PDA

Zobacz pełną wersję : [TD MkII] Ten silniczek od zimnego rozruchu



elizabet
01-04-2012, 17:21
Jako ze jestem tu nowicjuszem -przedszkolakiem (pisze po nikiem żony bo mam problem z zalogowaniem )WITAM WSZYSTKICH i szcun wielki za praktyczne porady które pomogły mi w wielu sprawach z moim mundkiem.Co prawda jestem mechanikiem ale z epoki ŻUKÓW,NYSEK POLONEZÓW a tu elektroniki za dużo.Może mijam sie z wątkiem ale sorki zapytam o ten silniczek krokowy bo zauważyłem nieprawidłowości a nie znalazłem dostatecznej odpowiedzi.Po włączeniu zapłonu słyszy trykotanie w okolicach pompy,ale zauważylem ze silniczk naciąga linke na ok 2cm czy to nie za mało i po uruchomieniu wraca na pozycje wyjściową nie trzymając obr na 1000 tylko 550-600 po nagrzaniu obroty są normalne.I jeszcze jadno zawór EGR u mnie wychodzi przewód gumowy ale idzie do trójnika na podszybiu i łączy sie z przewodami podciśnienia do sterowania nawiewem a nie do kolektora wydechowego.Mam silnik ENDURA 97r.Dzięki i licze na pomoc

zbigniewz01@WP.PL
01-04-2012, 18:59
Trykotanie to jest elektrozawor.Jak terkocze to znaczy ze dziala.W tym fordzie elektroniki jak na lekarstwo.Na lince jest regulacja wiec podciagnij pare obrotow.SSanie zalezy od silniczka, silniczek od czujnika temperatury, do tego jeszcze od klimy.Jak wlaczysz klime to on jeszcze podnosi obroty czyli reguluje. Wlaczajac zaplon musi byc slychac jak silnik naciaga linke.W silniczku moga sie zawieszac szczotki, moze byc uszkodzona mechanicznie czesc ktora sie wysuwa- trzpien- wyrobione zabki. Podciagnij linke wlacz zaplon bez uruchamiania i zobacz czy bedzie trzymac przez jakis czas.Jezeli bedzie to chyba problem jest w czujniku temp.lub klimie.EGR -tak idzie waz do zaworu na podszybiu, jest tam waz od filtra powietrza-sprawdz czy podlaczony do filtra.dalej nie wiem gdzie idzie,napewno nie do kolektora wydechowego:hehe:a nawiew podobno jest sterowany elektrycznie.

Stasio1948
01-04-2012, 19:12
idzie waz do zaworu na podszybiu, jest tam waz od filtra powietrza-sprawdz czy podlaczony do filtra.dalej nie wiem gdzie idzie,napewno nie do kolektora wydechowego
W TD podciśnienie nie jest brane z kolektora ssącego jak w benzynowcach(a nie z wydechowego !) bo w kolektorze ssącym z powodu pracy turbiny jest NADCIŚNIENIE.Podciśnienie wytwarza pompa vacuum ulokowana z przodu silnika (od strony chłodnicy) na wysokości 4 cylindra.

---------- Post added at 19:12 ---------- Previous post was at 19:09 ----------


a nawiew podobno jest sterowany elektrycznie.
Nawiew jest sterowany podciśnieniem właśnie

zbigniewz01@WP.PL
01-04-2012, 19:21
Cos wiecej wiem o nawiewie.Dzieki p.Komisarzu.:skromny: Dmuchawa elektrycznie.

elizabet
02-04-2012, 09:28
Dzięki Zbigniew za odpowiedz byłem rano sprawdzić ten silniczek,otórz,po włączeniu zapłonu naciąga on linke ale jak pisałem na ok 2cm a ja chce wiedzieć jak wszystko jest sprawne czy on powinien linke naciągać na max i w miare nagrzewania sie silnika popuszczać zmniejszając obroty tak jak działa ssanie,czytałem na którymś wpisie że tak powinnin to działać.Sprawdziłem też EGR ten wężyk wychodzący idzie do czegoś nie wiem co to może być przy podszybiu w prawym rogu idzie tam też wężyk od serwa i tam sie łączą wygląda mi to na jakiś silniczk bo jast podłączony do inst elektrycznej.Dostałm tego mundka od gostka który mi wisiał kase ale myśle że przy waszej pomocy doprowadze go do stanu że wszystko będzie działać jak trzeba dodam że silnik jest ok bez wycieków chodzi ładnie równo i ma kopa pali ok 8l w mieście Na święta wylatuje do Londyn,Zycze Wszystkim wesolych świąt i jak najmniej problemow z MUNDKAMI

Stasio1948
02-04-2012, 12:21
.Sprawdziłem też EGR ten wężyk wychodzący idzie do czegoś nie wiem co to może być przy podszybiu w prawym rogu idzie tam też wężyk od serwa i tam sie łączą wygląda mi to na jakiś silniczk bo jast podłączony do inst elektrycznej.
Jest to elektrozawór sterujący EGR(układu recyrkulacji spalin).Otwiera on podciśnienie do EGR-a powodując jego otwarcie w celu dopuszczenia części spalin do kolektora ssącego-bajer ekologiczny.Znajduje się w nim (po zdjęciu górnej "czapki" z wężykiem) gąbka stanowiąca filtr którą od czasu do czasu(co 40 tys km) trzeba wyjąć i wypłukać w benzynie lub rozpuszczalniku ekstrakcyjnym.

