PDA

Zobacz pełną wersję : [All] Zasłonki zamiast przyciemniania szyb Ciekawe rozwiązanie zobaczcie



Abram_2006
09-02-2012, 18:24
Przeglądają allegro w poszukiwaniu jakiś ciekawych akcesoriów do swojego samochodu natrafiłem na aukcje :) zobaczcie sami

do Mk4
http://allegro.pl/zaslonki-6-szt-ford-mondeo-kombi-mk4-2007-i2074531730.html


do mk3

http://allegro.pl/zaslonki-pod-wymiar-ford-mondeo-kombi-2000-2006-i2070477085.html

Co sądzicie o tym rozwiązaniu ? Zastanawiam się nad przyciemnieniem szyb w moim mk4 czy takie zasłonki są lepsze ? I jeszcze jedno przy przyciemnianiu szyb na co trzeba zwrócić uwagę ? jaka firma jest najlepsza foli

wrobel
09-02-2012, 20:52
dobrej jakość zasłonki dają radę ale kosztuję mniej więcej tyle samo co przyciemnianie szyb folią. Kto co woli plus zasłonek jest taki, że jest to demontowana forma przyciemnienia (sprzedajesz furę i ewentualnie zabierasz ze sobą ) Folię możesz sobie dobrać pod względem wartości przepuszczania światła. Jeśli chodzi o przyciemnienie folią to najlepiej zrobić rozeznanie odnośnie jakiś zakładów które się tym zajmują. Ważna jest jakość wykonania, żeby później nic nie skrzypiało itp itd. Co do marki to dowiesz się na miejscu w wybranym zakładzie.

berater
10-02-2012, 00:00
Co sądzicie o tym rozwiązaniu ?
Znacznie bardziej funkcjonalne rozwiązanie niż folia. Polecam. Ale szukaj wersji z zasłonką na tylnej szybie w jednym kawałku (nie dzielonej).

harnas1515
10-02-2012, 00:30
Co sądzicie o tym rozwiązaniu ?

DO tyłu ok.
Do przyjęcia.
Ale przy drzwiach z otwieraną szybą to jakieś nie porozumienie.

No chyba że potrzebna ci moskitiera na oglądanie zachodów słońca, to jak najbardziej.

W kwestii przyciemnienia oczywiście folia z atestem.

zajec
10-02-2012, 01:56
zawsze mnie ciekawi kwestia tego atestu folii... atestu na co? że kolor nie wyblaknie? że się nie skurczy?

co do siatek, to mnie się bardzo podobają :) jednak mnie chodzi pogłowie coś troszkę innego... gdzieś kiedyś widziałem takie cudo, że taka siatka była montowana na rolce i prowadnicach w boczku drzwiowym, a z drugiej strony do górnej części szyby na kilka maleńkich przyssawek... jak się szybę opuszczało, to siatka zwijała się razem z nią, jak się szybę podnosiło, to siatka się rozwijała...

Major DZL
10-02-2012, 06:12
Ciekawe rozwiązanie i cena też przystępna, tylko ciekawe jak to wygląda na żywo.
A co do atestu na folie to jakiś durny chwyt żeby cene podbić, po co to komu skoro tył to możesz sobie olejną pomalować i deskami zabić. A przednich jakimi byś foliami nie oklejał to i tak te 30% przekroczysz bo fabrycznie szyby już są przyciemnione.

berater
10-02-2012, 07:22
Ale przy drzwiach z otwieraną szybą to jakieś nie porozumienie.Możesz uzasadnić ?

MAG
10-02-2012, 10:00
...Ale przy drzwiach z otwieraną szybą to jakieś nie porozumienie.

No chyba że potrzebna ci moskitiera na oglądanie zachodów słońca, to jak najbardziej.
...
Bardzo fajne rozwiązanie - szczególnie przy tylnych otwieranych oknach.

Jak chcesz oglądac zachód słońca, to w 2sek. demontujesz ją z okna, a tak, to nawet przy otwartym oknie masz przyciemnienie - niezastąpione jak masz z tyłu dzieciaki (albo jakiegoś zwierzaka) - samo przyciemnianie szyb folią nie da takiej uniwersalności - ja np musiałem zerwać folie, którą miałem założoną, bo okazała się w praktyce za ciemna i ciężko było w nocy cokolwiek zobaczyć przez szyby czy w lusterku wstecznym i manewrowanie w nocy na wstecznym było makabrą (żona jak musiała zaparkować pod domem, to poprostu dzwoniła, żebym zszedł zaparkowac :zakrecony:)

Teraz ma jasniejsza folie, ale obawiam się, że z kolei jak przyjda gorace dni, to ta jasniejsza folia nie będzie dawała wystarczającego przyciemnienia i takie zasłonki byłyby dla mnie idealnym rozwiązaniem - zakładałbym je na lato i do spółki z folią byłyby wystarczająco ciemne, a gdybym potrzebował, to w kilka sekund można je zdemontować ...

btw - wysłałem zapytanie o zasłonki do mojego S-Max'a :hehe:

jarku
10-02-2012, 10:11
zawsze mnie ciekawi kwestia tego atestu folii... atestu na co? że kolor nie wyblaknie? że się nie skurczy?

chyba atest, że nie testowane na zwierzętach. zawsze bawi mnie ten atest.

co do zasłonek - taki sam patent, jak osłony przed słońcem przylepiane na przyssawki do okna. dla ochrony przed słońcem dla dziecka tak zasłonka jest ok, ale jako element dekoracyjny (przyciemnienie szyb) to raczej porażka

berater
10-02-2012, 10:19
co do zasłonek - taki sam patent, jak osłony przed słońcem przylepiane na przyssawki do oknaBzdura.


ale jako element dekoracyjny (przyciemnienie szyb) to raczej porażkaWidziałeś to kiedyś w realu ? czy stosowałeś tylko te na przyssawki z Kubusiem Puchatkiem ? :)

nawet przy otwartym oknie masz przyciemnienie - niezastąpione jak masz z tyłu dzieciaki (albo jakiegoś zwierzaka) - samo przyciemnianie szyb folią nie da takiej uniwersalnościTo jest podstawowa zaleta tego rozwiązania.
Tylko powtórzę, szukajcie zasłonki na tylną szybę w jednym kawałku. Np w ASO w akcesoriach, Cena nie powala. Ja płaciłem w 2010 roku coś ok. 280,00 zł.

