PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] prawie nie dmucha i brak błędów



strach
09-11-2011, 13:17
Mam problem ze słabym dmuchaniem z nawiewu. Sytuacja jest taka sama w obu ustawieniach AC/ECO i/lub jadąc/na_postoju. Nie jest to spowodowane silnikiem dmuchawy, bo jak włączy się panel "żółtym przyciskiem" to dmucha z pełną siłą, ale nie wiem czy zimnym czy ciepłym, bo zimno na dworzu...
Self test nie wyrzuca żadnych błędów.
Czy ktoś z miłego koleżeństwa zetknął się z takimi objawami?

(oczywiście panel poprawiny z żółtym przyciskiem)

cosin
09-11-2011, 16:53
a filtr kabinowy zmieniałeś?

strach
10-11-2011, 14:52
filtr prawie nowy - wymieniany wrzesień/październik

(jakby był zapchany, to także na "hi ac (szyba)" by słabo dmuchało, a przynajmniej tak mi się wydaje:skromny: )

Netoper
10-11-2011, 15:26
Nie kumam,
Na wolnych obrotach wentylatora będzie słabiej dmuchało niż na wysokich.

Ręcznie możesz kontrolować prędkość wentylatora?

cosin
10-11-2011, 15:43
sugeruję abyś w ramach testu wyjął filtr i włączył nawiewy

strach
10-11-2011, 16:10
Nie kumam,
Na wolnych obrotach wentylatora będzie słabiej dmuchało niż na wysokich.
no i włąsnie tu jest problem - nie reaguje na zwiększanie/zmniejszanie siły nawiewu. Cały czas dmucha na najsłabiej. Tylko i wyłącznie odpala na najwyższym jak włączy się panel poprzez "żółty przycisk".


sugeruję abyś w ramach testu wyjął filtr i włączył nawiewy
To testowałem na początku:)
Niestety żadnych różnic.

strach
15-11-2011, 19:24
Sprawdziłem kolejny raz bezpieczniki i napięcia na nich. Przekaźników niestety nie mam jak przetestować, ale japięcia na pinach sprawdziłem.
W trakcie "badań" wyszła ciekawa sprawa. Jak wyjmę bezpiecznik nr 65 z małej skrzynki (dmuchawa, klimatyzacja) zaraz po przekręceniu kluczyka włącza się nawiew z pełną mocą - dmuchawa pracuje jak szalona:). Po przywróceniu go na miejsce i włączeniu nawiewu - działa regulacja siły nawiewu na całej skali. Powrót do normalności jest na jakieś 30s. Po tym czasie silnik dmuchawy cichnie, wchodzi na najniższe obroty i cofamy się do punktu wyjścia - brak reakcji na ustawienia panelu klimatyzacji.
W małej skrzynce jest jeszcze przekaźnik dmuchawy K14, po wyjęciu którego panel klimatyzacji się nie włącza, ale za to po włożeniu wszystko działa idealnie przez 30s. Zupełnie jak w przypadku bezpiecznika 65.
Analogicznie sytuacja ma po wyjęciu i włożeniu elementów z dużej skrzynki - bezpiecznik 6 i przekaźnik R6

Niestety nie wyjaśniło mi to, od czego są te problemy, ale pokazało, że wadę mechaniczną można wyeliminować. Czy też tak uważacie?

Napięcia pomierzone na elementach, to
bezp. 65 ~ 11,8
przekaźnik K14 (nóżna nr 5) ~ 12,3
przekaźnik R6 (nóżna nr 3) ~ 12,2
R6 (nóżka nr 1) ~ 9,8
bezp. 6 ~ 12,3 V

Jutro, jak będę miał kiedy, dobiorę się do silnika dmuchawy...

cosin
15-11-2011, 22:04
może panel klimy umiera...

strach
15-11-2011, 22:35
Właśnie też mam takie podejrzenia:(
Jeszcze spróbuję zajrzeć do silnika nawiewu i podmienić przekaźnik...
A może idąc tym tropem, co napisałeś, sprawdzić czy jakiś zimny lut za panelem się nie zrobił...
Tyle możliwości, a czasu mało, bo zamarzam za kółkiem:guns:

rednaxelA
16-11-2011, 09:48
Znaczy jak manualnie wysterujesz wentylatorem na maxa to nie kreci szybciej? Ale jak wcisniesz odparowanie szyby to wlacza wentylator na maxa?
Jak tak to panel raczej niestety.

