PDA

Zobacz pełną wersję : [Duratec] Błędy ScanXL & Dziwne syczenie po dodaniu gazu



Gruby1991
19-09-2012, 18:20
Witam Serdecznie.

Problem 1

Już tam kiedyś pisałem że nie mogę się uporać z moim Mondziołem.. Ciągle przerywa przy przyspieszaniu ciągle coś syczy pod maską...
A więc niedawno zakupiłem ELM-a podłączyłem go i wyskoczyły błędy widoczne w jotpegu poniżej.

http://images43.fotosik.pl/1547/80662d889609d83dm.jpg Click to Full Size (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=80662d889609d83d)

Po odpaleniu autka dodało jeszcze jeden widoczny poniżej

http://images45.fotosik.pl/1552/056141751fcb5e42m.jpg Click to Full Size (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=056141751fcb5e42)

Problem 2

Gdy dodam nagle gazu i puszcze słychać takie głośne PSSSS (schylając się pod auto słychać to przy skrzyni biegów bo przy otwartej masce już w ogóle nie słychać) nagrałem to i udostępniam do przesłuchania poniżej (plik znajduję się na zippyshare) aha dwa nagrania na gazie i na benzynie. Na gazie pod koniec słychać jak po wciśnięciu pedału gazu silnik zaczął przerywać. Gdy chce ruszyć ze skrzyżowania (na gazie) to czasami nawet nie trzeba dawać mocno gazu pod wpływem powoli puszczanego sprzęgła silnik nie może się wkręcić na obroty (dzis tak miałem) dopiero po wciśnięciu sprzęgła spowrotem i dociśnięciu gazu auto zaczyna strzelać w tłumik i w końcu obroty wskoczą na 2tyś i można ruszyć.. Dodam iż poszarpywanie występuje też leciutko na benzynie w granicy 1500 - 2500 obr ale na gazie to juz szczyt wszystkiego... Kable wymieniałem świece też. W gazie 3 miechy temu wymieniane wszystkie filtry wszystkie wtryski i regulacja. Po mimo to strzela w tłumik :boshe:

Benzyna.mp3
http://www65.zippyshare.com/v/84730370/file.html

Gaz.mp3
http://www65.zippyshare.com/v/96959477/file.html

Także szybkie streszczenie co chcę się dowiedzieć bo rozpisałem się jak Tuwim w zimowy wieczór...

Co to za błędy
Czym spowodowane jest syczenie
I czemu nadal przerywa strzela pierdzi kaszle podskakuje pyrka itp itd

Pozdrawiam ! :hmm:

maniek_
19-09-2012, 19:33
Problemy dotyczą sond lambda. Sprawdź za pomocą ELMa czy rysują prawidłowe wykresy. Błąd który pojawił się po odpaleniu auta wskazuje ubogą mieszankę co jak najbardziej może być powiązane z usterką sond

Netoper
19-09-2012, 20:35
czemu nadal przerywa strzela pierdzi kaszle podskakuje pyrka itp itd
Najczęściej chodzi o problem z układem WN (świeczki, cewka, przewody) ale i lewe powietrze też może dawać takie objawy jakie opisujesz.
Te syczenie to może jakieś lewe powietrze, przez to i uboga mieszanka, i lewe powietrze galopkiem potrafi załatwić świeczki.

Gruby1991
19-09-2012, 21:29
Problemy dotyczą sond lambda. Sprawdź za pomocą ELMa czy rysują prawidłowe wykresy. Błąd który pojawił się po odpaleniu auta wskazuje ubogą mieszankę co jak najbardziej może być powiązane z usterką sond


Zrobię to tylko nie wiem jak... Może ktoś dał by mi jakąś wskazówkę gdzie się robi te wykresy.
Chyba raz udało mi się to włączyć (te wykresy) ale tam nic się nie działo po odpaleniu auta ani na zapłonie...

Netoper
19-09-2012, 21:43
Może ktoś dał by mi jakąś wskazówkę gdzie się robi te wykresy.
Użyj programu ProScan 5.5, dużo łatwiejszy w obsłudze, bez problemu załączają się wykresy bez jakichś udziwnień jak w ScanXL-u
ScanXL to kombajn w porównaniu do ProScan, ale ciężki w konfiguracji.
A ProScan do podglądu pracy podzespołów na wykresach jest zdecydowanie lepszy.

sankti
24-09-2012, 00:28
Czujnik różnicy ciśnień w układzie EGR (tzw. EPT). Idą do niego dwa wężyki. Sprawdź czy się nie przetarły. Dziurawe dają taki syk i ogromny spadek mocy.

