PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Kiepskie ogrzewanie.. raz działa raz nie...



Mirron
17-11-2011, 01:28
Witam!

Zaobserwowałem ostatnio małe anomalie związane z ogrzewaniem wnętrza pojazdu.... otóż niezależnie od ustawienia kierunku nawiewu grzanie w sensie dmuchania ciepłym powietrzem jest loteryjne..... raz ustawiam na maxa i ledwo ciepłe powietrze sobie wieje a raz jest na np 17st i z kratek daje ciepłym powietrzem.. WTF...... czasami jest też całkiem normalnie ale w większości przypadków jednak jest ta pierwsza sytuacja gdzie grzanie jest kiepskie....
Temperatura silnika jest zazwyczaj na poziomie ok 90st i nie zauważyłem żeby jakoś wskazówka spadała czy też długo było niska.... raczej wskazania są OK....

W czym upatrywać przyczyny tak loteryjnego ogrzewania? Termostat świruje czy co?

Netoper
17-11-2011, 01:33
Zrób autotest klimy, oczyść czujnik temperatury kabinowej.
Jak nie pomoże to możliwe że panel świruje, czasami reset pomagał.

Mirron
17-11-2011, 01:40
Zrób autotest klimy, oczyść czujnik temperatury kabinowej.
Jak nie pomoże to możliwe że panel świruje, czasami reset pomagał.

Jak zrobić taki test i gdzie szukać tego czujnika?

Netoper
17-11-2011, 01:55
Jak zrobić taki test
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/34749-Wywo%C5%82ywanie-kod%C3%B3w-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-SATC


i gdzie szukać tego czujnika?
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/54011-MKIII-Dmucha-ciagle-gorace-powietrze?highlight=czujnik
Krzychu opisywał jeszcze gdzieś jak się do niego dobrać ale nie pamiętam szczegółów ani tematu.

---------- Post added at 01:55 ---------- Previous post was at 01:48 ----------

Porypałem ten pierwszy link jest do MKII i nie wiem czy pasuje do MKIII
Tu jest opis do MKIII
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/45112-Test-klimatyzacji

Mirron
17-11-2011, 07:10
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/34749-Wywo%C5%82ywanie-kod%C3%B3w-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-SATC


http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/54011-MKIII-Dmucha-ciagle-gorace-powietrze?highlight=czujnik
Krzychu opisywał jeszcze gdzieś jak się do niego dobrać ale nie pamiętam szczegółów ani tematu.

---------- Post added at 01:55 ---------- Previous post was at 01:48 ----------

Porypałem ten pierwszy link jest do MKII i nie wiem czy pasuje do MKIII
Tu jest opis do MKIII
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/45112-Test-klimatyzacji

Dzięki, potestuje....

Mirron
17-11-2011, 21:31
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/34749-Wywo%C5%82ywanie-kod%C3%B3w-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-SATC


http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/54011-MKIII-Dmucha-ciagle-gorace-powietrze?highlight=czujnik
Krzychu opisywał jeszcze gdzieś jak się do niego dobrać ale nie pamiętam szczegółów ani tematu.

---------- Post added at 01:55 ---------- Previous post was at 01:48 ----------

Porypałem ten pierwszy link jest do MKII i nie wiem czy pasuje do MKIII
Tu jest opis do MKIII
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/45112-Test-klimatyzacji

coś nie idzie ten test.... klikałem w różnych pozycjach i sytuacjach, na postoju, podczas jazdy z zapłonem, bez i d...a.... nic sie nie dzieje :( Jest jakaś alternatywna kombinacja klawiszy do wykonania autostetu?

dproject
17-11-2011, 22:56
Test powinien działać, nie musisz długo naciskać przycisków - wystarczy raz i krótko.
Przeczytaj dokładnie opis, spisz ewentualne błędy i usuń je.
U mnie selftest oraz kasowanie błędów o dziwo przywróciło do porządku działanie panela.
Nie zaszkodzi spróbować.