Bajek
10-02-2012, 10:24
Ciekawe rozwiązanie, ale dużo bardziej praktyczne jest to montowane fabrycznie (niestety tylko na boczne szyby). Wyciągasz sobie z "rolki" zaczepiasz, potem chowasz.

berater
10-02-2012, 10:27
dużo bardziej praktyczne jest to montowane fabrycznieJa twierdzę, że te wyciągane z boczków to jest nieporozumienie. Zobacz ile światła daję po oczach bokami. Oto dowód:
http://images41.fotosik.pl/1305/db227e67a4d008c4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/db227e67a4d008c4.html)

jarku
10-02-2012, 10:34
te na przyssawki są pewnie z takiego samego materiału,a sposób montażu to kwestia wtórna.
jako ochrona przed słońcem pisałem, że jest to ok.
jako element estetyczny - porażka, od środka wygląda jak siatka przed komarami.
zakładam, że brudzi się to szybko i jest problem z czyszczeniem.

jednak oklejenie jest bardziej praktyczne i lepiej wygląda (mimo, iż nie lubię i mi się to nie podoba)

berater
10-02-2012, 10:42
te na przyssawki są pewnie z takiego samego materiałuOtóż nie.

a sposób montażu to kwestia wtórnaI tu się mylisz. Tak jak napisał MAG, możesz jechać z uchyloną szybą i zacienionym wnętrzem. A Kubuś Puchatek jeździ z szybą w do góry i do dołu.

zakładam, że brudzi się to szybko i jest problem z czyszczeniem.Ani jedno ani drugie.

jarku
10-02-2012, 10:45
Ani jedno ani drugie.

to jest materiał, więc szmatą, tak jak okna z folią, nie wyczyścisz tego. kurz wchodzi w te małe dziurki i np. dla alergików takiego czegoś bym nie polecił.


te na przyssawki są pewnie z takiego samego materiału
Otóż nie.

na zdjęciach tego mk3 ten materiał wygląda nawet gorzej niż tanie osłonki na przyssawki (zwykłe czarne, nie z kubusiami).

to jest moja opinia i nie musisz się z nią zgadzać.
masz je zamontowane czy sprzedajesz?

dominiq
10-02-2012, 10:46
Fajne te zasłonki, sprawie sobie takie na lato, żeby księżnej słońce nie świeciło :-) Lepsze to niż Hello Kitty na przyssawki :hehe:

Bajek
10-02-2012, 10:54
Ja twierdzę, że te wyciągane z boczków to jest nieporozumienie.
Dałbym sobie głowie obciąć, że jak oglądałem MKIV z takim bajerem, to przylegało dużo lepiej. A może pomyliło mi się z Laguna. Aż dzisiaj sprawdzę jak to jest w mojej Lagunie.

berater
10-02-2012, 10:56
to jest materiał, więc szmatą, tak jak okna z folią, nie wyczyścisz tego. kurz wchodzi w te małe dziurki i np. dla alergików takiego czegoś bym nie polecił.. Ty teoretyzujesz a ja opisuję z praktyki. Nie wiem czy to jest materiał antystatyczny, czy inna cholera, ale kurz się tego nie ima.

to jest moja opinia i nie musisz się z nią zgadzać.Dlatego bardziej doradzam autorowi niż Tobie.

masz je zamontowane czy sprzedajesz?Mam je zamontowane drugi rok. Gdybym nawet tym handlował, Tobie bym nie sprzedał. Nie potrafiłbyś z tego korzystać. :)

Bajek
10-02-2012, 11:01
Sprawdziłem w Lagunie też lipton
http://www.aukcyjni.pl/userfiles/image/gallery/b_pre_4f34232a6ae65.JPG
To już nie wiem gdzie widziałem tak dobrze przylegające.

Tak czy siak siatka jest świetnym rozwiązaniem, jak ktoś chce mieć czasami odsłonięte szyby. Dla mnie przyciemnienie szyb jest jednak lepszym rozwiązaniem, na temperaturę w środku oraz zasłonięcie środka przed niepożądanymi oczami.

berater
10-02-2012, 11:06
zasłonięcie środka przed niepożądanymi oczami Uwierz mi, te zasłonki mocowane do ramki drzwi ukrywają wnętrze nie gorzej niż ciemna folia. Wiem co mówię bo miałem jedno i drugie. Z tym, że ja polecam i sprawdziłem te rozprowadzane przez Forda. Nie wiem jak z innymi wynalazkami.

To już nie wiem gdzie widziałem tak dobrze przylegające.
Wydaje się, że w każdym tak będzie. Gdzieś musi pomieścić się nawinięta rolka i mechanizm. Zawsze będzie węższa niż szyba.
Mankamentem jest nie tylko to, że wali gwiazda po głowie, ale to co podnosiłeś, że nie da się zakryć wnętrza przed niepowołanym.
Dodam jeszcze jedną zaletę tych zdejmowanych w stosunku do folii. Pochmurny dzień, jazda w nocy. Zdejmujesz w 2 minuty i do bagażnika.
Ponadto, u mnie na tylnej kanapie jest stale dylemat w czasie wypraw wakacyjnych. Ten co siedzi od strony słońca zakłada. Ten z drugiej strony zdejmuje bo chce podziwiać widoki.
Jednym słowem polecam takie rozwiązanie.

dominiq
10-02-2012, 11:07
W Insigni też się nie popisali

http://www.autocentrum.pl/gfx/awc/cars/1999746142/1999746142_10.jpg

Abram_2006
10-02-2012, 11:21
Tak jak widzę zdania są podzielone każdy ma prawo mieć swoje zdanie :) ciekawi mnie jak materiał wygląda na żywo napisze e-mail z propozycją kupna jednej zasłonki o ile jest to możliwe i przekonam się jak to wygląda a jak nie będzie takiej możliwości kupie zestaw :) W moim Mk4 brakuje mi tylko szybek przyciemnionych i podgrzewania siedzeń

dzięki za pomoc

berater
10-02-2012, 11:43
ciekawi mnie jak materiał wygląda na żywoProponuję wrzucić pytanie w regionalnych. Może ktoś będzie miał zamontowane, podjedziesz i zobaczysz w realu.