Ja bym jeszcze probowal zresetowac panel - chociaz pewnie to zrobiles odczytujac bledy z niego - mnie to pare razy pomoglo jak swirowal i nie grzal na przyklad

strach
17-11-2011, 12:26
Znaczy jak manualnie wysterujesz wentylatorem na maxa to nie kreci szybciej? Ale jak wcisniesz odparowanie szyby to wlacza wentylator na maxa?
Dokładnie tak.
Czyli trzeba zacząć rozglądać się za panelem...

rednaxelA
17-11-2011, 16:43
Tak mi sie wydaje niestety jaby to byl problem z wentylatorem to by wcisnienie odszraniania nic nie dawalo a tak wyglada ze problem jest ze sterownikiem znaczy panelem klimy

strach
17-11-2011, 18:28
A czy może to być problem przekaźnika w małej lub dużej skrzynce bezpieczników?

cosin
17-11-2011, 21:40
wydaje mi się, że przekaźnik albo działa albo nie działa (ale może i są stany o których nie wiem, a są możliwe)

strach
21-11-2011, 02:29
Próbowałem się dogadać z gościem, który chciał sprzedać panel, tak abym mógł go najpierw sprawdzić, ale się nie odzywa:(
Chciałem go podmienić i sprawdzić czy pomoże, ale chyba się nie uda.
Mam prośbę: Czy ktoś z was ma wymontowany, sprawny, panel, który bym mógł przetestować (w okolicach warszawy)?

Jendrekmak
01-12-2011, 00:04
oczywiście panel poprawiny z żółtym przyciskiempoprawiony panel był w przedliftowym mondeo mk3 czyli do 2003 roku a ty masz poliftowy model więc czy z końcówki 2003 czy 2007 to jest to samo. tylko nie kup panelu bez napisu AUTO bo możesz mieć wtedy tylko manualne ustawienia. kształt był identyczny tylko różniły się napisami i wyświetlaczem. wyświetlacz możesz tylko zobaczyć po podłączeniu więc pozostaje tylko identyfikacja po napisach

strach
03-12-2011, 20:41
No to sprawa rozwiązana
Podmieniłem panel, ale to nic nie pomogło. Podmieniłem na następny i też nic. Idąc dalej podmieniłem wiatrak razem z "jeżem" i bingo - działa. Więc zakupiłem jeża, wstawiłem do swojego wiatraka i śmiga:helm:
Efekt taki, że przynajmniej polatałem z miernikiem po i pod deską i posprawdzałem wszystkie obwody i czujniki i sprawdziłem że działają w porządku:)

Netoper
03-12-2011, 20:51
jeża, wstawiłem do swojego wiatraka i śmiga
Chodzi o tę turbinkę to mieli powietrze? Twoja połamana była?

Jendrekmak
05-12-2011, 01:00
jeż to prawdopodobnie rezystor dmuchawy razem z radiatorem tylko zwykle jest tak, że działa tylko na max a nie ma nic pośredniego

strach
08-12-2011, 16:11
jeż to prawdopodobnie rezystor dmuchawy razem z radiatorem
Dokładnie o to chodzi.

tylko zwykle jest tak, że działa tylko na max a nie ma nic pośredniego
Właśnie dlatego dopiero na końcu to sprawdzałem, bo czytałem w wielu miejscach, że jak coś z tem jest nie tak, to dmucha na tylko max'a. Okazało się, że może być także inaczej:los2:

Netoper
08-12-2011, 16:17
Okazało się, że może być także inaczej
Może może, u nas np był problem z 1 i 2, trójka chodziła bez problemu, na szczęście tylko wtyczka w rezystorze była przykotłowana.

strach
08-12-2011, 17:18
Może może, u nas np był problem z 1 i 2, trójka chodziła bez problemu, na szczęście tylko wtyczka w rezystorze była przykotłowana.
W tym przy chłodnicy, czy za schowkiem, przy nawiewie?
Pytam, bo jak czytałem, to się upalają wtyczki przy chłodnicy, a warto dowiedzieć się na przyszłość:)

Netoper
08-12-2011, 17:26
W tym

za schowkiem, przy nawiewie?
Tu fotka
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/66867-Rezystor-dmuchawy-wtyczka-upalone.

---------- Post added at 16:26 ---------- Previous post was at 16:25 ----------


upalają wtyczki przy chłodnicy,
Ale wtedy nie masz problemu z wentylatorem nagrzewnicy :)
Tylko wentyle chłodnicy nie startują