m_g
18-11-2011, 10:45
"1) Nacisnąć przyciski "OFF i nawiew na nogi" na około 2 sekundy, a następnie przycisk "Auto" w ciągu maksymalnie 1,5 sekundy od puszczenia "OFF i nawiew na nogi"
2) System zacznie self-test i ZAPISZE ewentualne kody błędów DTC (Diagnostic Trouble Codes).
3) Naciśnięcie przycisku "odmrażanie" spowoduje wymazanie błędów i wyjście z self-testu.
4) Naciśnięcie jakiegokolwiek innego przycisku spowoduje wyjście z self-testu bez wymazania kodów błędów DTC "


Przycisk odmrażanie to ten z napisem max (nawiew na szybę)

"Odczyt błędów DTC

1) Nacisnąć przyciski "off i nawiew na nogi" na około 2 sekundy, a następnie przycisk "headroom" w ciągu maksymalnie 1,5 sekundy od puszczenia "OFF i nawiew na nogi"
2) Kody błędów DTC (sporadyczne) zostaną wyświetlone.
3) Naciśnięcie przycisku "odmrażanie" spowoduje wymazanie błędów "

a przycisk headroom to który :D

MarekPrint
18-11-2011, 10:55
Ten przycisk od klimatronika

m_g
18-11-2011, 10:59
odmrażanie to mam ,ale chodzi mi o ten przycisk headroom :D

Mirron
18-11-2011, 11:03
Ten przycisk od klimatronika


czyli że który.... AC (włącz/wyłącz klime)?

czy może...

odmrażanie - nawiew na szybe ten max z klimą ????
headroom - ????

m_g
18-11-2011, 11:03
odmrażanie- nawiew na szybę ten z napisem MAX :)

a headroom to porażka nie wiem co to jest ;P

MarekPrint
18-11-2011, 11:18
obieg wewnętrzny

m_g
18-11-2011, 11:26
aa taki patent, ale........ niestety mi self test nie działa tzn , zero reakcji jest :/ jak robię :) Próbowałem i na włączonym i wyłączonym zapłonie i na włączonym climatronicku tzn sama temperatura i moc nadmuchu i na wyłączonym czyli stacyjka na zapłon i wciskam komendy i nic się nie pokazuje:/


odczyt błędów też nie działa , więc chyba u nie wszystkich to zaskakuje :)

Mirron
18-11-2011, 11:57
aa taki patent, ale........ niestety mi self test nie działa tzn , zero reakcji jest :/ jak robię :) Próbowałem i na włączonym i wyłączonym zapłonie i na włączonym climatronicku tzn sama temperatura i moc nadmuchu i na wyłączonym czyli stacyjka na zapłon i wciskam komendy i nic się nie pokazuje:/


odczyt błędów też nie działa , więc chyba u nie wszystkich to zaskakuje :)


Za nastym razem poszło ;-) nie wiem jak ale poszło.. Off+nogi później auto i jest i jakoś tak nie za długo trzymałem te przyciski... pomieszało coś i na koniec reset jakby wyświetlacza i tyle.... zaś błędów ni chu chu nie idzie odczytać..

m_g
18-11-2011, 12:42
Jak robiłeś dokładnie ten self test ,możesz opisać ?? OFF+NOGI RAZEM ??

Ja robiłem tak ,zapłon włączony (świecą się kontrolki na desce) off i nogi razem potem auto i nic się nie dzieje nawet nie mrugnie ??

Ja chyba mam to samo czy 19 stopni czy 29 to ciepło(nie gorące) z nawiewów wieje tako samo WTF ?? Czasami jak jadę poczuje że w samochodzie sauna i wtedy skręcam ogrzewanie ale tak czy 19 czy 29 to takie samo ciepłe powietrze daje :/


czy to panel do wymiany czy do uratowania ?

Mirron
18-11-2011, 12:55
Jak robiłeś dokładnie ten self test ,możesz opisać ?? OFF+NOGI RAZEM ??

