PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] MKIII - budowa car audio etapowo



mk77
25-07-2012, 10:04
Witam

Planuję w swoim mondeo kombi MKIII wrzucić coś co będzie przyzwoicie grać. Z uwagi na brak funduszy, chciałbym to zrobić w kilku etapach. I tutaj prośba doradzenie czy mój tok rozumowania jest poprawny i prośba o doradzenie co kupić.

Docelowo ma być nowe radio, wzmacniacz, głośniki w przednich i tylnych drzwiach i wygłuszenie drzwi.

etap 1: kupno mat i wygłuszenie czterech drzwi. Myślę nad matami APP tylko nie wiem jakie, zwykłe z filcem czy aluminium ?
W tym etapie chciałbym od razu wyprowadzić nowe kabelki pod głośniki z drzwi i wrzucić je od razu do bagażnika tam gdzie będzie wzmacniacz. Jakie najlepiej kable ?

etap 2: Zakup nowych głośników (4 szt. bez twitterów) i ich wymiana. Chwilowo będą działać na starym radiu i starych kablach.

etap 3: Zakup nowego radia które przez chwilę będzie bezpośrednio napędzać nowe głośniki na starych kablach. W tym etapie chciałbym poprowadzić zasilanie z akumulatora do wzmacniacza, i kable łączące radio ze wzmacniaczem. Polećcie jakieś radio i jakie kable kupić.

etap 4: zakup wzmacniacza, zamontowanie go i odpalenie już wszystkiego, czyli radio do wzmacniacza i wzmacniacz napędza głośniki.

etap 5: może zainwestuję w jakiś kondensator ale to się zobaczy.

Powiedzcie czy kolejność tych etapów jest prawidłowa ? Jaki sprzęt kupić. Moje wymagania to ma grać ładnie, czysto nieco miękko. Budżet na każdy etap to 200-400zł. Nie chcę szaleć z kasą. Chcę coś wybrać sensownego w w podanym budżecie.

grape.crash
25-07-2012, 22:34
Myślę nad matami APP tylko nie wiem jakie, zwykłe z filcem czy aluminium ? (...) Jakie najlepiej kable ?
Miękkie APP, bądź jeśli ma być taniej mata dekarska.
Kabel głośnikowy 2x2,5 mm2 99% CU (99% miedzi)


etap 2: Zakup nowych głośników (4 szt. bez twitterów) i ich wymiana.
Zestaw odseparowany na zwrotnicy (Hertz, Helix, itp. do 300 PLN) jeśli ma to grać.


Polećcie jakieś radio i jakie kable kupić.
Średnicę kabla należy dostosować do mocy wzmacniacza. 10mm2 powinno być OK nawet do mocniejszego wzmaka.
Nie zapomnij oprawki bezpiecznika na plusie. Radio to kwestia dyskusyjna (tak jak i głośniki) jeśli masz możliwość podjedź gdzieś i posłuchaj.


etap 5: może zainwestuję w jakiś kondensator ale to się zobaczy.
Jak masz za dużo pieniędzy, bądź będziesz miał bardzo mocy sprzęt ma to sens. W innym wypadku nie do końca.


Powiedzcie czy kolejność tych etapów jest prawidłowa ?
Ja bym to zrobił w takiej kolejności
1. radio
2. wygłuszenie drzwi
3. głośniki
4. wzmacniacz
5. skrzynka/sub

mk77
25-07-2012, 23:26
Zestaw odseparowany na zwrotnicy (Hertz, Helix, itp. do 300 PLN) jeśli ma to grać.


Czyli jeśli dobrze rozumiem, kupuję 2 twittery i dwa głośniki do przednich drzwi które podłączam przez zwrotnicę, a do tylnych drzwi ? takie same jak do przednich tylko bez zwrotnicy ?




Radio to kwestia dyskusyjna (tak jak i głośniki) jeśli masz możliwość podjedź gdzieś i posłuchaj.


To powiedz jakie firmy omijać a które będą lepiej grać z Hertzami ?



