PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] mk3 mondeo 2,0 pb + stag 4 sonda lambda



ciumekkk
08-04-2012, 20:37
Pytanie czy w mondeo mk3 2,0 pb+ stag 4 sonda lambda powinna byc podpieta do sterownika staga bo po podpiecu przez kabel u mnie wykazuje ze sonda ma ustawione stale napiecie ok 0,5 V i linia jest ciagla a nie zmienia sie wogole. Czy sonda powinna byc podpieta i czy to ma wplyw na spalanie pb gdy jest auto jedzie na lpg bo wydaje mi się ze spala mi za duzo pb.

frugo
08-04-2012, 23:29
stale napiecie ok 0,5 V
Zakładam że to w STAG-u takie wskazanie jest, w takim wypadku sonda nie podpięta do sterownika.

Jeżeli w serowniku posiadasz opcję ISA czyli autoadaptacji wtedy sonda powinna być podpięta żeby wykonywać korekty kierując się danymi z sondy, jeżeli nie ma ISA to służy jedynie poglądowo do regulacji instalacji.



Czy sonda powinna byc podpieta i czy to ma wplyw na spalanie pb gdy jest auto jedzie na lpg bo wydaje mi się ze spala mi za duzo pb
Pytanie trochę dziwne. Kiedy auto jedzie na LPG to nie spala PB chyba że jest problem w instalacji z się przełącza częściowo, bo tak może być ustawione.
Skąd wniosek że spala za dużo PB?

ciumekkk
09-04-2012, 00:19
po podpieciu do kompa na sondzie lambda pokazuje napięcie 0.45 a po chwili 0.51 i już tak zostaję a słyszałem że ta wartość ma się zmieniać zaleznie od obciazenia. u mnie jest stała. i że gazownicy tak robią aby mieć łatwiejsza regulacje. w pierwszym miesiącu musiałem do zatankowania 90 litrow gazu. dotankowac 35 litrow benzyny żeby mieć minimum rżnąć 1/3 do nie zajechania pompuj i wydaje mi się zero dużo. miałem wcześniej mondeo mk2 1.8 i prawie wogole nie tankowalem benzyny a tu musze dość dużo.

danielWr
09-04-2012, 00:36
Pytanie która sonda ci pokazuje 0,5V pierwsza czy druga ?

ciumekkk
09-04-2012, 06:36
nie umiem określić która to sonda po podpieciu do laptopa kabla i na programie który mam że staga 300+ pokazuje jak są wykresy jedną sonde lambda i ona ma wartość, 0.51 czy dodaje gazu czy nie i czy mam na lpg. czy na benzynie

frugo
09-04-2012, 08:48
nie umiem określić która to sonda po podpieciu do laptopa kabla i na programie który mam że staga 300+ pokazuje jak są wykresy jedną sonde lambda i ona ma wartość, 0.51 czy dodaje gazu czy nie i czy mam na lpg. czy na benzynie
Sonda jest na pewno niepodłączona w takim przypadku.
Drugiej sondy nie podłącza się do STAG-a to tylko sonda kontrolna.
Co do spalania PB prawdopodobnie to kwestia ustawienia STAG-a, jeśli ciśnienie na reduktorze Ci leci w dół to ustawiają tak żeby STAG część cylindrów przełączył na PB i nawet nie wiesz że jeździsz na PB.
Napisz jakie masz komponenty instalacji. Reduktor, wtryskiwacze ile kilometrów na instalce przejechane i kiedy filtry zmieniane.

ciumekkk
09-04-2012, 14:03
instalacja gazowa stag 4 reduktor tomasetto wtryskiwacze gazu Hana rozpoznawane przezs program komp jako hana 2000, Instalacje mam od 31-01-2012 miesiecznie wychodzi mi dwa tankowania gazu po 45 litrów około, i benzyny 27 litrów benzyny, po informacji do gazownika u ktorego bylem ze spala mi duzo benzyny przestawil mi temperature przelaczania sie na lpg na 32 stopnie ale nie wiem z ilu do tego instalacja mi sie 2 razy przelaczyla podczas jazdy na benzyne sama i po pewnym czasie znowu przelaczyla na lpg oraz bardzo skacze sygnalizator poziomu gazu mam caly zbiornik a niekiedy jak jade to wskazuje rezerwe. Drugi miesiac to do znowu 2x 45 litrów lpg i za 150 zł benzyna, obecnie jezdze trzeci miesiac i widze ze znowu spada dosc znacznie benzyna i nie wiem co jest grane. jak pisalem w mondeo mk2 1,8 był spadek ale bardzo mały. Obecnie mam na tej instalacji przejechane około 2000 km i jade do regulacji która która odbyła się czesciowo po 1200 gdyż gazownik powiedział mi że cos pozmieniał i zebym pojezdził i zobaczył. Martwi mnie bardzo to zurzycie benzyny bo przy takim zurzyciu nie mam zadych oszczednosci z racji założonej instalacji gazowej. Do tego po tej regulacji na biegu jałowym przy dojezdzeniu do np swiatel skacza mi obroty w granicy 600 - 1200 ale nie wiem czy to jest zwiazane z lpg bo na benzynie tez tak jest. Proszę o odpowiedz czy jest mozliwe tak duze spalanie benzyny robie w miesiacu kolo 800-1000 km jezdze spokojnie do 3000-3500 obrotów na zimnym silniku spokojnie. Pozdrawiam