SteelRat
26-09-2012, 12:08
ja musialem cewke wymienic przez to nieszczesne szarpanie i strzelanie, po tym, jak dalem nowe swieczki i kable :) ale zniknelo.
a lewe powietrze dalej gdzies podsysa chyba ;/

Gruby1991
28-11-2012, 15:50
Odkopuje temacik dotyczący moje mondka ponieważ nie będę zaśmiecać forum nowymi rzeczami a mianowicie dojeżdżając do roboty zauważyłem że na benzynie auto jest tak jak by słabsze i co najważniejsze ostatnio żeby wkręcić je na pierwszym biegu do 5 tys obrotów musiałem naprawdę czekać dobrych parenaście sekund. DO 4 tyś było bez szału ale w miarę szybko a już od 4 do pięciu tragedia. Powyżej 5 nie chciał się wkręcić. Na gazie nie sprawdzałem bo dalej mam problemy z szarpaniem pyrkaniem silnika itp. ale nigdy nie było tak że 5tyś i koniec obrotów... Miał ktoś tak ??

SteelRat
28-11-2012, 15:58
a jak tam IMRC?

Gruby1991
28-11-2012, 18:18
No i właśnie ci powiem że nie mam zielonego pojęcia... Wymieniałem go na IMRC kupione tutaj na forum od jakiegoś użytkownika ponieważ tamto moje w ogóle nie miało linki ;/;/ (Pomysłowość i dbałość poprzedniego właściciela)
Jak je założyłem przy gazowałem przy 4,5 tys się otworzyło. Ale wiem że przy obciążeniu otwiera się już wcześniej...
I jeżeli byś mógł mi podać jakiś dobry sposób na sprawdzenie go i oczywiście wytłumaczyć to tak żebym mniej więcej wiedział co i jak (Nie znam niektórych slangów Uczę się) :D
Byłbym naprawdę wdzięczny

Pozdrawiam....

SteelRat
28-11-2012, 19:42
a ELMa masz? bo można go dopiac i gada z autkiem, pokazuje, kiedy IMRC powinien być otwarty, wtedy też powinieneś czuć "kopa" auta.
bez imrc vka się ledwo zbiera przy wyższych obrotach.

podcisnienia sprawdziles? druga cewke? swiece wykrecales, żeby obejrzeć, jak wyglądają?

---------- Post added at 19:42 ---------- Previous post was at 19:40 ----------

tak swoją drogą, nie miałeś czerwonego mk1 wcześniej? :-P

GrekuPL
28-11-2012, 22:55
tak swoją drogą, nie miałeś czerwonego mk1 wcześniej? :-PGruby od FF był z Głogowa :bigok:

SteelRat
29-11-2012, 05:10
ahm ;-)

lyssy
29-11-2012, 07:55
A to aby nie jest problem z zapchanymi katalizatorami?
Ktoś wcześniej sugerował sprawdzenie wężyków idących do czujnika przepływu EGR - sprawdziłeś je? Spalin nie czuć spod maski?
Syczenie od strony skrzyni biegów - jest zawór PCV mniej więcej pod przepustnicą, siedzi w "fajce" idącej z odolejacza między głowicami i odchodzą z niego dwa wężyki - jeden do kolektora ssącego pod przepustnicę i drugi do grodzi, do wentylacji zbiornika. Sprawdź czy nie ma jakiej nieszczelności w okolicach tego zaworu.

Gruby1991
29-11-2012, 14:40
a ELMa masz? bo można go dopiac i gada z autkiem, pokazuje, kiedy IMRC powinien być otwarty, wtedy też powinieneś czuć "kopa" auta.
bez imrc vka się ledwo zbiera przy wyższych obrotach.

podcisnienia sprawdziles? druga cewke? swiece wykrecales, żeby obejrzeć, jak wyglądają?

---------- Post added at 19:42 ---------- Previous post was at 19:40 ----------

tak swoją drogą, nie miałeś czerwonego mk1 wcześniej? :-P

Mam ELM-a i Scan XL ale nigdy nie widziałem tam czegoś co pokazywało by otwarcie IMRC. (Jeżeli się mylę bardzo proszę o namiar tej funkcji) Cewkę podmieniałem Świece mają z 3 tys km tak samo jak kable. Po 1kkm świece wykręcone a ich wygląd od spodu książkowy kable również ładnie siedzą... Podciśnienia od EGR sprawdzone w stanie bdb raczej obstawiał bym na to co pisze lyssy odpowietrzenie skrzyni korbowej może też chyba wydawać takie dźwięki a tego nie sprawdzałem.