Ja bym to zrobił w takiej kolejności
1. radio
2. wygłuszenie drzwi
3. głośniki
4. wzmacniacz
5. skrzynka/sub
Skrzynka lub sub w celu mocniejszego basu ? Jeśli tak to jak dla mnie chyba będzie zbędne.

grape.crash
26-07-2012, 00:04
Czyli jeśli dobrze rozumiem, kupuję 2 twittery i dwa głośniki do przednich drzwi które podłączam przez zwrotnicę
Na przód kupujesz "komplet" składający się z 2 głośników 16,5 cm, 2 tweeterów i 2 zwrotnic. W zestawie masz jeszcze jakieś kable, ale są za cienkie i się do niczego nie nadają.


a do tylnych drzwi ? takie same jak do przednich tylko bez zwrotnicy ?
Ja osobiście jestem zwolennikiem zestawów 2+1 (zestaw odseparowany na przód + skrzynia w bagażniku). Zamiast wydawać kasę na głośniki na tył lepiej kupić lepsze komponenty na przód :) Ty przecież z tyłu nie siedzisz. Ale jeśli już chcesz coś montować to jakieś dwudrożne i ewentualnie wyciszyć je na radiu.


To powiedz jakie firmy omijać a które będą lepiej grać z Hertzami ?
Tak się nie da :) Musisz posłuchać radia, sprawdzić menu itd. Osobiście miałem Clariona 3xx, teraz mam Kenwooda i nie odczułem wielkiej różnicy poza ceną. Co do głośników do 300 PLN szukaj Helixów/hertz'ów/PowerBassów...


Skrzynka lub sub w celu mocniejszego basu ? Jeśli tak to jak dla mnie chyba będzie zbędne.
Tak, jako dopełnienie sceny dźwiękowej :)

mbaranek
26-07-2012, 00:12
Na przód kupujesz "komplet" składający się z 2 głośników 16,5 cm, 2 tweeterów i 2 zwrotnic. W zestawie masz jeszcze jakieś kable, ale są za cienkie i się do niczego nie nadają.
Znawca CarAudio jestem zadnym, ale w MK3 glosniki w drzwiach sa na tyle wysoko ze glosniki dwudrozne tez dadza rade, a bedzie taniej i mniej rzezby z tweeterami. Mowimy oczywiscie o budzetowym Car Audio

pawellko
26-07-2012, 00:30
Ja juz mam troszke doświadczenia w budowie car audio w Mondeo Mk2 hatback, teraz zamierzam wszystko przelozyc do Mk3 narazie sprzet zostal w Mk2 ktorym jezdzi moj brat. Powiem Ci ze tez budowalem wszystko etapowo w wielu momentach zabrnalem w slepa uliczke. Najpierw zeminilem fabryczne glosniki na glosniki wspolosiowe(coaxailane- tweeter w osi glosnika) byly to jakies balupunkty bylo troche lepiej ale to nie to. Potem zdedycowalem sie zmienic radio - dalej nie to.
Przyszla decyzja kupuje wzmacniacz wygluszam drzwi i kupuje inne glosniki - zestaw odseparowany.
Błedy popelnilem przy wygluszeniu:
Po pierwsze nigdy wiecej mat bitumicznych - boll ,app -itd. Po roku dwoch one do niczego sie nie nadaja krusza sie robi sie skorupa ktora niczego nie wyglusza. Po drugie jak masz temeprature ponizej zera rowniez nie spelniaja swoich funcji. PO roku zmienilem maty na silent coaty i stp - maty butylowe zupelnie inna bajka sa miekkie w kazdej temperaturze rowniez slychac roznice w dzwieku.
Jezeli chodzi o zestaw poleca:
Radia Clarion wygladaja ubogo graja swietnie( przy radiu szukaj z wyjsciem RCA x4 i jak najwyzszym napieciem na tym wyjsciu - unikniesz zakloce) 2 rca beda podawaly sygnal na kanaly przednie. 2 na subwoofer.
Nie wygluszaj tylnuch drzwi nie ma to najmniejszego sensu ja wygluszylem i zaluje lepiej zrob to dobrze w przednich drzwiach.
Wzmacniacz : polecam 4 kanalowy moze byc u-dimension junior lub alpina ale ze starych serii, jak dorwiesz jl audio albo jakas dobra serie jbl powinno byc ok ( ale mus byc naprawde dobra) unikaj maganatow,crunchow itp
O reszcie powiem CI dokladnie jezeli chesz. Moge krok po kroku opowiedziec o i jak w MK2 gdzie przewody przeciagnac jak laczyc itd. Jakie glosniki i kable tez Ci opowiem jak bedziesz chcial.

Ja na koniec doszedlem do nastepujacego sprzetu
Radio Clarion Cz 301 GR
Wzmacniacz JL audio G4500
Glosniki FOcal KR2
Subwoofer Infinity w obudowie closed.

mk77
26-07-2012, 19:19
Tak się jeszcze zastanawiam nad umieszczeniem wzmacniacza pod przednim fotelem lub pod tylną kanapą. Nie chcę pchać tego do bagażnika bo często wożę w nim różne luźne rzeczy i nie chciał bym uszkodzić tego. Na 100% nie będę montować suba ani skrzyni z tyłu. Czy taki wzmacniacz zmieści się pod fotelem ? i czy nie będzie się gotować ?
I drugie pytanie. Przy takiej konfiguracji zasadne będzie do tylnych drzwi wsadzić głośniki coaxialne ??

grape.crash
26-07-2012, 22:28
Wzmacniacz:
- pod przednim fotelem OK
- pod tylną kanapą odpada (nie ma miejsca i będzie się maksymalnie grzał)

Jeśli koniecznie chcesz te głośniki z tyłu to je zamontuj.

Pewna rada kup - wzmacniacz 4-ro kanałowy z możliwością mostkowania 1 kanału. Z czasem jeśli zmienisz zdanie co do skrzynki nie będziesz musiał zmieniać wzmaka.

mk77
26-07-2012, 23:44
Nie chcę się przy niczym upierać ale im więcej czytam tym mniej wiem albo uświadamiam sobie jak mało wiem :)
W związku z tym ciągle zmieniam swoje podejście do tego "projektu".
Dzisiaj wykiełkowało mi w głowie coś takiego, aby robić jak najmniejsze zmiany aby samemu poczuć jaka modyfikacja w jakim stopniu wpływa na jakość dźwięku. Czytam dużo sprzecznych opinii - jedni piszą że minus do wzmacniacza tylko z aku a inni że z karoserii. podobnie jest z głośnikami w tylnych drzwiach - więc chcę to sam przetestować.
Chcę najpierw kupić na przód coaxiale i zobaczyć jak to gra. Następnie zmiana radia. Później wygłuszenie drzwi. Jeśli efekt nie będzie wystarczający (słoń na ucho może mi nie nadepnął ale też nie mam jakiegoś nadzwyczajnego ucha) to będę bawił się dalej czyli wzmacniacz. Po wzmacniaczu aby mieć lepiej, zestaw odseparowany do przodu i do tyłu coaxiale z przednich drzwi plus ewentualne wygłuszenie tylnych drzwi.
Myślę że takie podejście pozwoli mi przejść niemal że przez wszystkie etapy i organoleptycznie przekonać się co ma jaki wpływ na dźwięk i nie to w co zainwestuję na początku wykorzystam do końca.

Shinigami
27-07-2012, 02:29
Gdzieś po drodze zgubiłeś suba w swoim etapowym poznawaniu co ma jaki wpływ na dźwięk.Sub o dziwo jest wymagany przy instalacji SQ ponieważ normalne głośniki czy to współosiowe czy separowane nie przeniosą Ci najniższego pasma co więc oznacza że nie usłyszysz całego przekazu danego artysty...pomijam już kwestie trójdrożnego zestawu separowanego na przód:P

pawellko
27-07-2012, 11:59
Jezeli nie chcesz tracic duzej powierzchni bagaznika pomysl o zabudowie... da sie to ladnie wkomponowac w bagaznik bez znaczej utraty pojemnosci. Sub po siedzenie .. nie trac kasy, naprawde nie warto. Glosniki w tylnych drzwiach tylko psuja scene dzwiekowa. Najbardziej optymalne to zestaw odseparowany z przodu i z tylu subwoofer.
Teraz pytanie jakiej muzyki sluchasz jak eletronicznej z szybkim bitrate zeby sub nadazal powinien byc 10 calowy.. no chyba ze masz potezny wzmacniacz wtedy inna sprawa. Jak slychasz wolnego HH to mzoe byc 12 calowy z bass reflexem ktory zejdzie nisko.
Pamietaj wzmacniacz w mostku powiniem miec mocn co najmniej 80 proc mocy RMS subwoofera a w skazane jest zeby mial tyle samo a nawet wiecej. Dzieki temu bedziesz mial dobra kontrolne koncowki mocy nad membrana.

