PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Tuning-prezrobienie układu wydechowego a'la 24v



Diablo
16-02-2006, 17:21
Witam,

Chciałbym przerobić swój układ wydechowy z jednego tłumika końcowego na dwa tłumiki coś jak w ST200 lub 24v. Jakich materiałów będe do takiego czegoś potrzebaował. Czy wystarczy dospawać kawałek rurki do istniejącego układu wydechowego by mieć dwie końcówki z tyłu czy też trzeba dodawać kolejny tłumik po prawej stronie? Z tego co widziałem to wieszak na drugi tłumik jest, wystarczyłoby chyba tylko dospawać rurę do istniejącego już wydechu.

Za wszelka pomoc dziękuje

Majer
16-02-2006, 21:25
Witam,

Ja u siebie chce zrobic to samo, mozesz to zrobic na dwojaki sposob, albo dospawac kawalek rurki przed tlumikiem i poscic na prawa strone i tam zrobic drugi tlumik, albo dospawac sama rurke bez tlumika. Ostrzegam tylko by nie wspawywac sie do istniejacego tlumika. Pozdrawiam

STraits
16-02-2006, 23:13
Problem jest taki, że zrobienie takiego wynalazku z dodatkową rurką albo :

a) pogorszy opróżnianie układu ze spalin
b) zniweluje coś, co producent sobie wyliczył - czyli szybkość opróżniania spalin i wszelkiego rodzaju ciśnienia "wyciągające" spaliny z układu
c) zwiększy hałas i spowoduje dudnienie układu wydechowego
d) spowoduje nierówne wydalanie spalin

V6 (24v) 170KM nie miało w standardzie układu na 2 rury. ST200 tylko miało coś takiego. Są 2 sensowne możliwości :

a) zamówić sobie cały wydech który zostanie wyliczony pod konkretny model
b) zastosować końcowy układ wydechowy z modelu ST200. Ja zrobiłem tak i jestem zadowolony z takiego rozwiązania. Niestety jeden tłumik ST200 kosztuje średnio (w cenie rynkowej) około 1000 PLN. Potrzebujesz dwóch.

johnnybravo
17-02-2006, 17:04
A jakby na prawą strone załóżyć końcówke z modelu z silnikiem 2.0 bądź 2.5?? Przy środkowym tłumiku zrobić rozdzielke i przyspawać oba razem?? Trzeba by tylko przerobić rure doprowadzającą spaliny do końcówki z 2.0 i też powinno działać... choć może bedzie jakiś z tym problem, nie wiem, to tylko moja sugestia, którą można obalić :)

POZDRO

DeSKa

STraits
17-02-2006, 21:31
Tak, pod 1 warunkiem. Można coś takiego sensownie zrobić, ale trzeba zachować przekroje rur i w odpowiednim miejscu wstawiać odpowiednio wyprofilowany trójnik. Tłumik "lewy" po stronie kierowcy jest TYLKo w ST200 - i jest specjalnie do tego modelu stworzony. Tłumik po stronie "prawej" jest taki sam jak w 2.5 V6 170 KM jeżeli chodzi o "pojemność" i właściwosci akustyczne.

Przestrzegam przed domorosłymi "wydechowcami". Widziałem u nas kilka (co najmniej 5) autek które miały robione metodami amatorskimi wydech. Dlatego ja do swojego zabierałem sie 3 miesiące...

Problem jest taki że :

a) nieoryginalny tłumik (sportowy) jest niemożliwością zmieścic pod podłogą.
b) często trójnik jest 10 cm od asfaltu i rury chodzą sobie góra-dół bo ktoś nie miał pomysłu jak obejść zawieszenie tylne


Tutaj macie fotke jak ja to zrobiłem. http://www.madej.net/Disc_Brakes/10.jpg wszystko pięknie chowa się pod podłoge jak fabryka przykazała...
Tu macie fotke od tyłu : http://www.madej.net/SPOT_MKP/DSC_0973.jpg

Ja miałem dodatkowy problem. Musiałem tak wyprofilować wszystko żeby ładnie zmiesciły się końcówki w otwory centralnie..

johnnybravo
17-02-2006, 22:17
To ja proponuje troche kosztowne, ale za to jakie miłe rozwiązanie...

http://www.wolf-performance.de/performance/produkte/ford/mondeo1997.php?db=Schalldaempfer&head=Sportauspuffanlagen&car=Ford&type=mondeo1997

Myśle że do MK I też będą pasować

Diablo
18-02-2006, 18:27
Dziękuje za wszystkie podesłane propozycje, z tego co widzę to będzie mnie to trochę kosztować 8O więc albo przerobię układ wydechowy albo zajmę się stylizacją obecnegto tłumika.