Abram_2006
10-02-2012, 12:21
Proponuję wrzucić pytanie w regionalnych. Może ktoś będzie miał zamontowane, podjedziesz i zobaczysz w realu.


dobry pomysł :)

wrobel
10-02-2012, 12:27
Poczytajcie sobie o zasłonkach tutaj ZASŁONKI (http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=39811&postdays=0&postorder=asc&start=0)

Abram_2006
10-02-2012, 13:19
Poczytajcie sobie o zasłonkach tutaj ZASŁONKI

dzięki to producent tam opisuje wszystko :)

wrobel
10-02-2012, 13:20
z tego co pamiętam są też wrażenia użytkowników więc IMO miarodajne źródło

Abram_2006
10-02-2012, 19:49
właśnie odpisał mi Pan z allegro na moje pytanie odnośnie tylnej szyby nie ma możliwości żeby zasłonka była zrobiona z jednej części bo kalpa jest wypukła wielka szkoda

berater
10-02-2012, 22:04
nie ma możliwości żeby zasłonka była zrobiona z jednej części bo kalpa jest wypukła wielka szkodaPytałeś w ASO ?

Kafar
10-02-2012, 23:02
Extra bajer do spania w aucie na wakacjach gdy trza otworzyć okno w nocy:) Jakby faktycznie była z tylną szybą to trza przemyśleć.

Abram_2006
14-02-2012, 15:16
znalazłem aukcje na ebay tylna szyba nie jest dzielona widać że konkretnie to wygląda ale cena wysoka

http://www.ebay.de/itm/Ford-Mondeo-Estate-2007-CAR-SUN-SHADE-BLIND-SCREEN-tint-tuning-privacy-kit-/190584997201?pt=DE_Autoteile&hash=item2c5fc04551

berater
14-02-2012, 23:48
tylna szyba nie jest dzielonaTo jest podstawa wyboru.

widać że konkretnie to wygląda ale cena wysokaJa płaciłem znacznie taniej w ASO. Pytaj o katalog z akcesoriami.

Abram_2006
15-02-2012, 15:04
Ja płaciłem znacznie taniej w ASO. Pytaj o katalog z akcesoriami.
a ten katalog jest to obejrzenia w salonie czy do wzięcia ?
jak tam automatycznie otwierana klapa w twoim mk4 zrobiłeś już ?

berater
15-02-2012, 23:05
Katalog był wyłożony w salonie do wzięcia.
Klapa czeka do wiosny.

Abram_2006
16-02-2012, 12:55
Katalog był wyłożony w salonie do wzięcia.
Klapa czeka do wiosny.

ok wszystko już wiem temat nadaję się do zamknięcia

berater
16-02-2012, 13:18
Tematów technicznych nie zamyka się na wniosek autora.

Abram_2006
16-02-2012, 17:07
Tematów technicznych nie zamyka się na wniosek autora.
a tego nie wiedziałem :)

Kizior
24-02-2012, 18:35
Najlepsze są wypowiedzi ludzi którzy nie mają o foliach zielonego pojęcia.

Atest - jest wymagany prawem w naszym kraju (pomijam jego zasadność - takie jest prawo i już), zeby prowadzić taką firmę musisz miec atest, dlaczego? Bo jest jak pisalem wyżej, druga sprawa to to, iz klienci o tym wiedza i o atest pytają. więc żeby miec klientów i nie łamać prawa - musisz miec atest. Proste jak budowa cepa. Co daje atest? Odsyłam do strony Instytutu Szkła i Ceramiki w Krakowie. Atest jako bodziec do podnoszenia ceny - jasne, za badania zaplacilem kupę kasy, w pewnym sensie zainwestowalem, to co mam zrobić, musi mi się to zwrócic, normalne.
Już pisałem tutaj kilka razy - róbcie co chcecie, montujcie folie (pseudo) z Alledrogo, montujcie sami (chleb też można samemu upiec, kiełbasę zrobić, ściany wygipsować, dom postawić itd), w garażu, na dworze, w wannie (tacy są też), ale nie piszcie że firmy ktore się tym zajmują to zdziercy (jest wiele takich opinii na forum, lepiej samemu), jak każdy z nas zeby życ musimy zarabiać (tak tak, zarabiać, a nie być filantropami), na koszt montażu folii składa sie wiele czynników. Przyciemnianie szyb to nie tylko sama folia i opalarka, zresztą chyba każdy to rozumie.

Kolega zapytał o "firanki" i tylko wspomnial o tym że nie wie co wybrac, ale jak zwykle pojawila sie grupa "znawców" którzy jadą albo po jednym albo po drugim (albo po wszystkim).
Ja się znam na foliach i wiem co dają - nie tylko efekt wizualny (który jest kwestią gustu - każdy ma inny, jednym sie to podoba innym nie, i ja to szanuje), chronią przed nadmiernym nagrzewaniem wnetrza (np dziecko siedzące za taka szybą nie bedzie mowic ze slonce mu przeszkadza i grzeje - a czy będzie razić oczka milusińskiego zależy od stopnia przyciemnienia), efekt blokady "temperaturowej" jest identyczny we wszystkich stopniach przyciemnienia, najjasniejsza folia blokuje nagrzewanie tak samo jak najciemniejsza - oczywiscie mówie o dobrych foliach. Folia blokuje promienie UV i zapobiega blaknięciu elementów wyposażenia wnetrza. Szyby oklejone folią, podczas wypadku (nikomu tego nie życze) utrzymują drobinki szkla (szyba pęka w "mak" ale nadal jest w otworze okiennym - chyba że mamy do czynienia z "mega dzwonem"), co chroni nasze oczy i skórę. Folia przeciwsłoneczna (przyciemniajaca) potrafi skutecznie zniechecić potencjalnego zlodzieja przed wybiciem szyby w naszym aucie - wiedzą że trzeba się namęczyc zeby ją zbić. A w polączeniu z folią antywlamaniową (niestety tylko na bocznych szybach i prostych tylnich - ze względu na brak termokurczliwości) jest to zapora praktycznie uniemożliwiająca wejscie do środka - jako przyklad podam auto klienta któremu złodziej próbował wybic szybę (poszła w mak ale zostala w drzwiach), byl tak zawzięty że próbowal wydrapać drobinki szkla aby przerwac folie - efekt? - auto zostało, szyba pęknięta ale na miejscu - i krew na oknie - taki był uparty ale w koncu sie poddal - czynnik czasowy ma tutaj duze znaczenie. Pedały (złodziej) działają "na czas", jak widzą ze musza na daną "robote" zmarnowac duzo czasu, co sie wiaze z wiekszym prawdopodobieństwem wykrycia, w większosci odpuszczają.