A to aby nie jest problem z zapchanymi katalizatorami?
Ktoś wcześniej sugerował sprawdzenie wężyków idących do czujnika przepływu EGR - sprawdziłeś je? Spalin nie czuć spod maski?
Syczenie od strony skrzyni biegów - jest zawór PCV mniej więcej pod przepustnicą, siedzi w "fajce" idącej z odolejacza między głowicami i odchodzą z niego dwa wężyki - jeden do kolektora ssącego pod przepustnicę i drugi do grodzi, do wentylacji zbiornika. Sprawdź czy nie ma jakiej nieszczelności w okolicach tego zaworu.

Katalizatorów co prawda nie sprawdzałem ale przy przygazówce z rurki ładnie dmucha.
Spalin nie czuć z pod maski choć ich zapach ogólny jest bardzo bardzo przykry (Smierdzą naprawdę niezwyczajnie)
Zawór PCV to mam rozumieć odpowietrzenie skrzynie korbowej ? (Jeżeli nie popraw mnie)
Dodam jeszcze że v-ka moja często gaśnie na wolnych obrotach co bardzo mnie denerwuje bo gdy wciskam sprzęgło podczas jazdy i autko gaśnie nagle wszystkiego brakuje :) Wspomaganie stawia nieziemski opór a hamulców nie ma :) Ale to raczej wina silnika krokowego gdyż mój buczy jak batory :)

SteelRat
29-11-2012, 14:56
nooo to zdecydowanie krokowiec do czyszczenia/wymiany...
od tego zacznij i od ogledzin podcisnien...

Gruby1991
29-11-2012, 22:22
Za parę dni pojadę do Re-Wo w Lubinie i Kupię. Już tam byłem i pytałem się o cenę bo chcę jeszcze parę rzeczy do niego kupić... A powiedz mi jeszcze jak zobaczyć to otwarcie IMRC w jakim programie i jak się nazywa ta funkcja w programie.

SteelRat
29-11-2012, 22:32
najprosciej spojrzec pod maske, od strony akumulatora jest ciegno dodatkowych dolotow, tam, gdzie linka od IMRC idzie. jak przygazujesz, na rozgrzanym silniku, podnoszac obroty szybko, to cięgno powinno się ruszyć, otwierając doloty. ale to tylko pokaże, ze się otwierają, muszą w trakcie jazdy pozostawać otwarte w określonych sytuacjach, wymagających mocy :-P

w sofcie do elma nie pamiętam teraz, ktore pidy trzeba zaznaczyc... może Greku by pamiętał

Gruby1991
16-01-2013, 22:16
Witam serdecznie jako że nie będę zaśmiecał forum napisze tutaj a więc problemy z szarpaniem mocno ustały mianowicie wymieniłem Kable WN na Oryginalne Świece na oryginalne silnik krokowy nowy ori uszczelki pod kolekt. ssącym również nówki ori. Samochód nie szarpie po nagłym dodaniu gazu do końca tylko się rozpędza ale nadal mam jeszcze dwa mankamenty po pierwsze:

- Zdarza się to rzadko ale się zdarza przeważnie na ciepłym silniku stanę na chwile coś załatwię wsiadam do auta przekręcam kluczyk mondek odpala chodzi doslownie 2 sek i gaśnie...
i tak mogę se go odpalać przez godzinę dopiero jak dam gazu i po prostu pojadę to ustępuje i chodzi ok.

Druga sprawa

- Twardy pedał gazu ręką na zgaszonym chodzi idealnie za każdym razem a w kabinie podczas jazdy co jakiś czas robi się twardy. Uczucie na pedale jest takie jak zaczynają ci boksować koła załącza się ASR i popuszcza gaz wtedy pedał jest też twardy. Tylko u mnie to się robi podczas jazdy. no i podczas ruszania często też. Czy to będzie wina tego modułu TCS ?

SteelRat
17-01-2013, 05:54
1. może czujnik położenia wału?

Gruby1991
17-01-2013, 18:07
Wyjdzie to na ScanXL-u ?? Jeżeli tak to zaraz biegnę sprawdzić.