PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] polacznie BINGO S4 z komputerem.... :(



insider
29-04-2006, 21:11
insider

lyssy
30-04-2006, 09:52
A kabel na pewno dobry? Znaczy, czy działa i czy układ wyjść ma dobry?

Tu masz rozpiskę gniazda diagnostycznego sterownika LPG:

http://lyssy.webpark.pl/temp/zlacze_bingo.jpg

Linia "K" to dane do sterownika, linia "L" to dane ze sterownika. Zasilanie - wiadomo.
Oczywiście we wtyczce kabla linie będą tak ułożone żeby pasować do gniazda.

Co sprawdzić? Jeżeli masz możliwość zasilenia kabla z +12V to zrób to, zewrzyj linie K i L kabla, odpal np. Hyperterminal, podłącz się do portu COM z kablem i sprawdź czy wklepywane literki "wracają" przez kabel. Jak rozłączysz linie to dane nie powinny wracać. Tylko upewnij się czy używasz właściwego portu :)

Słyszałem o przypadkach, gdy w kablu były zamienione miejscami linie K i L - nie prowadzi to do uszkodzenia sterownika czy kabla ale transmisja wtedy nie działa. Może to właśnie Twój przypadek?

Pomijam sprawy oczywiste typu "komunikacja działa tylko przy włączonym zapłonie" :satan:

Daj znać co z tego wyszło.

insider
30-04-2006, 10:40
insider

lyssy
30-04-2006, 12:15
Czyli kabelek to samoróbka? :) Na MAX232? Jakieś ograniczenia napięcia wyjściowego (3,3V?) do współpracy z telefonem?

Może jednak spróbuj z zewnętrznym zasilaniem? Żeby zasilanie z COMa działało to zwykle trzeba odpowiednio ustawić nieużywane linie (RTS, DTR) - może program do Bingo tego nie robi?
Ja też używałem "samoróbki" do łączenia się z Diego - ale kabel był zasilany jak pan Bóg przykazał z samochodu :satan: i śmigało wszystko bez problemu (i bez zapętlania RTS-CTS czy DTR-DSR). Czyli generalnie łaski nie robi, działać musi.

A, i jeszcze: porty COM w laptopach mogą dawać za "słabe" sygnały do zasilania sprzętów poprzez COMa (a szczególnie adaptery USB-COM). Czyli patrz porada 1-sza :metal Albo spróbuj połączyć się z komórką z laptopa.

insider
30-04-2006, 14:31
insider

lyssy
30-04-2006, 18:37
Tak jak pisałem: być może do zasilania kabla z COMa trzeba odpowiednio ustawić stan pozostałych linii portu (RTS, DTR) - programy do telefonów mogą to robić, program do Bingo niekoniecznie. Możesz jeszcze spróbować najpierw odpalić jakiś program do komunikacji z telefonem (żeby ustawił linie portu) a potem program do Bingo - może pomoże :)

A co do maksymalnej długości kabla: zależy ona głównie od prędkości transmisji :) Zapewne komunikacja odbywa się z niewielką prędkością więc 2 metry nie powinny stanowić problemu.
Poza tym trzeba rozróżnić czy te 2 metry to kabel "przed" czy "za" MAXem232. Standard RS232 dopuszcza długość kabla rzędu dziesiątek metrów (dla prędkości 9600), ale "skonwertowana" transmisja z użyciem poziomów TTL może mieć problemy na dłuższych kablach.

insider
30-04-2006, 20:07
insider

lyssy
30-04-2006, 20:53
No to juz jakieś czary są :) Jak weźmiesz zasilanie z auta to musi działać, nie ma bata... Może jeszcze zasil z auta i sprawdź czy zamiana Rx/Tx da jakieś efekty? To za proste jest żeby nie działało... :)

insider
30-04-2006, 22:04
insider

insider
03-05-2006, 08:07
insider