Takich przykładow, zalet (i wad - bo te też są, mam na myśli ograniczenie widoczności przy najciemniejszych foliach, szczególnie w nocy - ale to też jest kwestia przyzwyczajenia, moja tesciowa nidy nie chciała foli bo uwazała ze nic nie bedzie widziec, jak kuopiła psa zamontowałem folię, o średnim, stopniu przyciemnienia - po pół roku montowałem nową, ciemniejszą bo ta była za jasna :-) )


Zasłonki mają też zalety, można je w kazdej chwili ściągnąc, blokują owady przy pobycie na łonie natury, w jakis sposób ograniczają widoczność dla osób z zewnątrz.

Wszystko ma swoje zalety i wady. Jak pisałem wcześniej - znam się na foliach i o nich piszę.
Konkluzja
Jeżeli się na czymś sie nie znam to o tym nie piszę - dlatego nie mam miliona postów na forum :-)

Major DZL
24-02-2012, 19:02
Atest - jest wymagany prawem w naszym kraju Możesz podać art odnośnie tego atestu?
Bo Tobie chyba chodzi o to żeby towar został dopuszczony do sprzedaży musi posiadać atest. A nam chodziło o prawo drogowe, ja osobiście nie słyszałem żeby jakieś atesty były potrzebne do przyciemnionych szyb. Ale jeżeli się mylę - nie wykluczam takiej możliwości, człowiek nie może wiedzieć wszystkiego. Prosił bym o podanie jakiś namiarów (ustawa?, może kodeks drogowy?) gdzie to jest umieszczone. A najlepiej by było gdyby znalazł się jeszcze artykuł który by określał sankcje za brak atestu - bo jak wiadomo czyn zabroniony za który nie grozi żadna sankcja, jest fikcją - czyli nie trzeba zwracać na to uwagi.

Kizior
25-02-2012, 18:27
Podaję cytat z mojego atestu"

"Badania szyb z naklejoną folią od strony wnetrza pojazdu na zgodność z wymaganiami regulaminu homologacji R 43 ECE zgodnie z Rozporz. Ministra Infrastruktury (Dz.U. nr 5 poz.30, z 15 stycznia 2004 wraz z Zał.)"


Homologacja ECE R43

Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi w zakresie bezpieczeństwa szyb jako elementów wyposażenia pojazdów silnikowych tj. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz.U. Nr 5, poz.30 z dnia 15 stycznia 2004 r.) i Załącznik pt. Homologacja pojazdów, obowiązuje Regulamin homologacji Nr 43 ECE (Europejskiej Komisji Gospodarczej) ONZ, przyjęty przez Polskę, Uchwałą Rady Ministrów Nr 97/93 (niepublikowana).

Homologacji udziela Minister Infrastruktury na podstawie badań i wniosku Instytutu Szkła i Ceramiki Oddział w Krakowie, który jest jednostką notyfikowaną w zakresie badań szyb samochodowych.


Nie chce mi się ryc w Kodeksie Drogowym, ale na 99% jest tam przepis o dopuszczeniu do ruchu pojazdów wyposażonych w elementy zgodne z homologacją, i o sankcjach w postaci nie dopuszczenia do ruchu ze wzgledu na brak ww homologacji.

A to czy ww przepisy są egzekwowane to juz inna sprawa, ale ja wiem że mam czyste sumienie.



Jeszcze jedno - pisałes "A przednich jakimi byś foliami nie oklejał to i tak te 30% przekroczysz bo fabrycznie szyby już są przyciemnione. " - i nie do konca masz rację, sa producenci samochodów w których szyby niesą jak to nazywasz "przyciemnione", są bezbarwne np. Mercedes w kilku modelach, i są folie które mają minimalny stopien przyciemnienia przy jednoczesnym zatrzymaniu energi cieplnej.
Właściwie mogłem poprosić Ciebie o podstawy (jakies dokumenty ze specyfikacji szyb) teorii o wszystkich szybach fabrycznie przyciemnionych.

Major DZL
25-02-2012, 18:54
rozporządzeniu jest jasno:

"Kierowca auta osobowego musi ze swego miejsca mieć niczym nie ograniczone pole widzenia w obrębie kąta 180 stopni od 90 stopni z lewej strony przez przód do 90 stopni z prawej strony." Szyba czołowa i boczne przednie muszą mieć min 70% przepuszczalności światła. Dlatego tylne szyby można olejną zamalować i można jeździć. Więc jeżeli przednie mają odpowiednia przejrzystość to mam niczym nie ograniczoną widoczność w obrębie kąta 180stopni i posiadam 2 lusterka boczne zapewniające mi wystarczającą widoczność z tyłu pojazdu to nie widzę podstawy do zabrania dowodu, wystawienia mandatu lub czegokolwiek za przyciemnione tylne szyby.

Kromir
25-02-2012, 20:00
To jest podstawa wyboru.
Ja płaciłem znacznie taniej w ASO. Pytaj o katalog z akcesoriami.

Bareter masz jeszcze ten katalog?
Pamietasz jaki kod maja te zaslonki?

Kizior
25-02-2012, 21:05
rozporządzeniu jest jasno:
Szyba czołowa i boczne przednie muszą mieć min 70% przepuszczalności światła. Dlatego tylne szyby można olejną zamalować i można jeździć. Więc jeżeli przednie mają odpowiednia przejrzystość to mam niczym nie ograniczoną widoczność w obrębie kąta 180stopni i posiadam 2 lusterka boczne zapewniające mi wystarczającą widoczność z tyłu pojazdu to nie widzę podstawy do zabrania dowodu, wystawienia mandatu lub czegokolwiek za przyciemnione tylne szyby.

Uparty jesteś jak ......

Na codzien pracuje w fabryce jednego z najwiekszych producentów aut na swiecie (bez reklamy), tam też przyciemniam szyby i według ciebie mogę walic folie bez atestu? Jestes chlopie w wielkim blędzie!

