PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Falowanie obrotów Stag-300.



Pablox2000
11-02-2012, 13:21
Witam.

Temat stary jak instalacje LPG, ale chciałem zapytać gdzie zajrzeć, bo mam konkretne obserwacje.
Objawy:
- dluga jazda na Pb przed przełączeniem na LPG
- falowanie obrotów zaraz po przełaczeniu i tak przez jakieś 5km jazdy
- niska temperatura na wskaźniku temperatury - niedogrzewanie
Akcje naprawcze:
- wymieniony termostat na oryginał motorcraft
- wymienione świeczki na motorcraft Platinum

Brak poprawy :( Temperatura na wskaźniku jeszcze niższa. Podczas pracy silnika, wąż nie nagrzewał się razem z silnikiem. Sprawdzałem przez ok. 10minut pracy na biegu jałowym. Wskazówka wskoczyła ledwo na białe pole, a w czasie normalnej jazdy dochodzi tylko do N!!!
Zakryłem chłodnicę dla testu... wiem, wiem - lipa... efekt jest taki, że mam wrażenie, że jest cieplej troszkę w środku.
Wymiana świec delikatnie osłabiła bujanie, ale szału nie ma.

Sprawdziłem więc co w instalacji, podpinając kabelek. Wszystko w normie, poza paroma sprawami:

- niskie napięcie AKU - 13,37V na jałowym, bez świateł, po włączeniu świateł 12,7V
- 23 błędy napięcia na sterowniku
- temperatura gazu na wyjściu z reduktora, niższa o ok. 15 stopni niż temp. reduktora.
- po wyłączeniu wtryskiwaczy 1 i 4h (przełączenie ich na Pb), obroty stały równiutko jak na samej Pb.

Nadmienię tylko, że na Pb jest idealnie. Nic nie faluje w pełnym zakresie temperatury pracy silnika. Na LPG wzrosło w ostatnim czasie spalanie z 10,5-12 na 12 - 13,5 :(

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, co dalej, bo nie mam pewności, czy znów nie wydam zbędnych pieniędzy, jak zgłoszę się do gaziarza, a ten bedzie zgadywał, wymieniajac kolejne elementy instalacji. To już przerobiłem.

Pablox2000
13-02-2012, 17:05
Dzisiaj podłączyłem AKU pod prostownik, a tam bateria pełna. Nadal na sterowniku takie wartości jak pisałem wcześniej i nieprawidłowa praca na wtryskiwaczach 1 i 4. Podejrzewam, że to listwa. Ktoś miał może podobnie??

frugo
13-02-2012, 17:33
Te objawy faktycznie wskazują na wtryskiwacze. W ogóle jakie masz wtryskiwacze LPG?

Co do błędów napięcia zobacz czy podłączenie plusa i masy STAG-a nie jest gdzieś poluzowane lub zasniedziałe.

Pablox2000
13-02-2012, 20:50
Masa była ukruszona :) już zrobiłem. Co do listwy to mam żółtego Valteka 1Ohm. Dzisiaj jak podłaczyłem pod komputer, po tym podładowaniu, to dalej tak kiepsko to wyglądało. Pomyślałem w pierwszej chwili że to cewka, bo pracuje chyba właśnie 1-4 i 2-3. Ale przecież na Pb jest wzorowo. No i to spalanie to masakra. Jeszcze nigdy nie wyszło 14l/100km, że już nie wspomnę, że długo trzeba jechać na Pb przy tych mrozach.
Listwa już raz padła, na szczęście jeszcze na gwarancji. Na tej przelatałem jakieś 60tyś. km

wilu117
13-02-2012, 21:09
Ewidentnie jest coś z grzaniem silnika dlatego się długo przełącza.
Falowanie itd to wina wtryskiwaczy, miałem bardzo podobnie na valtekach zanim się dobrze nie zagrzały.