mk77
27-07-2012, 13:12
Wzmacniacz miał iść pod siedzenie a nie sub. Subwoofera ma nie być w ogóle.
Co do głośników z tyłu to tak jak pisałem wcześniej, jedni mówią że może dopełnić dźwięk a jak nie to napewno nie zaszkodzi a pasażerowie tyłu będą też mieć nieźle, inni piszą że wszystko popsują. Tak samo z masą jedni że tylko z aku a inni że bez sensu i styknie z masy karoserii.
Minus będę ciągnąć z akumulatora, a głośniki z tyłu najwyżej wyciszę lub sprzedam jak będzie tragedia. Jeśli po zrobieniu wszystkiego będę czuć niedosyt to może i suba wrzucę do bagażnika, kto wie :)
Co do słuchanej muzyki to można powiedzieć że głównie słucham szeroko pojętego rocka ale nie ograniczam się tylko do tego.
Zastanawiam się nad głośnikami Hertz lub u-Dimension. Radio kenwood i wzmacniacz chyba u-Dimension. Maty wygłuszające jak się uda to zainwestuję w STP.

pawellko
30-07-2012, 13:38
Wzoruj się na zabudowach Car audio robionych przez profesjonalne firmy car audio. Co do głosników z tylu nie powinno sie ich montowac gdy ma sie suba bo znosza sie fale. Gdy nie masz wogole subwoofera zgodze sie spokojnie mozesz montowac. . Doloz to w dobre wygluszenie i dobry zestaw w drzwi. Na poczatku jak kupilem Focale KR jezdzilem bez suba kazdy myslal ze mam -dawaly swietnie rade.

P.S Odnosnie masy i jedni i drudzy maja racje. Z doswiadczenia jak podlaczalem u siebie i znajomych czasami zaklocenia byly przy podlaczeniu do karoseri zniknely gdy ciagnelo sie do akumulatora czasami bylo odwrotnie. Tak naprawde problemy z zakloceniami zniknely jak zaczelem stosowac dobre wzmacniacze. Najpierw mialem JBL - byly zaklocenia, potem Clarion byly zaklocenia , potem u-dimension jr - zaklocenia o wiele mniejsze. Na koncu JL Audio G4500 - zero zaklocen mimo ze kupilem uzywke.(ten wzmaczniacz jak byl nowy kosztowal 2 tys)

Naprawde przemysl wszystko i nie wydawaj kasy na cos co potem i tak okaze sie nic nie warte. Car audio to choroba - strasznie wciaga. Napewno bedziesz chcial wiecej - lepiej. Wg mnie dobre wygluszenie to podstawa podstaw:) dalej zestaw odseparowany, dalej piecyk - go zmienisz najlatwiej, radio ma mniejsze znaczenie.

---------- Post added at 12:37 PM ---------- Previous post was at 12:35 PM ----------

Glosnikow Herz nie bierz przerabialem serie DKS i ESK wymagaja duzo mocy a strasznie ostrza gore. Moze HSK graja w miare. Jak masz mniejszy budzet proponuje zestawy amerykanskiego Power Bass. Swietnie zagra Ci Morel. Focale byly by tez ok ale nie najnisza seria.

---------- Post added at 12:38 PM ---------- Previous post was at 12:37 PM ----------

http://www.essa.com.pl/oferta/index.php?id=2,178,179&kid=179&pid=2030

mk77
31-07-2012, 23:30
Tak dzisiaj przyglądałem się umiejscowieniem oryginalnych głośników i wychodzi mi na to że jak w miejsce oryginalnych elips wsadzę 165mm to część głośnika przy zamkniętych drzwiach będzie zasłonięta przez bok kokpitu. W drugą stronę też nie przesunę bo zaczyna się wgłębienie w boczku.

Ktoś może montował twitterki na podszybiu ? na dystansach ? Czy to głupi pomysł ?

frobek
01-08-2012, 07:44
Ktoś może montował twitterki na podszybiu ? na dystansach ? Czy to głupi pomysł ?

Ja mam zamontowane tak:

http://imageshack.us/photo/my-images/27/dsc01297f.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images...sc01299sb.jpg/


a tu masz link do tematu:
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/91850-Tweetery-w-osłonach-lusterek/page2

Zrobiłem tak, bo łatwiejsze i lepsze wydawało mi się przełożenie przełącznika lusterek niż przeciąganie kabli ze zwrotnicy do tweetera montowanego na kokpicie.