"Art. 68. 1. Producent lub importer nowego pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru, tramwaju lub przyczepy oraz przedmiotów ich wyposażenia lub części jest obowiązany uzyskać dla każdego nowego typu tych pojazdów, przedmiotu ich wyposażenia i części świadectwo homologacji wydane przez ministra właściwego do spraw transportu"

Co do malowania szyb farbą, też jestes w blędzie - szyba zamalowana farbą, nie spełnia swojego założenia według homologacji,samochód został homologowany w takiej konfiguracji, (wersja bez tylnych szyb miala inna homologacje - jeżeli masz busa zarejestrowanego na 9 osób i wymontujesz z niego fotele a wstawisz ławki z sali gimnastycznej, na ktorych bedzie śmigac nadal 9 osób to myslisz że wszystko jest ok?) jest poprostu brudna, a na to jest tez paragraf - "Artykuł 66 ust. 1 pkt. 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu" - Ustawodawca we wskazanym przepisie prawa nałożył na kierowcę obowiązek m.in. Właściwego utrzymania stanu czystości szyb pojazdu – tłumaczy funkcjonariusz. Dodaje również, że za taki czyn kierowcy grozi mandat karny w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

Ale i tak według ciebie nie mam racji, nie jestem prawnikiem, a jezeli bym nim był to waląc tobie miliony aktów prawnych, uznał byś ze i tak wiesz lepiej.

Powodzenia z pędzlem i farbą

Major DZL
25-02-2012, 21:18
Ale i tak według ciebie nie mam racji, nie jestem prawnikiem, a jezeli bym nim był to waląc tobie miliony aktów prawnych, uznał byś ze nie i tak wiesz lepiej. Ja tam z prawem mam trochę do czynienia, uczyli mnie "czytania przepisów" więc dlatego jestem taki dociekliwy, przepis musi jasno stanowić w przeciwnym wypadku pozwala Ci na dowolną interpretację.

Kizior
25-02-2012, 21:52
Tutaj cytat ze strony dla diagnostów - Oklejenie szyby folią zmienia właściwości tejże szyby, stąd konieczność przebadania i homologacji. Dostępne w sposób legalny i zgodny z przepisami folie są odpowiednio przebadane i homologowane przez np ISiC i tylko takie mogą być stosowane. Muszą one być odpowiednio oznakowane i posiadać odpowiednie "papiery".

Co do przepisow - w dawnych przepisach prawa na których bazowała Żandarmeria Wojskowa był artykuł który mowił, że czynności (nie mam na myśli interwencji) kontrolne mozna wykonywac tylko wobec szeroko pojetego wojska, i pracownikow cywilnych wojska, co wiązało się z tym że patrol ŻW widząc gościa po cywilnemu na ulicy, zgodnie z tym przepisem nie mogł go kontrolowac, no i nyby wszystko ok (tak jak z podanym przez ciebie fragmentem odnosnie 180 stopni itd), ale w innej częsci ww przepisów byl inny artykuł, który mówił o dokonywaniu czynności kontrolnych wobec wszystkich (!) osób które odpowiadają rysopisowi osoby poszukiwanej.

Więc to że znalazles przepis (180 stopni) nie oznacza że nie ma innych. A jak siedzisz w prawie to posiedz troche więcej i poczytaj o homologowaniu pojazdow, o zmianie elementów homologowanych pojazdu i o dopuszczeniu do ruchu pojazdów nie zgodnych z homologacją. Bo jak narazie to kiepsko u ciebie z argumentami.

Major DZL
25-02-2012, 22:32
Oklejenie szyby folią zmienia właściwości tejże szyby, stąd konieczność przebadania i homologacji. dokładnie, więc powiedz mi badał ktoś Ci szyby? Że homologacja jest ważna? Co marka/model to szyba może być w innym stopniu zaciemniona i po naklejeniu folia może uzyskać inny efekt. Więc żeby homologacja była ważna dana szyby powinna zostać "przebadana" - więc sam podajesz coś co zaprzecza Twojej teorii potrzebności homologacji. Może poprzedni właściciel przyciemniał lekko szyby dymnie, a teraz Ty chcesz folią i przykleją Ci homologacje, phi czyli bzdura.
Szyby zmieniła po raz kolejny właściwości - a mimo to dają Ci jakąś bzdurną homologację, nie badając szyby. Wiem że dają papier, ale ja bym tego homologacją nie nazwał gdyż szyba nie została "przebadana", jest to jedynie tak jak by zaświadczenie o dokonaniu usługi zaciemniania szyb. Coś jak papier że gaz został założony.


Co do żandarmerii - to o jakiś dziwnych rzeczach piszesz, jak jeden artykuł może być sprzeczny z drugim. Może jeden art był z jakiejś ustawy a drugi z jakiegoś rozporządzenia? Wtedy się zgodzę bo obowiązuje pewna hierarchia aktów prawnych.

Kizior
25-02-2012, 23:05
Tlumaczyłem jasno i wyraźnie, Intstytu Szkła i Ceramik wydaje atest, na podstawie badan szyb oklejonych foliami (są konkretne marki folii podane), szyby samochodowe tez nie są robione zgodnie z widzimisie producenta, tylko musza spelniac określone normy. I nie chodzi tutaj o stopien przyciemnienia tylko o to czy np. folia nie powoduje zniekrztałcen obrazu itp. Nie siedziałem w laboratorium.
A co do ŻW - w przepisie o "kontrolowaniu osób odpowiadjących rysopisowi osoby poszukiwanej" nie było jano i wyraźnie napisane czy to ma byc"cywil" czy "wojak" co powodowalo dowolna interpretacje ww przepisu.
Inna sprawa że w tamtych czasach ŻW działalo na podstawie ustawy o policji (teraz jest osobna o ŻW), plus przepisy dotyczące typowo organu MON.

I nie rozumiem jednego - na jaką cholere my tutaj dyskutujemy, podaje tobie akty prawne, wypowiedzi diagnostów, policjantów - a ty ciągle ze mną "walczysz". Ja tego prawa nie ustalałem, wiem tyle ile wiem, wiem czego oczekują klienci, wiem że nie bede im tłumaczył przez godzine że nasz ustawodawca nie okreslil jasno "co z czym sie je", i jak zatrzyma im dowód policjant podczas kontroli albo nie dostaną przeglądu (na brak atestu) to mają sie kłócic bo ww osoby nie mają racji, moze mają latac po sądach? Albo nie, bedę mówił żeby pisali do Majora DZL i on ich wyciągnie.

