zrobiłem małe rozeznanie i muszę zdjąc poduchę skrzyni żeby dostać się do wybieraka. Będzie zabawa na sobotę Postaram się zrobic fotorelacje. Dzięki za pomoc
Daj znać jak zrobisz czy dużo było roboty itd. Fotorelacja jak najbardziej mile widziana ;) jak napiszesz to daj link do tematu przeglądne z chęcią. Powodzenia.

jasiugm
01-10-2011, 20:07
Powodem była sprężynka. Dałem fotorelację do HOWTO'S:)

http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/75835-MK2-Naprawa-wstecznego-biegu

Tycak
01-10-2011, 21:31
No powiem Ci, że fachura i to konkretna :brawo: wszystko jasno opisane i pokazane. Na przyszłość się może przydać więc dzięki za link, bardzo pomocny i elegancji poradnik. Pozdrawiam!

Tycak
29-10-2011, 13:18
Żeby wszystko było jasne i klarowne u mnie przyczyną problemu ze wrzucaniem wstecznego okazał się za niski poziom oleju w skrzyni (brakowało ponad 0.5L !) - to tak dla potomnych :skromny: