PDA

Zobacz pełną wersję : [Duratec] Problemy z silnikiem po wymianie uszczelki pod głowicą



mumin
31-08-2011, 04:30
Witam wszystkich forumowiczów

Od ponad 2 lat jestem posiadaczem mondeo mk1 2,5 v6 w automacie z lpg (niestety stara instalacja BRC) i nie było z nim żadnych kłopotów do momentu aż oddałem samochód do warsztatu w celu wymiany uszczelki pod głowicą tą od strony kabiny. Poza samą uszczelką planowali mi głowicę i sprawdzali szczelność zaworów i podobno ok. wymienili świece na NGK filtr powietrza uszczelkę pod kolektorem ssącym i wydechowym. Wtedy zaczęły się problemy, silnik miał kłopoty z rozruchem a do tego strasznie się trząsł w szczególności na wolnych obrotach, kolejne diagnozy były następujące: do wymiany poduszki pod silnikiem, nic to nie dało, dodatkowo napinacz paska wielorowkowego zaczął skakać co było słychać nawet przy zamkniętych szybach - diagnoza do wymiany napinacz, nic to nie dało, pokazał się wyciek z pompy wspomagania, wymieniona, dalej to samo. Postanowiłem się zdiagnozować Diagnostyka komputerowa na oprogramowaniu DELPHI wykazała: EGR, przepływka, sonda lambda ale po zresetowaniu błędy już nie wystąpiły więc poza zaślepieniem EGR nic nie zmieniałem. Jeździłem tak szukając pomocy i fachowca do tej v`ki aż pewnego dnia Mondek zgasł i nie chciał odpalić, brak iskry a na cewce napięcie jest, trafiłem znowu do tego samego warsztatu - diagnoza cewka do wymiany jak się pewnie już domyślacie zero reakcji, mechanik rozłożył ręce i skierował do elektryka, który po zaizolowaniu przewodów wychodzących z modułu odpalił samochód, ale nie chciał go już więcej u siebie widzieć ze względu na "małą przestrzeń wokół silnika". Trochę poczytałem popytałem w innych warsztatach i różne zdania padały jedni twierdzili że mechanik przestawił rozrząd inni że bym wtedy samochodu nie odpalił. Do tego zapomniałem jeszcze dodać że podczas jazdy na lpg po gwałtownym wciśnięciu gazu "strzelało" coś z okolicy kolektora wydechowego tego od podszybia, wydobywał się swąd spalonej mieszanki i samochód gasł. Na chwilę obecną męczę się już z mechanikami i elektrykiem ponad 3 m-ce rezultat taki, że samochód znowu nie chce odpalić, znowu nie ma iskry a napięcie na cewce jest, do tego jeszcze zauważyłem wycieki oleju z pod pokrywy zaworów. Mam nadzieję że trafię tu na fachowców, którzy tylko na podstawie mojego opisu będą mogli mi w jakiś sposób doradzić, z góry dzięki za pomoc!

fala
31-08-2011, 10:18
obstawiam przestawiony rozrząd, praktycznie na 80%. źle ci go złożyli

samochód czasem odpala i chodzi bo ma 2 niezależne łańcuchy jednak co się dzieje w cylindrach po zdupconej stronie to nawet wróżka nie powie. trzeba rozebrać i sprawdzić od nowa, najlepiej u tych papraków na ich koszt

mumin
31-08-2011, 23:39
mechanik zarzekał się że na pewno jest dobrze poskładane, że na wałkach i wale są cechy i dodatkowo sobie pooznaczał i złożył wg. oznaczeń, a czy jest ewentualnie możliwość żeby to jakaś elektryka była powodem drgań w silniku?

Boonaro
01-09-2011, 08:34
a czy jest ewentualnie możliwość żeby to jakaś elektryka była powodem drgań w silniku?

Oczywiście że tak, w Mondeo często kruszyła się izolacja z wiązek i robiły się zwarcia dlatego moga wychodzić różne cyrki szczególnie możesz obejrzeć te pod kolektorem ssącym- są narażone na wysoką temperaturę.

fala
01-09-2011, 09:23
ale przy v6 zdarza się to rzadko, najczęściej przy cewce, czujniku położenia wału i ciśnienia oleju. skoro mechanior zarzeka się, że wszystko dobrze zrobił to możesz sam sprawdzić te przewody, cewkę masz na wierzchu a czujnik przy kole pasowym. jeszcze na pracującym silniku spróbuj dość mocno poruszać wiązką wchodzącą pod kolektor na wtryski

darpaj
01-09-2011, 10:42
a błedy zczytałec drugi raz od razu ? bo one sie nie pojawiają zaraz po skasowaniu, tylko np po przejechaniu jakiegos dystansu, zgaszeniu i ponownym załączeniu auta lub po przekroczeniu jakis obrotów itp, a jak masz takie objawy ze trzesie silnikiem to napewno zapłony wypadają a to komp pokaze.

zczytaj jeszcze raz błędy i bedziemy myśleć dalej.

I opisz dokładniej, trzesie cały czas ? jak dodasz gazu ? jakies inne objawy ?
(jeśli teraz znowu nie masz iskry, spróbuj przeczyscić i podłączyc na nowo wtyczki z lewej strony silinka przy grodzi (patrząc od przodu auta)

mumin
01-09-2011, 23:51
Oczywiście że tak, w Mondeo często kruszyła się izolacja z wiązek i robiły się zwarcia dlatego moga wychodzić różne cyrki szczególnie możesz obejrzeć te pod kolektorem ssącym- są narażone na wysoką temperaturę.