Człowieku, ja chcę wykonywac swoją pracę, chcę aby klienci byli zadowoleni, (pomijam fakt oklejania aut fabrycznie nowych o ktorych pisalem wyżej - ale z tym pewnie tez sie nie zgadzasz, mimo podanie dokladnych przepisow), ale dla ciebie powodem do calej dyskusji jest te parę złotych doliczonych do kosztu oklejania (amortyzacja kosztów uzyskania atestu).

Jak oklejam samochody we wspomnianej wcześniej fabryce, auta na rynek polski mają polski atest, a na rynek niemieck używam innej folii z niemieckim atestem. Ale pewnie panowie z tego wielkiego koncernu, znajacy prawo homologacyjne i przepisy o dopuszczeniu pojadów do ruchu, mają mniejsze pojęcie niż ty. A ja jak debil zmieniam folie i atesty, w zalezności od rynku przeznaczenia.

Nie chce mi się bić piany na 20 stron, bo ty i tak zdania nie zmienisz (ciebie uczyli jak czytac przepisy), a ja wiem jak życ i zarabiać w zgodzie z tymi przepisami i zadowolonymi klientami.

A w Żandarmerii 10 lat temu też byłeś (ja byłem) i wiesz jakie przepisy prawa wtedy były stosowane?

Chyba że jestes typem "walczącego z systemem", tak dla zasady.

Ja odpadam z tej dyskusji, mega off - top się zrobił i może być jeszcze wiekszy jak ktorys z nas tego nie skonczy.

Pozdrawiam

Major DZL
26-02-2012, 07:46
Patrz, nawet nie spojrzałem wcześniej na Twoją sygnaturę - już wszystko jasne. Przecież zakład musi zarabiać, co by było jak by każdy sobie kupił folie z allegro i zaczął na własną rękę przyciemniać.

berater
26-02-2012, 11:28
Bareter masz jeszcze ten katalog?W pdfie. Wstawiłbym, ale nie wiem jak.

Pamietasz jaki kod maja te zaslonki?Tia, oczywiście wszystkie kody znam na pamięć.:)
Zestaw 5 szt. do kombi
Mondeo od 03/2007 - 1500119 - 629,00 zł
Mondeo 2000 – 03/2007 - 1479507 - 593,00 zł
Jest to oferta cenowa z roku 2010. Producent ClimAir. Ceny rzeczywiście z kosmosu.
Poprzednio nałgałem z cenami bo zapomniałem, że dostałem w specjalnej cenie z powodu uchybień BEMO-MOTORS.

Kizior
26-02-2012, 11:37
Major DZL napisał:

"Patrz, nawet nie spojrzałem wcześniej na Twoją sygnaturę - już wszystko jasne. Przecież zakład musi zarabiać, co by było jak by każdy sobie kupił folie z allegro i zaczął na własną rękę przyciemniać."





No i widzisz, argumentów zabrakło (wiedzy i praktyki też) i myslisz że walczę o klientów. Bląd! Mylisz się. Sygnatura jest od 2005 r (wtedy dołączyłem na forum), ale "prywatne oklejanie" bylo moim dodatkowym zajęciem, gdyz na etacie jestem zatrudniony w VW, tam oklejam (i nie tylko) auta od 2003 r, w 2006 albo 7-mym zawiesiłem dzialalność ze wzgledu na nawał pracy w VW (nadgodziny itd) i prywatnie nie oklejam, jak juz to okazjonalnie dla rodziny lub znajomych, 2-3 auta w roku.
Więc koło [ciach] mi lata to czy ktos bedzie sam oklejał czy nie (żałosny argument - czyżby zawiść?), w innych tematach pisałem jasno do osób które same chcą oklejac - kupujcie dobrą folie, bo na [ciach] z Alledrogo szkoda pieniedzy, bylem skłonny podac namiary na firmy (nie mam w nich udziałów). Ale ty jak w calym temacie, nic innego nie masz do powiedzenia, brakuje ci argumentow i chwytasz sie tego co znalales na na moim profilu. Idac tym tropem (biorąc z ciebie przyklad), widziałem twój profil, jestes studentem (wali mnie czego), biorąc twoj tok myślenia za wlasciwi, powiem tak - chłopcze, [pyk] jeszcze wiesz, narazie jestes [pyk], przeczytałes parę ksiażek, zaliczyles kilka wykladów i zgrywasz znawcę tematu, praktyki w tematach o ktorych mowisz, nie posiadasz w stopniu nawet minimalnym. A jak widać nawet z wiedzą teoretyczną jest bardzo kiepsko.
Więc zejdź na ziemię, herosa zgrywac możesz z kolegami w akademiku, prawdziwe życie jest inne.

Wszystko co napisalem było dostosowane do poziomu jaki kolega zaprezentował w ostatniej wypowiedzi, przykro mi ze musiałem zejsc do poziomu dyskusji jaką "znawca" prezentuje.

Major DZL
26-02-2012, 12:10
Kizior argumenty podałem wyżej ja nie mam potrzeby powtarzania się w kółko tak jak ty. Ty zawzięcie tego bronisz bo tak zarabiasz.

Poza tym przeczytaj na spokojnie ton swoich wypowiedzi. Ja tutaj pisze spokojnie a Ty próbujesz mnie atakować - żałosne. Wcześniej zaznaczałem że mogę się mylić ale z chęcią poznałbym podstawę prawną która JEDNOZNACZNIE zmuszałaby mnie do posiadania atestu na przyciemnione tylne szyby - natomiast zacząłeś chamsko odpisywać i próbować mnie atakować - troche dziecinne zachowanie.
Zacząłeś mnie juz atakować od postu: http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/83809-Zas%C5%82onki-zamiast-przyciemniania-szyb-Ciekawe-rozwi%C4%85zanie-zobaczcie?p=1396001&viewfull=1#post1396001

Kizior
26-02-2012, 12:30
Kizior argumenty podałem wyżej ja nie mam potrzeby powtarzania się w kółko tak jak ty. Ty zawzięcie tego bronisz bo tak zarabiasz.

Poza tym przeczytaj na spokojnie ton swoich wypowiedzi. Ja tutaj pisze spokojnie a Ty próbujesz mnie atakować - żałosne. Mój post odnośnie Twojej sygnatury nie był atakiem a jedynie stwierdzeniem że wiem skąd czerpiesz wiedzę, wcześniej zaznaczałem że mogę się mylić ale z chęcią poznałbym podstawę prawną która JEDNOZNACZNIE zmuszałaby mnie do posiadania atestu na przyciemnione tylne szyby - natomiast zacząłeś chamsko odpisywać i próbować mnie atakować - troche dziecinne zachowanie.

