PDA

Zobacz pełną wersję : [Gadki] CB RADIO



Junior
25-03-2006, 16:41
Zakupiłem ostatnio do mojego autka Cb radio i mam w zwiazku z tym pytanie. Czy ktoś wie czy takie radio musi posiadac homologację? czy jest ona konieczna zeby uzywac w samochodzie?
Z góry dziękuje za cenne uwagi na ten temat;)

Pozdrawiam :beer:

Luca
25-03-2006, 22:15
Cześć.
Teoretycznie powinieneś posiadać w aucie deklarację zgodności z jakąś tam normą, jest dodawana do każdego nowego radyjka. W praktyce :mo: raczej nie czepiają się CB radyjek (zwłaszcza, że nie mają uprawnień do kontroli tych deklaracji :satan: ) jeśli już to musisz trafić na akcję miśki + URTiP - pierwsi haltują, a drudzy sprawdzają deklaracje :) . Panowie policjanci mogą co najwyżej sprawdzić, czy radyjko nie jest kradzione. Do mocy 4W nie potrzebujesz też żadnych zezwoleń na używanie, nie ma też żadnych opłat.
Od jakiegoś czasu jeżdżę z CB i jeszcze nikt się nie czepiał - zwłaszcza, że nie mieli powodów do zatrzymania mojego autka :terefere: :terefere: :terefere: :terefere: :)) :)) :)) :)) :))
BTW radyjko już się zamortyzowało, przykład chociażby z dzisiejszego wyjazdu do Katowic - w tamtą stronę 3x :mo: , z powrotem 2x :mo: i adrenalinka nie skoczyła ani razu :banan: :banan: :banan:

Spróbuj też poszperać np. na stronie http://groups.google.com/group/pl.rec.radio.cb lub innych poświęconych radiom CB, było tam już parę dyskusji na tematy "papierowe".

Pzdr

:metal :beer: :bigok:

Junior
25-03-2006, 22:37
Własnie moje radyjko nie posiada homologacji i boje sie kontroli zeby mi nie dolozyli za brak jakiegos papierka. Kupilem je na allegro z ta wlasnie mysla bo duzo jezdze i juz nie raz mialem do czynienia z Panami w niebieskim mundurach;( niepotrzebnie;)

Luca
25-03-2006, 23:10
Spróbuj skontaktować się ze sprzedawcą z Allegro, może Ci dośle jak ma ten kwitek 8O . Jeśli nie to poszperaj na tych stronkach www - czasem mają skany w archiwach. Teoretycznie powinieneś posiadać oryginał, ale zawsze lepsza kopia niż nic :satan: . Poza tym jak pisałem, miśki nie mogą kontrolować deklaracji zgodności, to leży w gestii URTiP-u.
Może jakiś kolega z "branży" się wypowie :satan:

:metal :beer: :bigok:

Junior
25-03-2006, 23:42
Ach te kwitki;) Dzisiaj zakupilem wlasnie antenke nową i bede montowal do autka... :banan: :banan: Dzieki bede szukal tych papierow zeby miec spokoj :)

Pozdrawiam :beer: :beer:

Andy
25-03-2006, 23:42
Jakie masz radyjko?

Junior
26-03-2006, 00:05
Jakie masz radyjko?

ONWA
http://www.allegro.pl/item91489992_cb_radio_onwa_okazja_.html

Andy
26-03-2006, 00:22
Kolego jak Cię dziabną będziesz miał problem, z opisu wynika że radio ma ponad 4W. A na takie coś trzeba mieć pozwolenie. I faktycznie chyba nie homologowane. Było kupić Unidenka, choćby 510. Ok. 100,00 droższe (nówka) i było by bez strachu. :metal

angol
26-03-2006, 01:15
witam
Junior spoczko to radyjko mozesz wozic w autku.toc to onwa ,podstawa.Co do homolgacij to powinenes miec zarejstrowane radyjko i to wszystko.Zadnych cudow a co do radia to tylko profesjonalne,ewentualnie z tak zwanymi wstegami sa zabronione,poniewaz wcinaja sie w prace wszystkich radiostacij,tych stacjonarnych tez poniewaz maja za duzo kity.ale taka onwe wozilem przez trzy latka i zaden policjant nie mial zastrzezen.
pozdro

Hugo
26-03-2006, 14:22
Cześć.
Teoretycznie powinieneś posiadać w aucie deklarację zgodności z jakąś tam normą, jest dodawana do każdego nowego radyjka.
Luca: podaj proszę na to przepis lub inne wymaganie, bo mity jakies tu powstają. Wg mnie za deklaracje zgodności w UE uznaje się znak CE, a w Polsce równoież B. Jesli w stosunki do CB jest inaczej to poprosze o konkretne info.

PS: czy ktokolwiek wozi delkaracje zgodności na mondeo (do każdego nowego jest dodawana w formie pisemnej)??

Luca
26-03-2006, 14:24
Co do homolgacij to powinenes miec zarejstrowane radyjko i to wszystko.

Mylisz się, nie ma obowiązku rejestracji CB do mocy 4W. Montujesz i używasz, jedyny warunek to posiadanie deklaracji zgodności, lecz jak pisałem wyżej, policja nie może sprawdzać takiej deklaracji, nie leży to w ich uprawnieniach - do tego upoważniony jest URTiP.