Pablox2000
14-02-2012, 05:00
Ewidentnie jest coś z grzaniem silnika dlatego się długo przełącza.
Falowanie itd to wina wtryskiwaczy, miałem bardzo podobnie na valtekach zanim się dobrze nie zagrzały.
Zgadzam się, że może być coś z grzaniem. Tylko nie za bardzo potrafię dojść co... Termostat nowy, a jest jeszcze gorzej. Wskazówka bardzo powoli idzie do góry. Jak odpaliłem i chodził na jałowych, sprawdzałem cały czas wąż za termostatem i niestety, nie robił się ciepły. Nie dotrwałem do otwarcia termostatu niestety.
Piszesz, że tak miałeś na valtek'u, czyli rozumiem, że masz teraz inne?? U mnie właśnie tak jest, że najbardziej falują na zimnym, a przestają jak silnik osiągnie, powiedzmy, że właściwą temperaturę. Mam do pracy ok. 15km w mieście. Rozgrzewa się do maksa mniej wiecej po 10km, czyli tak po ok 15 minutach.
Jeszcze jedna rzecz mnie troche niepokoi. Temperatura przełączania na LPG to 30 stopni. W tym czasie temperatura LPG to -3stopnie. To normalne???

Netoper
14-02-2012, 10:08
Czasami nowe rzeczy potrafią być wadliwe...
Guma jest słabym przewodnikiem ciepła i zakładając, że termostat popuszcza za wcześnie albo że jest niedomknięty, to przy obecnych temperaturach nie za bardzo się wyczuje rozgrzewanie gumy bo chłodna ciecz (przy niedomkniętym termostacie) już się przedostaje do chłodnicy gdzie jest schładzana i z powrotem idzie do silnika.
Dobrze by było podpiąć się elmem i zerknąć jaka jest faktyczna temperatura w silniku.



Temperatura przełączania na LPG to 30 stopni. W tym czasie temperatura LPG to -3stopnie. To normalne???
Możliwe że te minus 3 brane jest z czujnika listwy, jak jest jednak brane z reduktora to może uwalony czujnik (pomijając pomiar zaraz po odpaleniu silnika) albo reduktor nie jest prawidłowo w płyn zaopatrywany.

Pablox2000
02-03-2012, 17:51
Zrobiłem parę sprawdzeń. Termostat zamontowany prawidłowo, nie przepuszcza. Po około 30minutach przy +5stopniach na dworze, włączył się wiatrak chłodnicy. Na zegarze połowa literki "O". Niestety nie miałem laptopa żeby sprawdzić jaka jest temperatura na parowniku. W czasie jazdy nadal spadek na połowę "N". Czy w związku z tym może być coś z pompą wody?? Po odpaleniu rozgrzała się rurka ta przed kolektorem (metalowa) która idzie jakby do powrotu chłodnicy, oraz patrząc od strony zderzaka, lewa dolna cześć chłodnicy.

Pompa nie wymieniana przeze mnie, a przelatane 80 tys. Plan był na teraz podczas wymiany paska rozrzadu.

W czasie sprawdzania temperatury po długiej trasie, na parowniku było 70stopni. W czasie jazdy 60 stopni. Temp LPG 30 stopni. Na dworeze około 0.

Netoper
02-03-2012, 18:02
Czy w związku z tym może być coś z pompą wody??
Wątpliwe :) bo jakby to była pompa to wskazówka byłaby na czerwonym polu, a u Ciebie silnik się nie dogrzewa bo zapewne termostat nie trzyma.

Pablox2000
02-03-2012, 19:24
Wątpliwe :) bo jakby to była pompa to wskazówka byłaby na czerwonym polu, a u Ciebie silnik się nie dogrzewa bo zapewne termostat nie trzyma.
No właśnie chyba trzyma, skoro wiatrak sie odpalił. Tylko jakoś za wolno to wszystko się dzieje. A wąż bardzo długo był zimny. Rozebrałem jeszcze raz obudowe termostatu i wygladało to bardzo prawidłowo. Samego termostatu nie sprawdziłem.