Czytaj dokladnie to co napisalem - na okelejaniu nie zarabiam od 5lat, a to że robie to na etacie w VW (pisalem ze nie tylko oklejam, robię mase inny zabudow, w zależności od zamowienia klienta),wiec nie mam placone od ilości, tylko zwyklą pensje.

Ja nie bronię atestów, bo na nim zarabiam, tylko wiem dlaczego i po co on jest, i mam o ty pojęcie i praktykę w ww temacie, ty nie posiadając takowej prosiłes o przepisy itd, podałem a to ty miales nadal inne zdanie. Wiec kto ma tutaj problem. pisałeś że możesz się mylic, jak podalem akty prawne, to ty nadal swoje, wiec ja "bronię" tego na czym się znam a ty bronisz czego o czym nie masz pojęcia.

Dziecinne zachowanie można bylo zaobserwowac w twojej wypowiedzi, o atescie jako wyimaginowanym powodzie do podnoszenia cen przez firmy - dales do zrozumienia ze atest jest wytłumaczeniem dla firm odnośnie podnoszenia cen - czyli sam zaatakowałes .

A co do tonu wypowiedzi, to nie ja probowałem zdyskredytować rozmowcę jego wpisem na forum, co było w pewnym sensie "szyderą" - "klient taki zawziety bo kase ma z tego"

O braku odwagi, do przyznania racji drugiej osobie, nie wspomnię.

I kto jest żalosny?

Ja skonczyłem.

Major DZL
26-02-2012, 12:34
Tak broniłeś swojego zdania a ja swojego - ale Ty przy tym nie musiałeś na mnie naskakiwać. To niekulturalne i niegrzeczne.

A co do tonu wypowiedzi, to nie ja probowałem zdyskredytować rozmowcę jego wpisem na forum, co było w pewnym sensie "szyderą" - "klient taki zawziety bo kase ma z tego"
Muszę Ci chyba przypomnieć bo mój post odnośnie sygnatury, był poprzedzony Twoim postem w którym już próbowałeś mnie atakować, więc nie dziw się mojej odpowiedzi.

berater
26-02-2012, 12:44
Panowie, czy ktoś pamięta jaki był tytuł wątku ?

Kizior
26-02-2012, 12:53
Tak broniłeś swojego zdania a ja swojego - ale Ty przy tym nie musiałeś na mnie naskakiwać. To niekulturalne i niegrzeczne.

Muszę Ci chyba przypomnieć bo mój post odnośnie sygnatury, był poprzedzony Twoim postem w którym już próbowałeś mnie atakować, więc nie dziw się mojej odpowiedzi.

To przeczytaj swój post (nr.46), na ktory odpowiadalem, tym ktory według ciebie była atakiem na twoja osobę.

Ja juz powiedzialem (napisałem), koncze z biciem piany, w tej chwili brak merytorycznej dyskusji jest tylko i wyłącznie "posto-nabijaniem".
Wychodzi na to ze ani ja, ani ty nie potrafimy przyznać racji drugiej osobie, co do siły argumentów - ocenia to osoby czytajace nasze wypociny.

Dziekuje za dyskusję.

berater - sorry, wiem, przegliśmy palę :-)

Major DZL
26-02-2012, 13:14
Dziekuje za dyskusję.
Także dziękuje, mam nadzieje że jak ochłoniesz i przeczytasz swoje posty a w nich rzeczy typu:

Albo nie, bedę mówił żeby pisali do Majora DZL i on ich wyciągnie.

(ciach)


itp. Zrozumiesz że taki ton wypowiedzi do niczego nie prowadzi, a pokazuje jedynie poziom kultury - lub bardziej jej braku.


Dodam jedynie że dyskusja mi się nawet podobała bo poznawałem jak to wygląda od tej "drugiej strony", do momentu aż zaczęły się jakieś docinki w moim kierunku.
Pozdrawiam.


Starajmy się nie cytować nieprawidłowości , unikniemy nieporozumień.

dominiq
28-02-2012, 15:41
Kupił już ktoś zasłonki boczne do sedana?

dominiq
01-03-2012, 09:30
Zamówiłem :-) Jak przyjdą to sam znać.

Abram_2006
01-03-2012, 11:38
Zamówiłem :-) Jak przyjdą to sam znać.

jak już zamontujesz wrzuć zdjęcia

dominiq
01-03-2012, 11:39
jak już zamontujesz wrzuć zdjęcia
Nie ma problemu :up:

dominiq
02-03-2012, 08:25
Szok. Wczoraj zamówiłem, dziś 5 po ósmej przyjechał kurier. Zasłonki super wykonane. Do okoła konstrukcja wykonana ze sztywnego drutu. Stateczka super napięta i ładnie obszyta. Postaram się dziś, góra jutro zamontować :-)

Zdjęcie na szybko. Straszna mora wyszła (pewnie przez lampę).

http://img545.imageshack.us/img545/6196/zasonki.jpg

Edit:
Przymierzałem właśnie do szyby. Wszystko idealnie spasowane. Podejrzewam, że z tymi blaszkami mocującymi będzie chwila zabawy, a teraz nie mam czasu ;)

dominiq
03-03-2012, 19:36
Zasłonki założone. Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony. Są dobrze dopasowane i na prawdę fajnie wyglądają. Z kilku metrów szyby wyglądają jak przyciemnione.

http://img837.imageshack.us/img837/9431/zaslonki1.jpg

http://img819.imageshack.us/img819/4117/zaslonki2.jpg

jarowoo
03-03-2012, 20:15
Możesz zrobić zdjęcie całego boku z tymi zasłonkami, tzn. żeby było widać przednie i tylne szyby. A co zrobisz z tylną szybą?

dominiq
03-03-2012, 20:19
Spoko, jutro pstryknę. Akurat miałem tak ustawione auto, że nie bardzo miałem jak zrobić zdjęcia z daleka. Tylną szybę zostawiam tak jak jest. Zasłonki założyłem bardziej z powodów praktycznych a nie estetycznych :-)

jarowoo
03-03-2012, 20:26
Też chce złożyć ze względów praktycznych, tylko coś na tylną szybę też by się przydało bo jak córka ogląda bajki czasem słońce pada na monitor. Szukam samą taką siatkę, wtedy bym sam to podkleił.

dominiq
03-03-2012, 20:30
W sumie szło by coś takiego zmontować. Trzeba by się rozejrzeć za podobnym materiałem.

jarowoo
03-03-2012, 20:35
Myślałem o siatce moskitiera na owady ale ona słabo przyciemnia. A zamontowanie chyba nie sprawiłoby dużego problemu, zwalić plastyki i podkleić taką siatkę.

dominiq
03-03-2012, 20:37
Ja bardziej myślałem o zrobieniu takiej ramki z drutu na wymiar jak jest w tych bocznych.

jarowoo
03-03-2012, 20:39
Można i tak, ale główny problem to znalezienie siatki przyciemniającej.