---------- Post added at 14:03 ---------- Previous post was at 13:55 ----------

filtry zakładane 31-01-2012 do tego wszystkie filtry i płyny w aucie zmieniane tez w tym czasie poddczas podpiecia do kompa czasy wtrysków na bezynie okolo 3,1 a gazowe 2,7 nie wiem czy to ma jakies znaczenie. bardzo prosze o pomoc

danielWr
09-04-2012, 14:23
Podpiera się cały czas benzynie, napisz jaki masz reduktor (dokładnie) bo coś mi się zdaje ze za cienki jest i nie trzyma ciśnienia. Mi mniej więcej idzie 10l PB na 2000km LPG. Poobserwuj centralkę podczas jazdy czy nie przeskakują na PB cały czas.

ciumekkk
09-04-2012, 14:42
na świadectwie norm jakie dostalem mam tylko ze to tomasetto nr hom E867R-01 3165 zawór gazowy zintegrowany nie mam innych oznaczeń ale jak zakładalem to pytalem czy zalozyc lepszy koles powiedział ze redutor jest do 200kM i ze taki jest dobry. takze nie wiem skad mam oznaczenie wziac??

ciumekkk
09-04-2012, 16:42
po homologacji wyszlo ze reduktor to TOMASSETTO ACHILLE AT

frugo
09-04-2012, 20:17
Po pierwsze to zażądaj od gazownika poprawnej regulacji i powiedz że jak coś skontaktujesz się z AC, niestety musisz się z nim na razie męczyć jak chcesz mieć gwarancję. Znajdź sobie na stronie AC telefon do doradcy regionalnego.
Prawdopodobnie masz ustawione tak jak wyżej pisałem i jeździsz co chwila na jednym cylindrze na PB. Chodzi o opcję "wyłącz przy pierwszym" przy kolejnej wizycie zażądaj stanowczo zaznaczenia tej opcji! I zobacz jakie jest minimalne ciśnienie na gazie, nie powinno być mniejsze niż 0.5bar



czasy wtrysków na bezynie okolo 3,1 a gazowe 2,7 nie wiem czy to ma jakies znaczenie.
Jesteś pewien że nie odwrotnie? Jeśli tak jest jak piszesz to jest podstawowy błąd bo czasy LPG mają być dłuższe niż PB

Co do reduktora to są dwa Tomasetto Arctic i Alaska, jeśli masz Alaske to do wymiany bo nadaje się do 90KM, Arctic teoretycznie może być ale lepiej było by zmienić.

Alaska AT-09
http://www.tomasetto.com/foto/ING/art_37_1_rgat3850-1-b.jpg

Arctic
http://www.tomasetto.telemar.it/foto/NOR/art_38_1_rgat3900-3-b.jpg

Ogólnie nie zagłębiając się w szczegóły instalacja wymaga ponownej regulacji i porządnego przeglądu bo nie wiadomo jak co jest pomontowane.

ciumekkk
09-04-2012, 21:35
Dzieki wielkie za pomoc, a na jaki reduktor radziłbyś wymienić?? a co to jest ta opcja wyłącz przy pierwszym którą radzisz zaznaczyc?? dzieki wielkie jeszcze raz za pomoc

---------- Post added at 21:35 ---------- Previous post was at 21:33 ----------

zmianę reduktora pewnie bede musiał zrobic na wlasny koszt bo pewnie gazownik powie ze jego zdaniem ten co dal wystarcza pewnie sie z nim nie dogadam, bede do niego jechal jutro lub pojutrze to zobacze. No i musze zobaczyc to cisnienie gazu, dzieki i pozrawiam

frugo
09-04-2012, 21:50
a na jaki reduktor radziłbyś wymienić??
Dla Twojego auta polecam Zavoli zeta S lub AC-R01 ten pierwszy tańszy ale ma jedną wadę, pompuje się przy Cutoffie, mi to osobiście nie przeszkadza ale niektórych drażni lekkie szarpnięcie przy naciśnięciu gazu po hamowaniu silnikiem ;) Ten drugi to podobno najlepszy reduktor do 150Km na rynku, jak na razie ma same dobre opinie i jego bym radził wybrać nie jest wiele droższy.