Pozdrawiam

rufix1
19-02-2006, 18:54
A co można zrobić,jeżeli ja mam dwa tłumiki z tyłu ( z prawej i lewej strony),tylko jeden jest "zaślepiony"?

gorilla666
21-02-2006, 01:50
kupic drugi taki sam jak ten nie zaslepiony,wywalic zaslepiony i zrobic rozbicie na dwie rury tak jak ma stratis,ja tak własnie mam zamiar zrobic-własnie zdobyłem drugi tlumik,kupiłem w koncu koncówki dedykowane do forda model RS i mam nadzieje ze bedzie ok :)

Lipa
22-02-2006, 22:50
Znaazlem na allegro, niewiem czy to drogo czy tanio, moze sie do czegoś komus przyda:

http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=87892708

Reju
23-02-2006, 01:32
Ja pojechałem do Piastowa do firmy El-TEC ,zrobić wydech.Ze środkowego rozchodzi mi się trójnikiem na dwie strony.Mogę podesłać fotkę.

gorilla666
23-02-2006, 22:55
no i własnie tak bede miał zrobione-jutro odbieram-tylni zderzak mam RSa a do niego robi koncówki Ulter-idealnie pasuja,sa to koncówki dedykowane do Mondeo-sa jestem ciekawy efektu bo zamiast kata poszła strumiennica :satan:

gabson
24-02-2006, 10:14
Jak zrobisz to zapodaj fotki :)

gorilla666
25-02-2006, 01:34
no i odebrałem-ale juz popraweczka sie szykuje :satan: bo jak ciagne na biegu i nagle puszcze gaz to raz po raz puknie a gosc zreszta mi powiedział ze musi mocowania oryginalne zmienic na plaskowniki i "korki" jakies-nie wiem o co chodzi 8O no i był maly problemik bo ja załozyłem dwa takie same tłumiki -czyli prawe wiec jednego musieli obrucic a co za tym idzie musiały byc dospawane rury do tłumików a dopiero do nich koncówki(ulter dedykowany do mondeo) całosc całkiem fajnie wyglada i dzwiek(strumiennica zamiast kata) jeszcze bardziej miły uchu niz fabryka dała :satan:

gabson
25-02-2006, 11:12
Jaką dałeś strumienicę?? Z tego co wyczytałem to ona bardziej może zaszkodzić niż pomóc. Trójniczek dorabiałeś czy oryginał??

Pozdrawiam
Gabson

gorilla666
25-02-2006, 19:41
nie rozumiem jak strumiennica moze zaszkodzic?,strumiennica jak i trojnik dobrane przez tłumikowców.Strumiennica jast wstawiona za kata i napewno to przynajmniej uchroni mnie przed tym ze jak mi sie kat zatka to mi motor przegrzeje i głowiczki+cała góra do robienia-dzieki raz to przerabiałem :zly:

Reju
26-02-2006, 19:23
Rozmawiałem z Chojnackim o stumiennicach i nie jest do nich przekonany.Można trafić że wręcz zabierze moc a nie doda,czasami zwykła rura da więcej niż strumiennica.[/img]

konio
27-02-2006, 00:28
no i odebrałem-ale juz popraweczka sie szykuje :satan: bo jak ciagne na biegu i nagle puszcze gaz to raz po raz puknie a gosc zreszta mi powiedział ze musi mocowania oryginalne zmienic na plaskowniki i "korki" jakies-nie wiem o co chodzi 8O no i był maly problemik bo ja załozyłem dwa takie same tłumiki -czyli prawe wiec jednego musieli obrucic a co za tym idzie musiały byc dospawane rury do tłumików a dopiero do nich koncówki(ulter dedykowany do mondeo) całosc całkiem fajnie wyglada i dzwiek(strumiennica zamiast kata) jeszcze bardziej miły uchu niz fabryka dała :satan:
Podaj typ tych Ulterów i po ile dałeś za jednego......

gorilla666
28-02-2006, 00:12
o ile pamietam NX 10.1 owal wazne jest zeby była długa cena za szt 115-kupowałem w tlumikowni ale dzwoniłem do goscia z Allegro i krzyknał 80-wiec nie wiem o co chodzi-chyba o to ze tłumikownia se niezle dokłada :metal

konio
28-02-2006, 00:16
o ile pamietam NX 10.1 owal wazne jest zeby była długa cena za szt 115-kupowałem w tlumikowni ale dzwoniłem do goscia z Allegro i krzyknał 80-wiec nie wiem o co chodzi-chyba o to ze tłumikownia se niezle dokłada :metal
ja dwoniłem do Ultera , Dorobienie tłumika 25x22 cm z końcówką zamontowaną na stałe kosztuje 280 pln.Dorobią mi 2 , prawy i lewy bez kłopotu - czas oczekiwania 1 dzień.
Tylko potrzebuje znać średnice dolotu.chyba 52 ale nie jestem pewny.
No ja będe na okrągłych robił.

gorilla666
28-02-2006, 00:27
no tak tylko ze ja zastosowałem dwa prawe koncowe tlumiki zwykłe od Vki i dlatego musieli jednego obrócic a symbol ktory podałem to model końcówki :satan:

konio
28-02-2006, 00:33
wiem że podałeś sumbol końcówki ...dzięki.Ja też myślałem o twoim sposobie , ale chyba Ulterowskie sobie zamówie...........do wiosny mam czas na zastanowienie........

gorilla666
28-02-2006, 00:41
ja je zapodałem bo rozebrałem dwie Vki na klamoty a tłumiczki były lsniace i ometkowane,z nowymi tłumikami +koncówki chcieli 800 a tak 230 koncówki+220 robota wstawienie strumiennicy zamiast kata,wymiana srodkowego tłumika+dwóch tylnich+montaz koncówek-za robote mało capneli :metal

konio
28-02-2006, 00:45
No ja tak kalkuluje na 1000 , środkowy - asmet , 2 ultery na wylocie i robocizna z rurami 900-1000.kata zostawiam.

Majer
09-03-2006, 16:25
Witam. Mam prośbę czy mógłby ktoś jeszcze raz wystawić te zdjęcia podwozia z 2 tlumikami? bo chcialbym zobaczyc jak to powinno wygladac
Pozdrawiam i dziekuje