Abram_2006
04-03-2012, 11:30
Można i tak, ale główny problem to znalezienie siatki przyciemniającej.

takie siatki gdzieś widziałem :) muszę sobie przypomnieć a może rajstopy :)

jarowoo
04-03-2012, 12:17
a może rajstopy

Myślę ze to dobry pomysł.:panna: Lepiej sobie postaraj przypomnieć gdzie widziałeś taką siatkę.

berater
04-03-2012, 12:43
Ja proponuję na tylną szybę folię reklamową "one way vision". Będzie wyglądało bardzo podobnie jak siatka na bocznych.

Major DZL
04-03-2012, 12:45
a może takie coś:

http://www.youtube.com/watch?v=8qiQxOg0hhM
Jak się chce to szyba przyciemniona, jak nie to nie :P Lepsze niż zasłonki

mielcar631
04-03-2012, 13:41
wszystko fajnie ale do Hatchback'a nie umiem znaleźć zasłonki na tylnią klape :(

jarowoo
04-03-2012, 19:36
Spoko, jutro pstryknę.

Udało ci się zrobić fotki?

dominiq
04-03-2012, 19:52
Udało ci się zrobić fotki?
Tak zrobiłem.

http://img4.imageshack.us/img4/3874/zasl3.jpg

http://img836.imageshack.us/img836/421/zasl1.jpg

http://img687.imageshack.us/img687/5945/zasl2.jpg

jarowoo
04-03-2012, 19:55
Spoko to wygląda, dzięki.

binio
04-03-2012, 22:40
No wyglądają bardzo fajnie, chyba też zamówię:)

Kromir
05-03-2012, 10:38
Panowie a do Mk3 kombi sa zasłonki?

dominiq
05-03-2012, 10:40
Panowie a do Mk3 kombi sa zasłonki?

Są -> http://allegro.pl/zaslonki-pod-wymiar-ford-mondeo-kombi-2000-2006-i2155834919.html (http://allegro.pl/zaslonki-pod-wymiar-ford-mondeo-kombi-2000-2006-i2070477085.html)

Kromir
05-03-2012, 10:42
ale chodzi mi o calosc-tylne drzwi przestrzen bagazowa i tylnia klapa

Abram_2006
05-03-2012, 18:43
Ładnie wyglądają te zasłonki a powiedz mi jak wygląda mocowanie mocno się trzyma ? Szkoda że w mk4 kombi tylna szyba jest dzielona na 2 części

Kromir
05-03-2012, 18:46
masz jakiegos linka?

dominiq
05-03-2012, 18:58
Ładnie wyglądają te zasłonki a powiedz mi jak wygląda mocowanie mocno się trzyma ? Szkoda że w mk4 kombi tylna szyba jest dzielona na 2 części

Same uchwyty mocowane są pod uszczelkę. A uchwyt to nic innego jak blaszką, którą się przygina i unieruchamia zasłonkę. Odpaść nie odpadnie :-)

Kromir
05-03-2012, 18:58
a blaszka szyby nie porysuje?

dominiq
05-03-2012, 19:06
Blaszka nie dotyka szyby. Wchodzi pod wewnętrzną uszczelkę.

---------- Post added at 19:06 ---------- Previous post was at 19:03 ----------

Tak wygląda mocowanie.

http://img823.imageshack.us/img823/9167/mocowanie.jpg

Kromir
05-03-2012, 19:12
a....
Takie ustrojstwo szpryne..

Jak ma ktos linka z aledrogo do zasłonek-komplet do kombu dajcie znac

dominiq
05-03-2012, 19:31
Podawałem wcześniej linka, ale ta firma robi tylko na szyby tylne boczne. Na tylną klapę nie widziałem.

jarowoo
05-03-2012, 20:13
Mają na tylną klapę ale tylko do mkIV:placz:

Abram_2006
05-03-2012, 20:23
Mają na tylną klapę ale tylko do mkIV

ale dzielona na 2 czesci lipa:smash:

jarowoo
13-03-2012, 14:22
Znalazłem jeszcze do MKIII z tylną szybą, tylko niestety dzielona na 2 części.
http://megastore.pl/91803,Rolety-zaslonki-i-folie_Zaslonki-przyciemniajace_Komplet-zaslonek-przyciemniajacych-do-Lampa-FORD-MONDEO-5D-0007-18269.html#axzz1p0CqmvxP

mariucha18
13-03-2012, 21:48
do mkII też są :) ciekawe jak to wygląda przy liftbacku z tylną szybą
http://megastore.pl/91754,Rolety-zaslonki-i-folie_Zaslonki-przyciemniajace_Komplet-zaslonek-przyciemniajacych-do-Lampa-FORD-MONDEO-5D-9600-18169.html?c=1

Allybee
19-03-2012, 18:52
Zestaw 5 szt. do kombi
Mondeo od 03/2007 - 1500119 - 629,00 zł
Jest to oferta cenowa z roku 2010.


Dzisiaj sprawdzałem w ASO - 750pln wg oferty 2012 - cena zabija :( 600 może jeszcze bym dał, ale 750 to przesada i to gruba

mariucha18
19-05-2012, 21:53
http://www.privacyshades.pl/F/FOR-MOND-5-X.pdf
pdf z zasłonkami do mkII
http://allegro.pl/ford-roletki-oslonki-zaslonki-wszystkie-modele-i2349710535.html
aukcja z zasłonkami do różnych modeli i z tego co widzę ceny porównywalne do przyciemniania folią

berater
20-05-2012, 11:23
Niestety zasłonka na tylną szybę dwuczęściowa.