a co to jest ta opcja wyłącz przy pierwszym którą radzisz zaznaczyc??
Proponuję Ci ogólnie przeczytać instrukcję STAG-a która jest dostępna na ich stronie i w programie do sterownika. Tam wszystko jest opisane dokładnie tylko trzeba ze zrozumieniem czytać. Ta wiedza jest nieoceniona podczas dyskusji z gazownikiem :hehe: Ściągnij sobie też program i obejrzyj gdzie są konkretne ustawienia.
Po krótce, funkcja ta jeśli jest zaznaczona to wówczas sterownik przełącza auto na PB jeśli ciśnienie gazu spadnie poniżej "minimalnego ciśnienia gazu" (ustawia sieje ręcznie w programie) i centralka w aucie piszczy i miga dioda na centralce. Natomiast jeśli nie zaznaczona to wówczas sterownik kolejno przełącza cylindry na PB i czeka czy ciśnienie się ustabilizuje, dopiero kiedy przełączenie trzech cylindrów na PB nie da efektu auto przełącza się w pełni na PB i piszczy centralka, do tego momentu nie wiesz że jedziesz trochę na LPG trochę na PB.
Defakto jeśli jeździsz agresywnie to możesz przy każdej zmianie biegu jechać na jednym, dwóch cylindrach na PB. I tu upatrywał bym dużego spalania PB.

---------- Post added at 21:50 ---------- Previous post was at 21:45 ----------


zmianę reduktora pewnie bede musiał zrobic na wlasny koszt bo pewnie gazownik powie ze jego zdaniem ten co dal wystarcza pewnie sie z nim nie dogadam,
nie gódź się na to! Instalator wykonał instalację niezgodnie ze sztuką! Albo odda Ci kasę i demontuje instalkę albo doprowadzi to do ładu. Zagroź kontaktem z AC i zadzwoń w razie czego do nich. Musi to poprawić, za coś mu zapłaciłeś! Bądź stanowczy tylko bez kłótni bo może być złośliwy :/

ciumekkk
13-04-2012, 16:17
Byłem u gazownika i podobno wszystko jest ok benzyny pali dlatego tyle bo durateki tak maja okazalo sie ze mam reduktor elpigaz fiore do 150km nie wiem czy on nie jest za maly bo moj mondeo ma 145 km. Nie wiem co robic bo auto jak dla mnie pali duzo benzyny podobno doregulowali instalacje i jezdzac nie widzieli zeby przelaczal sie na PB i wszystko jest ok. kolega poradzil mi zeby sprawdzim zawor egr . zobacze moze teraz jak bedzie cieplej rano to spalanie mi sie zmniejszy temp przelaczania mam na 32 stopnie. gazu pali mi fajnie bo ok 11litrow niestety ta benzyna. co robic??

---------- Post added at 16:09 ---------- Previous post was at 16:08 ----------

z tego co powiedzial mi gazownik jest niemozliwe zeby auto jechalo na dwoch cylindrach na gaz a dwoch na benzyne bo by sie silnik dlawil.

---------- Post added at 16:16 ---------- Previous post was at 16:09 ----------

dodoatkowo gdy mu powiedzialem ze inni takim samym samochodem maja dodatkowe spalanie benzyny za 50 zl miesiecznie powiedzial ze moze w moim mondziu bylo cos ze softem robione i dlatego wiecej pali . nie mam pomyslu co robic . moze poczekam az bedzie cieplej i wtedy bedzie mniej palil .

---------- Post added at 16:17 ---------- Previous post was at 16:16 ----------

wtryski mam hana czerwone

frugo
13-04-2012, 19:19
z tego co powiedzial mi gazownik jest niemozliwe zeby auto jechalo na dwoch cylindrach na gaz a dwoch na benzyne bo by sie silnik dlawil.
Nie no to już na prawdę jest przegina :/ Po prostu gość ciśnie Ci kit na uszy aż miło, nie wierze żeby aż tak się nie znał, szkoda słów. Jeśli masz możliwość zmień gazownika.


bo durateki tak maja
Jak słyszę coś takiego to mnie krew zalewa.


powiedzial ze moze w moim mondziu bylo cos ze softem robione i dlatego wiecej pali
A to to już się nadaje do jakiejś książki, ciekawe jak to wydedukował ten geniusz, zmierzył auto na hamowni.

Nacisnęli Ci tyle kitu za jednym razem że przez rok tyle nie słyszałem.

