PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Aku czy zwarcie (znika prąd w akumulatorze)? - szybka porada potrzebna



RobertM
15-07-2012, 21:02
Opis problemu:
Po tygodniu stania pada akumulator. Sprawdziłem, nigdzie nie pali się żadna żarówka czy inny odbiornik (w zasadzie tylko dioda immobilizera). Nie były dokonywane żadne naprawy. Pytania:
- czy to może być jednak jakieś zwarcie czy potrzebny nowy aku? Czy w domowych warunkach, bez woltomierza mogę to jakoś sprawdzić.
- czy w Mondeo III są jakieś typowe miejsca, gdzie niespodziewanie może pojawić się zwarcie?
- jeśli nowy aku, to czy Centra Futura 72 ah może być? Ma większą pojemność i nie jestem pewien czy będzie dobrze współpracować?

rednaxelA
15-07-2012, 21:19
Czy w domowych warunkach, bez woltomierza mogę to jakoś sprawdzić.
Bez amperomierza :-)
Kup w markecie miernik za 15 zł - podłączysz sprawdzisz napiecie akumulatora, sprawdzisz czy na wylaczonym zaplonie cos nie żre prądu, sprawdzisz napiecie łądowania.

czy w Mondeo III są jakieś typowe miejsca, gdzie niespodziewanie może pojawić się zwarcie?
Jak jest zwarcie to leci bezpiecznik albo auto sie zaczyna palić - Moze byc ze masz stary akumulator, mozliwe ze radio albo niefabryczny alarm zuzywa sporo pradu - nikt tego nie wywrozy z forum.

czy Centra Futura 72 ah może być?
I napisz jakie auto 2.0 z Twojego profilu to moze byc benzyna albo diesel - na forum sporo jest tematow jaki aku wybrac - poszukaj

Daro-SWD
15-07-2012, 22:14
Czy w domowych warunkach, bez woltomierza mogę to jakoś sprawdzić.
bez przyrządu sprawdzisz napięcie tylko "testem zegarów" jak to zrobić znajdziesz w sztuczki i kruczki.

RobertM
16-07-2012, 20:03
Otóż kupiłem miernik. Elektryk ze mnie tragiczny, ale po przeczytaniu porad jak toto podłączyć i prawie spaleniu ustrojstwa, zmierzyłem:
napięcie 12,53, nie wiem czy spada, jeśli tak to bardzo powoli bo na mierniku tego nie widać.
pobór prądu przez samochód - 20 miliamperów.
Po włączeniu z wpiętym przyrządem alarmu - 180mA
po wyłączeniu alarmu - 170mA

I teraz pytanie: czy te wartości mA to tyle, ile powinno być? Odbiorniki, które zużywają prąd: dioda od immobilizera, alarm i zegarek.

Napięcie - po przeprowadzeniu powyższych operacji spadło do 11,9V - więc chyba aku?
Przed chwilą zmierzone: trochę się podniosło - do 12,38V

rednaxelA
16-07-2012, 20:28
20mA to bardzo mało czyli dobrze - tak do 80mA jest OK - jesli dobrze mierzyles - tu jest ładnie opisane http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1586065.html
przy podlaczeniu miernika do pomiaru pradu alarmu sie nie boj wlaczac znaczy lepiej zeby nie zawył bo wszystkie kierunki + syrenka to moze byc 10A akurat i strzeli bezpiecznik w mierniku :-) - nie wlaczaj swiatel czy nie probuj odpalic to bedzie OK


12,53 to tez dobre napiecie akumulatora - sprawdz ile jest po wlaczeniu silnika czy dobrze ładuje

RobertM
16-07-2012, 21:28
Sprawdzałem bezpieczniki - bez efektu. Napięcie aku spadło do 12,2 i już się nie podniosło. Silnik nie chciał odpalić, co mnie trochę zdziwiło. Po przekręceniu kluczyka w pozycję zapłon, obie strzałki idą do oporu a rozrusznik terkocze. Mam nadzieję, że nic się nie zwaliło od tych eksperymentów. Tymczasem ładuję aku, z doświadczenia wiem, że po 1h powinien odpalić. Przy okazji wyliczyłem sobie, że przy takim poborze prądu jak mój, po ok. 15 dniach następuje całkowite rozładowanie aku- nawet całkiem sprawnego.

No i wszystko jasne. Po 20 min. ładowania akumulator osiągnął napięcie 12,6V i silnik odpalił bez problemu.

Muszę powiedzieć, że jestem bardzo rozczarowany - oryginalny aku Forda padł już po 8 latach, wstyd.

Z pozytywów: zdobyłem kolejną sprawność harcerską. Dziękuję wszystkim za pomoc.

danielWr
16-07-2012, 21:37
Podjedz do sklepu gdzie sprzedają akumulatory niech ci sprawdza akumulator pod obciążeniem.

RobertM
16-07-2012, 21:54
Podjedz do sklepu gdzie sprzedają akumulatory niech ci sprawdza akumulator pod obciążeniem.

A co to zmieni? On się rozładował w 15 min po podłączeniu w samochodzie.

A propos Motorcrafta ciekawostka: test akumulatorów z 2007: http://www.autocentrum.pl/testy/test-akumulatorow-samochodowych-adac-2007/

mixol11
16-07-2012, 22:19
Muszę powiedzieć, że jestem bardzo rozczarowany - oryginalny aku Forda padł już po 8 latach, wstyd.
to ile miał trzymać wieki?
mój centry poprzedni też padł po ok 9 latach - trzymał pięknie trzymał i wystarczyło że żona 2 razy w odstępie miesiąca zimą nie domknęła drzwi i pozamiatane
rozładował się 2 razy prawie do zera i już był trup
tak więc biorąc pod uwagę trwałość obecnych wynalazków, to obyś jeszcze nie modlił się o to żeby nowy wytrzymał połowę tego co stary

rednaxelA
16-07-2012, 22:39
oryginalny aku Forda padł już po 8 latach
trzeba było powiedziec ze ma 8 lat - to bys od razu do sklepu po nowy lecial :-)

Zalezy od trybu uzywania auta ale 8 czy 9 lat to max co mozna z aku wyciagnac. Nawet w RollsRoyceu


zdobyłem kolejną sprawność harcerską

gratuluje :-) mozesz sobie naszyc http://azymut360.pl/index.php?route=product/product&path=59_60_151_201&product_id=27

RobertM
18-07-2012, 12:09
Po ostatnich przebojach z akumulatorem z przymusu zmierzyłem prąd ładowania. Co by nie było włączone: klima, radio, światła itp. lub wyłączone, jest stale to samo, czyli 13,6 - do 13,65. Przy zmianie obrotów też. Nie wiem czy to ważne, ale ta wartość zmienia się dość dynamicznie o ok. 0,02-5 (czyli skacze od np. 13,6 do 13,63 - silnik na wolnych obrotach).

Wiem, że to za mało, bo powinno byc 14,2, tylko o czym to świadczy - regulator napięcia - do wymiany? Czy w ogóle powinienem coś z tym robić, czy się nie przejmować i jeździć. Dodam, że nie wiedziałbym o tym prądzie, gdyby aku nie padł.

Dodam też, że wybieram się za 3 dni do Chorwacji i Bośni i bardzo by mi było nie na rękę, gdyby się okazało, że w którymś z tych dzikich krajów muszę szukać machera od alternatorów czy jakichś innych bebechów.


Proszę na przyszłość w tytule wpisywać konkrety adekwatne do problemu
Netoper


A ja połączę wątki bo widzę że kolega nie rozwiązał problemu i zakłada nowe tematy.
MarekPrint

danielWr
18-07-2012, 14:16
Mierzyłem w 5 MKIII i jest 13,6v. Jeżeli rozładuje trochę akumulator np na postoju to daje większe lądowanie 14,2 -14,3 i po jakimś czasie spada do tych 13,6V

RobertM
18-07-2012, 21:30
Mierzyłem w 5 MKIII i jest 13,6v. Jeżeli rozładuje trochę akumulator np na postoju to daje większe lądowanie 14,2 -14,3 i po jakimś czasie spada do tych 13,6V

Świetna wiadomość. Dziękuję kolego.

EooS
20-07-2012, 11:44
Witam,

Miałem krótką przygodę z alternatorem u siebie i radziłbym Ci sprawdzić czy np. nie przygasa Ci (rytmicznie) podświetlenie deski rozdzielczej i światła mijania - dobrze to widać po zmierzchu..

U mnie zaczęło się od delikatnego przygasania, później trochę mocniej, następnie wycieraczki zaczęły wolniej chodzić (sic!) :)
Ostatecznie przestał ładować całkiem, a co za tym idzie - przestał jechać.. :(

Skończyło się regeneracją alternatora i teraz jest supcio :D

RobertM
08-11-2012, 10:06
Kończę wątek: aku wymieniony na nowy. Wszystko jest ok.