PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] automatyczna regulacja głośności radia



Bartlomiej
26-02-2006, 23:32
Cześć!

Miałem ja sobie kiedyś Opla. Takiego zwykłego, prostego Opla z napisem Astra na klapie bagażnika. Miałem ci ja w nim automatyczną regulację głośności radia, w zależności od prędkości auta (a dokładnie prędkości obrotowej silnika).

Zamieniłem ci ja niedawno Opla na Forda. Bo większy, fajniejszy, mocniejszy, przestronniejszy i ogólnie chyba wolę fordy. No i tu zaskoczenie - nie ma regulacji. Niby drobiazg, ale brakuje. Wie ktoś coś, jak można by wyciągnąć sygnał o prędkości (obrotowej?) autka, coby zasilić nim radyjo?

Wszelakie sugestie tudzież pomoc ze strony kącikowiczów-elektroników mile widziana. Tak sobie myślę, że jakiś układzik spełniający funkcję "ściszacza" zostałby owacyjnie przyjęty przez brać fordowską.

Co o tym myślicie?

Pozdroxy,
Bartek

jedrek_G
26-02-2006, 23:37
A jakie masz radio.
Bo w moim 5000 czasami cos się włącza - muszę sprawdzić połączenia - ale na razie jest za zimno

STraits
27-02-2006, 00:01
W mk2 i radiu FORD 5000/6000/7000 jest regulacja automatyczna.

jedrek_G
27-02-2006, 00:11
W mk2 i radiu FORD 5000/6000/7000 jest regulacja automatyczna.

Tak,ale może być nie ustawiona w głównym menu radia - funkcja AVC - lub za niski poziom.

Bartlomiej
27-02-2006, 13:44
Obecnie w MDO mam radio niefirmowe i chiałem się tylko dowiedzieć, czy tu w ogóle bywa taka możliwość. Czy wiecie może, skąd jest pobierany sygnał sterujący ta automatyczną regulacją?

Słyszałem, że niektóre niefabryczne radyjka sa w stanie przyjąć taki sygnał i mają taką regulację. Właśnie się rozglądam za radyjkiem, więc pomyślałem i o tym.

Pozdro
Bartek

STraits
27-02-2006, 15:40
Sygnał pobierany jest z VSS - Vehicle Speed Sensor. On jest umiejscowiony na/w skrzyni biegów. To jest DOKŁADNIE ten sam sygnał który idzie do prędkościomierza, TRIPa, tempomatu, etc..

LASKA
27-02-2006, 16:10
witam a czy to działa w dieslu mam radio 6000CD i tą funkcję AVC włączonom tam jest skala od 0-do 7 i jak to ma działać czy w miarę prętkości radia jast głośniejsze czy bardziej cichnie proszę o odpowiedz

Michal72
27-02-2006, 16:13
W miarę jak wzrasta prędkość obrotowa silnika - co daje efekt szybszej jazdy (choć nie zawsze) - radio podgłaśnia się. Jak dojedziesz do np. skrzyżowania i obroty spadną radio się przyciszy. AVC - z tego co wiem Automatic Volume Control - główne menu radia.

LASKA
27-02-2006, 19:03
tak to wiem tylko że mam ustawione AVC na 7 i jak jeżdzę to nic się nie dzieje i chciałem się dowiedzieć czy to działa w dieslu MK II lub jak ma być ustawione AVC bo ma pozycje OFF,1,2,3,4,5,6,7 i jak ma być ustawione może u kogoś to działa?

jedrek_G
27-02-2006, 19:50
Przestawiłem z 3 na 6 i działa chyba prawidłowo.Jutro jadę w trochę dłuższą trasę to sprawdzę dokładnie.

Michal72
28-02-2006, 07:54
tak to wiem tylko że mam ustawione AVC na 7 i jak jeżdzę to nic się nie dzieje i chciałem się dowiedzieć czy to działa w dieslu MK II lub jak ma być ustawione AVC bo ma pozycje OFF,1,2,3,4,5,6,7 i jak ma być ustawione może u kogoś to działa?
Im większa cyferka tym bardziej działa. Na początku miałem na 7, a nie wiedziałem, że w ogóle jest taka funkcja w tym radiu i niue wiedziałem co się dzieje na trasie, bo bez przerwy się podgłaśniało lub przyciszało. Ale funkcja jest jak najbardziej....

jedrek_G
28-02-2006, 17:13
Działa bezproblemowo - sprawdziłem dzisiaj :banan:

pawulon
01-03-2006, 16:20
Obecnie w MDO mam radio niefirmowe i chiałem się tylko dowiedzieć, czy tu w ogóle bywa taka możliwość. Czy wiecie może, skąd jest pobierany sygnał sterujący ta automatyczną regulacją?

Słyszałem, że niektóre niefabryczne radyjka sa w stanie przyjąć taki sygnał i mają taką regulację. Właśnie się rozglądam za radyjkiem, więc pomyślałem i o tym.

Pozdro
Bartek

Te lepsze "nieFordowskie" radia wyposażone w taką funkcję mają niekiedy zewnętrzy mikrofon, któy mierzy natęrzenie hałasu wewnątrz auta.
W najwyższych pionkach, tych z linii 9 (ze srebrnym panelem) takie właśnie rozwiązanie było, Sony XES też miał coś takiego.