PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Chodzące wentylatory bez przerwy przy włączonej klimatyzacji



scarylukas
21-09-2011, 21:46
Witam,
Po właczeniu klimatyzacji załacza sie wentylator na chłodnicy, jest to niby normalne ale wentylator ten działa bez przerwy (chyba ze wyłacze klimatyzacje) powodując sporo chałasu wokół auta. Napewno nie jest to normalne poniewaz auto posiadam od nowosci i na początku wiatraki kręciły sie przez chwile nastepnie wyłaczały sie, po chwili znów właczone i wyłaczone.
Sytuacja ta wystepuje od około roku, nawet zimą przy -20 wiatraki kręcą sie z pełną prędkością przy właczonej pozycji AUTO na konsoli (klimatyzacja włącza sie wtedy automatycznie i nie mozna jej wyłaczyć). Kilka dni temu zauważyłem że problem ustąpił jednak tylko do nastepnego odpalenia auta.
Czy ktoś moze spotkał sie kiedys z podobną sytuacją?

Astat
22-09-2011, 17:32
uzupełnij profil bo nie wiadomo czy to klekot czy pb, a co za tym idzie jeden czy dwa wentyle poza tym na pewno to jest normalne przy włączonej klimie wentylator powinien pracować cały czas ma pierwszym biegu może masz uwalony rezystor lub przekaźnik i lata na drugim biegu lub latają dwa wentyle co jest niewłaściwe przy minus 20 nie załączy się klimatyzacja sprężarka załącza się chyba do -4 stopni

atomik67
22-09-2011, 23:27
Tak jak kolega Astat napisał,jeśli diesel to wentylek musi chodzić na małym biegu cały czas,jeśli chodzi na wysokim,to może to być spalona kostka,która wchodzi do chłodnicy od rezystora.

scarylukas
23-09-2011, 21:25
Silnik do diesel TDCI i jeden wentylator. Sprawdze jutro ten rezysor przy wentylatorze

atomik67
23-09-2011, 21:29
i na wszelki wypadek sprawdz kostkę,ja mam dwa wentyle więc trochę inaczej .

iron1988
28-09-2011, 19:05
scarylukas podpinam się do tematu

kupiłem Mondka TDCi 2003 rok tydzień temu i dzisiaj znajomy zwrócił mi uwagę że ciągle chodzi wentylator chłodnicy. Zacząłem szukać kiedy i w jakich okolicznościach sie to dzieje i jest dokładnie jak u Ciebie. Kiedy włącze klime to wentylator dmucha cały czas bez przerwy jak szalony - po ustawieniu na "eco" wylacza sie. Moją uwagę zwrócił też fakt ze po włączeniu klimy cos stuka po prawej stronie w komorze silnika z czestotliwoscia raz na ok. 10 sekund - po wylaczeniu klimy lub ustawieniu na "eco" stuk ustaje (moje podejrzenie to sprezarka klimy?) Dodam, że klima bardzo ładnie chłodzi :)

Takie pytanie jeszcze mam... po jakim czasie na postoju Wam się auto nagrzewa? Tzn. po jakim czasie wskaźnik temp ustawia się w pionie?

tlopuc
28-09-2011, 23:26
cos stuka po prawej stronie w komorze silnika z czestotliwoscia raz na ok. 10 sekund
To sprzęgło klimatyzacji, normalna sprawa



po jakim czasie na postoju Wam się auto nagrzewa?
Na postoju to pewnie kilkanaście minut.

harnas1515
29-09-2011, 18:37
pierwszym powodem, ciągłej pracy wentyli jest bród zewnętrzny.
Płyn do usuwania owadów i plukanie woda. Ale nie pod dużym ciśnieniem bo radiatorki się zalamia.

Już kilka tak naprawiłem. ;)

Astat
30-09-2011, 00:57
iron1988
wszystko fajnie tylko powiedz mi co Masz na myśli pisząc o ustawieniu Eko jakoś nie spotkałem mondeo, który ma takie ustawienie wyłączenie A/C to wyłączenie klimatyzacji i przejście na same nadmuchy (może i jest to Eko bo zaoszczędzisz troszkę paliwa), dlatego nie ma stukania sprzęgła bo nie chodzi sprężarka co do wentyli przeczytaj co napisałem wyżej,
temperaturę łapie zależnie od tem. zewnętrznej trwa to w miarę szybko jeżeli wszystko jest oki jak dobrze się przypatrzysz wskaźnik nigdy nie będzie stał w pionie

Żaba
10-10-2011, 13:48
Mondeo TDDI po włączeni samego nawiewu bez klimy na zimnym silniku włącza się wentylator chłodnicy. Czy to jest prawidłowe działanie?

atomik67
10-10-2011, 17:00
Mondeo TDDI po włączeni samego nawiewu bez klimy na zimnym silniku włącza się wentylator chłodnicy. Czy to jest prawidłowe działanie?
Jeśli dobrze zrozumiałem-bez włączonej klimy-to raczej nieprawidłowe.
Przy włączonej klimie cały czas chodzi wiatrak na wolnych obrotach,wyłączasz klimę i wiatrak się też wyłącza.

Żaba
10-10-2011, 17:18
Jeśli dobrze zrozumiałem-bez włączonej klimy-to raczej nieprawidłowe.
Przy włączonej klimie cały czas chodzi wiatrak na wolnych obrotach,wyłączasz klimę i wiatrak się też wyłącza.

Czy z klimą czy bez klimy wiatrak chodzi wyłącza się dopiero jak wyłączę całkowicie nawiewy OFF.

atomik67
10-10-2011, 17:50
To dziwny objaw ,możliwe że szwankuje rezystor :niewiem:

Żaba
10-10-2011, 17:53
To dziwny objaw ,możliwe że szwankuje rezystor :niewiem:

Rezystor raczej ok podejrzewam ze to sterownik klimatronika. Zamówiłem dzisiaj panel z żółtą ikoną zobaczymy czy coś się zmieni.

atomik67
10-10-2011, 18:17
Bardzo możliwe,też tak przez chwilkę pomyślałem.Nie wiem tylko jaka jest różnica między tym panelem z żółtą,a białą ikonką,ja mam z białą.To napisz jak zrobisz,ciekawe czy coś to pomoże.

Żaba
12-10-2011, 15:33
Wymieniłem panel na ten z nowszym softem i po włączeniu nawiewu wentylator stoi. Dodam ze praktycznie wszystkie stare sterowniki odpalają wentylator z nawiewem. Można po włączeniu nawiewu włączyć klimę guzikiem A/C i po około 5 sekundach wyłączyć znów guzikiem A/C wówczas wentylator się wyłączy !!!