:metal :beer: :bigok:

Hugo
26-03-2006, 14:38
Co do homolgacij to powinenes miec zarejstrowane radyjko i to wszystko.

angol: ze niby dlaczego w kwestii homologacji powinien zarejstrowac radyjko? Wyjasnij mi to proszę albo obalam to jako mit.

altoot
26-03-2006, 16:04
angol: ze niby dlaczego w kwestii homologacji powinien zarejstrowac radyjko? Wyjasnij mi to proszę albo obalam to jako mit.


Niczego sie nie rejestruje.
W momencie gdy zakładałem radio u siebie, dzwoniłem do URTiPu i pan, który ten telefon odebrał powiedział, niczego sie nie rejestruje.
Podał nawet jakąś podstawe prawną, i rzeczywiście - rozporzadzenie odpowiedniego ministerstwa z (chyba :) ) 26 lipca 2004 roku mówi o braku konieczności rejestracji CB w URTiP




-EDIT-
Znalazłem: Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 lipca 2004 roku jasno i wyraźnie mówi o braku koniecznosci rejestrowania wszelkiego rodzaju radiotelefonów o mocy do 4W :metal


Jeśli ktoś chce, proszę dokumencik w pdf-ie :skromny:
PLICZEK (http://www.swiatradio.com.pl/virtual/tekst/images/download/DzU_04_169_1774_zm_bezpozw.pdf)

Mamut
26-03-2006, 16:13
Kiedyś obiło mi się o uszy że ratownicy moga mieć do 10W
wiecie coś na ten temat?

Kiedyś CB było bardziej pożądane, w dobie komórek zostało dla zawodowców i pasjonatów.
70Mamut :metal

angol
26-03-2006, 18:24
pewnie macie racje,sorki ale ja juz ponad dwa lata nie mieszkam w kraju.Onego czasu kidy ja uzywalem radyjka,koniecznoscia bylo zarejstrowanie go,poniewaz przy kontroli kazdy gliniaz sie czepial o papiery na radio.Jeszcze raz przepraszam za wprowadzenie w blad :pad:
Pozdro

Andy
26-03-2006, 18:48
"UWAGA: Radyjko posiada Koncówke mocy 2SC1969 o kilka wat mocniejszą niż montowana standardowo w tych radyjkach więc moc nadawania z tego radia jest większa !!, a co za tym idzie będziesz lepiej i dalej słyszalny !!"

Panowie oto cytat z aukcji na której nasz kolega radyjko zakupił, z powyższego cytatu wnioskuję że radio ma moc większą niż dopuszczalne 4W. W związku z czym bez odpowiedniego pozwolenia nie powinien go używać.

Luca
26-03-2006, 21:12
podaj proszę na to przepis lub inne wymaganie, bo mity jakies tu powstają.

Właśnie tutaj powstaje problem, gdyż przepisy Prawa Telekomunikacyjnego można różnie interpretować :satan: , dość ciekawa dyskusja toczyła się na innym Forum, jeśli ktoś chce poczytać zapodaję linkę (http://groups.google.com/group/pl.rec.radio.cb/browse_thread/thread/50f6221b16643504/803e8c04190ffdcd?q=deklaracja+zgodno%C5%9Bci&rnum=7). Mity powstają i nie mnie je obalać, nie chcę też ich umacniać, może znajdzie się na naszym Forum ktoś mocniejszy w kwestii tych przepisów. Szkoda, że cytatu z mojego postu nie rozszerzyłeś o następne zdanie :)

Teoretycznie powinieneś posiadać w aucie deklarację zgodności z jakąś tam normą, jest dodawana do każdego nowego radyjka. W praktyce :mo: raczej nie czepiają się CB radyjek (zwłaszcza, że nie mają uprawnień do kontroli tych deklaracji ) jeśli już to musisz trafić na akcję miśki + URTiP - pierwsi haltują, a drudzy sprawdzają deklaracje

Czyli właściwie jazda bez deklaracji niczym nie grozi, ale jak ktoś ma to lepiej wozić, zawsze mniejsze ryzyko że jakiś nadgorliwy "misio" zafunduje nam niepotrzebną przerwę w podróży.
A wszyscy wiedzą, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu :satan:

:metal :beer: :bigok:

pawulon
26-03-2006, 22:23
"UWAGA: Radyjko posiada Koncówke mocy 2SC1969 o kilka wat mocniejszą niż montowana standardowo w tych radyjkach więc moc nadawania z tego radia jest większa !!, a co za tym idzie będziesz lepiej i dalej słyszalny !!"

Panowie oto cytat z aukcji na której nasz kolega radyjko zakupił, z powyższego cytatu wnioskuję że radio ma moc większą niż dopuszczalne 4W. W związku z czym bez odpowiedniego pozwolenia nie powinien go używać.

Tylko pytanie jak :mo: mają to sprawdzić.

Mojego Unidena 510 PRO też mi znajomek lekko zmodyfikował, moc wzrosła do przeszło 6W i żaden :mo: nie posiadający specjalistycznej aparatury mi tego nie udowodni.

Junior
26-03-2006, 23:02
Jeszcze raz dziękuje wszystkim za cenne uwagi. :beer:
Rozmawialem jeszcze z kilkoma osobami które jezdzą i uzywają tez CB i nikt nigdy nie byl kontrolowany w zakresie "legalnosci" uzywania tegoz sprzetu ale wlaśnie osoba która naprawia takie radyjka we wroclawiu powiedziala mi, że mogę mieć z tego tytlulu problemy min. za brak homologacji.Dlatego wolałem jeszcze zapytac kolegów :beer: