PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to u was było ze strojeniem anteny



voter
21-04-2006, 12:26
Jak stroili wam radyjka z antenką to czy podłączali ten magiczny przyrząd zaraz przy radiu czy przy samej antenie ?
Czytałem gdzieś że to jest źle robione jeśli podłączają się przy radiu.
:beer: :bigok:

krzys-68
21-04-2006, 13:24
Troszke dziwne pytanie,ale...
Do SWR przykrecasz koncowke kabla antenowego
a radio za pomoca takiego samego kabla ale z dwoma koncówkami.Tak wiec podlaczenie w innym miejscu niz polaczenie radia i kabla antenowego nie jest mozliwe

COUGAR
21-04-2006, 14:32
Troszke dziwne pytanie,ale...
Do SWR przykrecasz koncowke kabla antenowego
a radio za pomoca takiego samego kabla ale z dwoma koncówkami.Tak wiec podlaczenie w innym miejscu niz polaczenie radia i kabla antenowego nie jest mozliwe

Dokładnie tak. SWR wpina się do radia, a do SWR-ka wpina się antenę.

voter
21-04-2006, 22:05
Nie mogę znaleźć tej strony gdzie to czytałem ale tam było tak :

radio - SWR - kabel - antena - źle
radio - kabel - SWR - antena - donrze

Chodzi mi o to gdzie powinien być wpięty SWR. Może jest to głupie pytanie ale chciałbym to wiedzieć.

COUGAR
21-04-2006, 23:08
Nie mogę znaleźć tej strony gdzie to czytałem ale tam było tak :

radio - SWR - kabel - antena - źle
radio - kabel - SWR - antena - donrze

Chodzi mi o to gdzie powinien być wpięty SWR. Może jest to głupie pytanie ale chciałbym to wiedzieć.

Z tego co ja widziałem to zawsze podłącza się SWR do radia, a do SWR-ka kabel antenowy z anteną. Logicznie myśląc SWR podłączasz w celu zestrojenia anteny, a kabel antenowy jest jej częścią(przedłużeniem), więc wydaje mi się że powinno się podłączać SWR przy radiu(do tej pory nie widziałem aby ktoś robił to inaczej).

Teoretycznie dokładniej zestroić możnaby antenę podpinając SWR przy niej, a nie przy radiu, ale w praktyce efekt będzie odwrotny bo na zestrojenie ma wpływ wiele czynników m.in.: rodzaj i długość kabla antenowego, sposób i miejsce montażu anteny itp.

gorilla666
22-04-2006, 01:20
to ja sie podepne a czy jesli ma swr ustawiony to moge radio przekładac do innych aut i tez bedzie dobry zasieg taki jak na aucie na którym było strojone--antena magnesówka a radio na zapalniczke

Luca
22-04-2006, 01:42
Antenę stroisz do konkretnego auta, więc teoretycznie po każdej "przekładce" powinieneś ponownie stroić antenę. Natomiast pod raz zestrojoną na samochodzie antenę możesz podpiąć dowolne radyjko.
Nie stroisz radia, ani zestawu radio + antena. Stroisz tylko antenę.
Można przyjąć, że magnesówka zestrojona pod dane autko może być przeniesiona na inne, o podobnych gabarytach - teoretycznie warunki pracy anteny nie będą ulegać znaczącym zmianom (zwłaszcza, że magnesówki i taki nigdy nie postawisz idealnie w tym samym miejscu). Ale już anteny zestrojonej pod auto osobowe lepiej nie wrzucać np. na samochód dostawczy.

:metal :beer: :bigok:

krzys-68
22-04-2006, 09:02
Antenę stroisz do konkretnego auta, więc teoretycznie po każdej "przekładce" powinieneś ponownie stroić antenę. Natomiast pod raz zestrojoną na samochodzie antenę możesz podpiąć dowolne radyjko.
Nie stroisz radia, ani zestawu radio + antena. Stroisz tylko antenę.
Można przyjąć, że magnesówka zestrojona pod dane autko może być przeniesiona na inne, o podobnych gabarytach - teoretycznie warunki pracy anteny nie będą ulegać znaczącym zmianom (zwłaszcza, że magnesówki i taki nigdy nie postawisz idealnie w tym samym miejscu). Ale już anteny zestrojonej pod auto osobowe lepiej nie wrzucać np. na samochód dostawczy.

:metal :beer: :bigok:z mozliwoscia przekladania radia nie jest tak prosto,muisalem zalozyc awaryjnie inne radio majac moje w naprawie i niestety zasieg nadawania spadl do kilkuset metrów.Sam odbiór był dobry.Byc moze problem wynikał z mocy radia bo bylo 10W(starszy model),ale kazdorazowo po zmianie radia radzilbym sprawdzic SWR

werc
22-04-2006, 11:03
to ja sie podepne a czy jesli ma swr ustawiony to moge radio przekładac do innych aut i tez bedzie dobry zasieg taki jak na aucie na którym było strojone--antena magnesówka a radio na zapalniczke

Teoretycznie tak :terefere: w praktyce nie radzę chyba ze auto podobne - zreszta na magnesówce i tak ten SWR jest płynny i bardzo dobrze jesli rzeczywisty uda się osiągnoć w granicach 0,9 :wall:

Nigdy nie spotkałem się z miernikiem który miałby końcówki do pomiaru pomiędzy kablem a anteną - zresztą jaki to sens :getsome: jak napisał kolega, mierzysz sprawność całej instalacji antenowej a nie anteny. SWR reguluje się długością pręta anteny w cewce, więc w zasadzie długość kabla ma niewielkie znaczenie - ale jednak ma, nawet sposób ułożenia go w profilach auta też ma wpływ na jakość odbioru.
Przy dobrym przewodzie prawidłowo połozonym założe się że SWR mierzony przy radiu i przy antenie (jeśliby się komuś chciało) :)) - niebedzie się róznił, a jesli to rzędu 0,01-0,02 czyli nic :satan:

voter
22-04-2006, 12:27
O. K.
Więc już wiem że SWR podłącza się zaraz przy radiu.
Werc napisał że ważne jest nawet ułożenie przewodu. Może coś napiszecie więcej na ten temat. :metal

werc
22-04-2006, 12:43
Chodzi o to żeby pętli i składek nie robić :)

gbear
22-04-2006, 12:53
Nie mogę znaleźć tej strony gdzie to czytałem ale tam było tak :

radio - SWR - kabel - antena - źle
radio - kabel - SWR - antena - donrze

Chodzi mi o to gdzie powinien być wpięty SWR. Może jest to głupie pytanie ale chciałbym to wiedzieć.

zauważ jedną sprawe, że w sumie to zawsze masz

Radio - kabel - reflektometr - kabel - antena :satan:

a że kabel ma 50 ohm, to w zasadzie nie ma to znaczenia, gdzie jest. Szczególnie przy instalacjach samochodowych. mogą dojśc pewne zakłócenia, ale nie tylko SWR ma znaczenie przy antenie.

stroi sie generalnie antene, wiec w sumie nie ma to znaczenia, czy radio masz takie czy siakie i w jakim aucie, pod warunkiem, żę antena jest zawsze ta sama i w tym samym miejscu (sprawdzone u mnie w aucie na 3 radiach i jednej antenie - zadnych różnic)



Takie jest moje zdanie i tego bede sie trzymal :-))))

pzdr

gbear
22-04-2006, 12:57
[quote="werc
Teoretycznie tak :terefere: w praktyce nie radzę chyba ze auto podobne - zreszta na magnesówce i tak ten SWR jest płynny i bardzo dobrze jesli rzeczywisty uda się osiągnoć w granicach 0,9 :wall:

:satan:[/quote]

Wercu - SWR 0,9 by sugerował, że jest jakieś wzmocnienie sygnału w instalacji. Na reflektometrze skala zaczyna się od 1. miałeś na myśli 1,9 chyba ...:satan:

pzdr

krzys-68
22-04-2006, 13:23
1,9 to praktycznie nadawanie na 1km bedzie
TIR maja SWR na 1,4-1,5 i to na ich krotkich batach jest dobrym rezultatem.
Na aucie osobowym wynik 1,1 jest idealem,norma to 1,2-1,3 na SWR i to zapewni przyzwoite odleglosci nadawania i odbioru :metal

werc
22-04-2006, 14:41
:)) :wall: :wall: :wall: :pad: :pad: :pad:
tak to jest jak się pisze 3 posty na razi rozmawia na GG :banan:
sorry - więcej niebedem :)
W wercowozie jest 1,1 (nawet lekko mniej) ale antenka na stałe :metal

waldezk
25-04-2006, 10:04
Z teorii pola elektromagnetycznego, a dokładnie teorii linii długiej wynika, że jeżeli impedancja anteny jest stała w funkcji częstotliwości, to długość linii zasilającej nie ma znaczenia, inaczej gdy impedancja anteny jest inna niż linii zasilającej, wtedy jego długość musi być wielokrotnością długości połowy fali z uwzględnieniem współczynnika skrócenia, a bardzo źle gdy jest niepażystą wielokrotnością długości ćwiartki fali.

Są dwa przypadki kiedy długość kabla może tranformować impedancję, ale przy założeniu że długość fali czyli częstotliwość jest stała:
1. odcinek o wilokrotności połowy długości fali, uwzględniając współczynnik skrócenia, transformuje impedancję anteny z końca kabla na jego początek w stosunku 1:1, nadajnik widzi antene tak jak by była przyłączona bezpośrednio do niego z pominięciem kabla, długość fali równa wielokrotnośći połówki fali, w tym przypadku impedancja kabla nie musi być taka sama jak anteny.
2. gdy kabel jest równy ćwiartce fali, jak zewrzemy go na końcu to jego niezwarty koniec można podłączyć w dowolnym miejscu linii zasilającej antenę i nie ma to wpływu na tę linię. Powstaje tak zwany izolator ćwierćfalowy. To znaczy że ten odcinek transformuje impedancję równą w tym przypadku zero na nieskończoność. Jeżeli częstotliwość się zmienia to zmienia się długość fali i impedancja anteny.

Więc jeżeli na wyjściu radia mamy 50ohm, kabel 50ohm i antena ma 50ohm, to długość kabla nie ma żadnego znaczenia.