Ja robiłem tak ,zapłon włączony (świecą się kontrolki na desce) off i nogi razem potem auto i nic się nie dzieje nawet nie mrugnie ??

Ja chyba mam to samo czy 19 stopni czy 29 to ciepło(nie gorące) z nawiewów wieje tako samo WTF ?? Czasami jak jadę poczuje że w samochodzie sauna i wtedy skręcam ogrzewanie ale tak czy 19 czy 29 to takie samo ciepłe powietrze daje :/


czy to panel do wymiany czy do uratowania ?

udało mi sie powtórzyć test ale też nie było łatwo i nie od razu..... zrobiłem to mniej więcej tak:

1. zapłon odpalony - wyłaczyłem radyjko żeby mieć nasłuch na sytuacje ;-)
2. nawiewy sobie jakoś tam działały (nie zwróciłem uwagi jakie były ustawienia więc pewnie nie ma to znaczenia)
3. OFF (wyłączył się panel) i trzymając off wcisnąłem nogi.. przytrzymałem ok sekundy te dwa klawisze razem następnie póściłem w miarę na raz i od razu wcisnąłem AUTO
4. panel sie uruchomił, zaczeły migać same stopnie dmuchawy przez ok 30 sekund następnie na wyświetlaczu pokazały się wszystkie możliwe kreski i znaczki... ( taki reset jakiś...) wyłączyłem to byle którym przyciskiem i tyle :/

później jakoś udało mi sie to powtórzyć stojąc w korku.. więc to jakas loteria jest.. próbuj.... mi wczoraj też nie szło a dzisiaj klik i trafiłem..

zaś do wyników testu [CIACH] nie mogę się dokopać

m_g
18-11-2011, 13:16
w końcu zaskoczył :wow:, zrobił self test i błędy skasowałem i......................

i jak odpalam climatronic to na 22 stopniach daje mi chłodne powietrze no zimne :boshe:, ale jak tylko przestawię na np. 22.5 stopnia to daje już z powrotem letnie powietrze i czy dam na 19 stopni czy na 29 stopni to takie samo powietrze leci ,czyli powiedzmy letnio ciepłe :/

Mirron
18-11-2011, 20:08
Zrób autotest klimy, oczyść czujnik temperatury kabinowej.
Jak nie pomoże to możliwe że panel świruje, czasami reset pomagał.

Swoją drogą to jest rola tego czujnika temperatury kabinowej? Bo tak się zastanawiam czy ma on jakiś wpływ na temperaturę dmuchanego powietrza gdy sterowanie nawiewem nie jest w trybie auto tylko ustawione manualnie na stałą wartość np 24st i siłę nadmuchu na 3stopień... Wydaje mi się że nie powinien mieć na to wpływu.... tylko odgrywa rolę w trybie auto czytając temperature wnętrza i sterując siłą i temperaturą dmuchanego powietrza.... chyba że się myle.....

Netoper
18-11-2011, 20:29
Swoją drogą to jest rola tego czujnika temperatury kabinowej?
Od daje info do panela jaka jest obecna temperatura w kabinie, jak on "nadaje" że jest np 26 a Ty ustawisz 27 no to będzie słabo odczuwalne ciepło wiało.
Jak on "nadaje" że jest 10 stopni a Ty żądasz 27 no to sterownik będzie dążył aby czujnik odczuł na sobie taką temperaturę.
Na podstawie jego wskazań panel dobiera ile ciepła/zimna ma być do kabiny dostarczane.

A po za tematem, nie jest znane jak uszkodzenia elektroniki/podzespołów ogólnie wpływają na sam soft a co za tym idzie zachowanie się sterowania.
Przykładowo, zwarcie w czujniku może powodować zawieszenie się softu odpowiedzialnego za sterowanie prędkością wentylatora. (to tak poglądowo bo właśnie nie wiadomo jak to wszystko powiązane)