Ściągałem kolektor ssący i zasilanie wtrysków w większości miało skruszoną izolację, niestety nie wymieniałem wiązek przewodów a jedynie izolowałem ale jestem pewny że w kilka dni po remoncie głowicy nie mogły tak spękać czyli mógłbym przyjąć że to nie powoduje drgań silnika a jedynie np któryś z czujników nie podaje impulsu i stąd problem z odpaleniem

---------- Post dodany o 23:51 ---------- Poprzedni post dodany o 23:34 ----------


a błedy zczytałec drugi raz od razu ? bo one sie nie pojawiają zaraz po skasowaniu, tylko np po przejechaniu jakiegos dystansu, zgaszeniu i ponownym załączeniu auta lub po przekroczeniu jakis obrotów itp, a jak masz takie objawy ze trzesie silnikiem to napewno zapłony wypadają a to komp pokaze.

zczytaj jeszcze raz błędy i bedziemy myśleć dalej.

I opisz dokładniej, trzesie cały czas ? jak dodasz gazu ? jakies inne objawy ?
(jeśli teraz znowu nie masz iskry, spróbuj przeczyscić i podłączyc na nowo wtyczki z lewej strony silinka przy grodzi (patrząc od przodu auta)

Więc cała diagnoza trwała około 40 min i w ciągu tego czasu po skasowaniu już błędów, diagnosta robił dokładnie to co opisujesz tzn silnik pracował na niskich, na wysokich obrotach wyłączał, włączał zapłon wrzucał i wyrzucał na przemian D i R, praktycznie 40 min go testował i błędy nie wyskoczyły na co określił że po tych zabiegach i braku kolejnych błędów nie wskazuje to raczej na uszkodzenie któregoś z tych elementów więc zaufałem facetowi ale dla pewności po konsultacji z mechanikiem zaślepił on EGR.

A co do trzęsienia to już od samego zapłony były problemy w momencie rozruchu czasem miałem wrażenie że motor mi z auta wyjdzie co mogło też mylnie wskazywać na pęknięte poduchy ale jak mi je wymienił nic się nie zmieniło, generalnie silnik pracował zdecydowanie inaczej miałem nawet wrażenie że automat inaczej przekłada biegi jakby przy jednakowym nacisku na gaz wcześniej dochodził do wyższych obrotów a teraz przy niższych je zmienia. Powiem tak jak dojechałem np do jakichś świateł to zrzucałem bieg bo dosyć mocno trzęsło i silnikiem a co za tym idzie autem ale na luzie nie było jakiejś zdecydowanej poprawy.

_NeroN_
06-09-2011, 09:05
A ten pan wie ze fordy sie nie ustawia na znaki tylko na blokade ?

IMO, zawiez do innego na spr rozrzadu.

Juzek
06-09-2011, 13:22
hmmm... to trza sobie będzie zczytać błędy na błyskotce i potem je interpretować

Grzesio
06-09-2011, 14:35
A ten pan wie ze fordy sie nie ustawia na znaki tylko na blokade ?

W v-ce nie ma blokady:) A rozrząd bardzo łatwo źle ustawić i chodzi tak jak by na 5.5cylindra. Czyli szarpie ale i na obroty tez się wkręca.

mumin
07-09-2011, 12:18
hmmm... to trza sobie będzie zczytać błędy na błyskotce i potem je interpretować

nie bardzo wiem co to ta błyskotka :hehe:

bulan74
07-09-2011, 12:39
a na gazie jak chodzi? bez zmian?

Juzek
07-09-2011, 12:44
nie bardzo wiem co to ta błyskotka :hehe:

Sorcia :) powiedziałem slangiem :P to jest takie urządzonko do odczytu błędów błyskowych w generacji sprzed OBD... poszukaj na googlu, może dorwiesz schemat... albo zapytaj kolegę Mike z Legnicy - widziałem, że ma takie coś zrobione :)

maciupa
27-09-2011, 14:30
co ile powinno sie wymieniać koledzy pasek rozrządu??

---------- Post added at 14:30 ---------- Previous post was at 14:26 ----------

?????

maximilian13
27-09-2011, 15:24
co ile powinno sie wymieniać koledzy pasek rozrządu??
w V-ce jest łańcuch kolego a z tego co widzę ty masz 1.8

maciupa
28-09-2011, 21:09
tzn co ile się wymienia do juz przejechałem 45.000 i nie wiem ile jeszcze moge mam pasek nie łańcuch a słyszałem ze łańcuch tez sie wymienia czy ktos mi głupot nagadał ale prosze o rade moje paska rozrządu ile jeszcze moge pośmigać na moim dziękuje z góry

Shelby
29-09-2011, 19:27
tzn co ile się wymienia do juz przejechałem 45.000 i nie wiem ile jeszcze moge mam pasek nie łańcuch a słyszałem ze łańcuch tez sie wymienia czy ktos mi głupot nagadał ale prosze o rade moje paska rozrządu ile jeszcze moge pośmigać na moim dziękuje z góry
Kolego dwa dzialy wyzej na glownej masz duratec rzedowy i tam sie wszystkiego dowiesz
Tutaj jest dzial duratec V6 czyli 6 cylindrow
http://www.mondeoklubpolska.pl/forumdisplay.php/51-Silnik-Zetec-Duratec-rzędowy