elizabet
02-04-2012, 14:17
Ok Stasio ale którędy i skąd idzie ta część spalin skoro nie ma żadnego innego przewodu bądz rurki

kuba 82
02-04-2012, 15:02
rurkę, doprowadzajaca spaliny do EGR ujrzysz po zdjeciu intercoolera, wychodzi z kolektora wydechowego, taka troszke charmonijkowa:zakrecony:

zbigniewz01@WP.PL
02-04-2012, 15:22
Nie wiem ile ma naciagac. Zima musi wiecej naciagac.Latem u mnie pociagnie i prawie, no po chwili wchodza normalne obroty.Teraz ssanie to chwileczka.Slychac go tez jak np. ruszasz dodajac obrotow.Zima zauwazysz dokladniej bo wchodzi na ok+- 1000obr. no i wtedy ze wzgledu na temperature obroty spadaja dluzej.Ten silnik reguluje tez ssanie.Wezyk od EGR jak napisal Stasio idzie do zaworu ktory reguluje EGR,bo EGR to zawor, podcisnieniem otwiera i zamyka i wpuszcza czesc spalin do ponownego spalenia, jest to tylko zwiazane z ekologia.Od kolektora ssacego idzie rurka do kolektora wydechowego skad ida spaliny przez EGR do ponownego spalenia.Przy podszybiu to wlasnie ten zawor ktory otwiera i zamyka EGR.

marco2603
02-04-2012, 15:47
U mnie po przegazowaniu, lub po wciśnięciu sprzęgła podczas jazdy silniczek podtrzymuje obroty na poziomie 1100 przez 2 sekundy, po czym obroty schodzą na 850

elizabet
02-04-2012, 16:03
Nie za mało 850 u mnie jest równy 1000 na nagrzanym silniku jak włącze światła i dmuchawe to spadają na 850

zbigniewz01@WP.PL
02-04-2012, 16:21
Powinny byc ok 850 na rozgrzanym.1000 za duzo i spadek o 150 po wlaczeniu to nieporozumienie, jest to prawie nieodczuwalne.Zobacz po wlaczeniu samej klimy, bo wtedy powinien leciutko podnosic obroty.Mysle ze moze broic czujnik temperatury.Przedtem pisales ze trzyma 550-600.

elizabet
02-04-2012, 16:50
550-600 zaraz po urychomieniu silnika jak sie nagrzeje to ma 1000 a klime mam rozłączoną brak sprężarki takiego już dostałem,a czy musze mieć klime?jak tak to będe sie starał skompletować i uruchomić

marco2603
02-04-2012, 17:38
czy musze mieć klime Nie, nie musisz. Musisz mieć działający silniczek wolnych obrotów. Wiem, że co niektórzy jeżdżą bez niego, ale auto lepiej zachowuje się, jeżeli jest on sprawny.

elizabet
02-04-2012, 17:42
Ale z tego co wyczytałem sterowanie tym silniczkiem też jest zależne od klimy

robo1277
02-04-2012, 20:22
Znajduje się w nim (po zdjęciu górnej "czapki" z wężykiem) gąbka stanowiąca filtr którą od czasu do czasu(co 40 tys km) trzeba wyjąć i wypłukać w benzynie lub rozpuszczalniku ekstrakcyjnym.

hmmm a ja myślałem że egr jest nie rozbieralny

a możesz to rozwinąć jak go rozebrać ??

kuba 82
02-04-2012, 20:26
waznym elementem układu sterowania silniczkiem wolnych obrotów jest potencjometr na pompie wtryskowej. nasz kolega grneralX fajnie i zrozumaile to opisał http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/10242-Potencjometr-gazu-1-8TD-wiem-jak-to-ustawi%C4%87!!?highlight=Potencjometr+wiem+jak+ust awi%E6

Stasio1948
03-04-2012, 08:49
hmmm a ja myślałem że egr jest nie rozbieralny

a możesz to rozwinąć jak go rozebrać ??
Nie mówię o EGR tylko o zaworze sterującym który znajduje się za lewym kielichem.

Marcin299
11-04-2012, 19:14
ten elektrozawór zimnego rozruchu naprawiałem u siebie sa tam takie blaszki włacznim termiczny trza przeczyscic jak niedziała> z tym naciaganiem linki to jest tak pierwsze odpalenie po nocy czy lato czy zima naciaga ciegno na maksa na pompie tam mozna to regulowac i później chodzi cały czas z gazem czyli dodajesz gazu wysuwa sie zwieksza dawke na pompi i sie chowa itd itd jeżeli chcesz sprawdzic zapal mach w góre dodawaj gazu i zobaczysz czy sie ciegno naciaga

kuba 82
11-04-2012, 19:54
sa tam takie blaszki włacznim termiczny to są mikrostyki , działaja na zasadzie wyłączników krancowych

Marcin299
16-04-2012, 18:18
Niech bedzie i tak wazne że działa