Niech nagra Ci plik osc z jazdy na LPG i niech to zrobi z Tobą w aucie żeby CI jakiegoś innego nie dał, trzeba przejechać się dynamiczniej żeby było widać czy na PB nie przełącza. Do tego plik ustawień sterownika i wtedy będzie można pomóc ewentualnie, teraz niestety można się tylko domyślać co oni tam na wyrabiali. A teoretycznie auto powinno super jeździć i palić w normie bo Hana to bardzo dobre wtryskiwacze.

ciumekkk
15-04-2012, 10:27
Po ostatniej regulacji zauwazylem ze na postoju np przed swiatlami obroty stoja na 900 i kolo 5 sekund sie nic nie dziele a po nich jakies 2 sekundy jest taki dzwiek trrrr jak np zwieksza sie obciazenie przez wlaczenie ogrzewania szyn czy cos takiego i po okolo 2 sekundach ustaje i potem piec spokoju i znowu i tak caly czas. co to moze byc. Kolega powiedzial mi ze to moze byc zawor egr. Co regulacja to auto zachowuje sie inaczej ale nie idealnie, czekam teraz zeby zobaczyc spalanie benzyny ale to z miecha musze pojezdzic . pozdrawiam

frugo
15-04-2012, 11:46
Po ostatniej regulacji zauwazylem ze na postoju np przed swiatlami obroty stoja na 900 i kolo 5 sekund sie nic nie dziele a po nich jakies 2 sekundy jest taki dzwiek trrrr jak np zwieksza sie obciazenie przez wlaczenie ogrzewania szyn czy cos takiego i po okolo 2 sekundach ustaje i potem piec spokoju i znowu i tak caly czas. co to moze byc.
To wygląda mi na klime ;) wyłącz ogrzewanie całkiem i zobacz, teraz się gorąco zrobiło to już się sprężarka włącza.

ciumekkk
15-04-2012, 16:23
wlasnie tak mi sie dzieje mimo ze jest wlaczone tylko radio nie ma wlaczonego ogrzewania jest radio i swiatla i tyle

frugo
15-04-2012, 22:25
No cóż to w takim razie chyba ciągle coś nie wyregulowane jest jak należy.

ciumekkk
21-04-2012, 12:32
Kolejna wizyta tym razem w innym juz sprawdzonym przez znajomych punkcie , okazalo sie ze moj gazownik dał przewody do gazu i nie dał klamerek przez co bylo falowanie obrotów bo dostawalo sie lewe powietrze do tego reduktor elpigaz fiore jest badziewny i cały czas spada cisnienie co skutkuje poborem benzyny. Dogadalem sie z gazownikiem na wymiane reduktora na AC R01 i ucieszony wyjechałem od niego po jedno dniowym pobycie auta, do tego juz po powrocie od gazownika czulem ze po wylaczeniu auta czuc bardzo delikatnie gaz. Po przejechaniu na drugi dzień około 12 kilometrów na gazie nagle auto zgasło podczas jazdy 70km/h i po ponownym uruchomieniu nie miało wogole mocy i zaczeło szarpac , po około kilometrze jazdy gdyz nie mialem gdzie zjechac i przelaczeniu na beznyne auto ozyskalo moc ale okazalo sie ze mam na wskazniku benzyny dwa razy wiecej benzyny niz mialem co potem sie na drugi dzien unormowalo, niestety to byl piatek i moj sprawdzony gazownik juz nie pracowal umowilem sie z nim na wtorek. Auto jezdzi na benzynie ale boje sie przelaczac na gaz bo jest jakas nieszczelnosc dodatkowo musze zadzwonic do tych partaczy i ich poinformowac ze znowu zmascili sprawe i ze mi to naprawia gdzie indziej bo do nich juz nie oddam auta bo 5 wizyt i dalej lipa. Mam nadzieje ze z autem uda mi sie dojsc w koncu do ladu.

frugo
22-04-2012, 10:24
No cóż to musisz z tym walczyć, ale chyba teraz już będzie coś z tego. Tylko niech po wymianie reduktora zrobi regulację instalacji bo to niezbędne. Daj znać jak postępy.

ciumekkk
24-04-2012, 13:34
Wreszcie trafilem do dobrego gazownika który powiedział mi że wiekszosc przewodów była nieszczela do tego ustawione było znowu jakieś dziwnie niskie ciśnienie i oczywiście żeby w razie problemów posiłkował się benzynką, do tego jeden weżyk do reduktora był pękniety ciekawe czy tego mi nie zrobili specjalnie, także autko zestrojone ładnie chodzi na gazie i do tego jak narazie nie widać żeby brało benzynke. Odpukać jestem szczęśliwy:):) pozdrawiam i dzieki za pomoc

frugo
24-04-2012, 14:24
No to w koncu trafiles na sensownego czlowieka :)
Oby juz bylo w porzadku :)