PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] jaki olej do wspomagania kierownicy??



Peterson79
11-05-2006, 21:57
Witam!

Mam maly problemik. Mam niski poziom oleju w zbiorniczku od wspomagania kierownicy jest ponizej kreski minimum . Chcialbym dolac olej nie wiem jaki tam jest wiem natomiast ze niby pasuje od automatycznej skrzyni biegow. Moje autko jest w automacie i mam olej mobil1 automatic transmission czy moge go dolac??? Nie stanie sie nic zlego?? Dziekuje za wszelka pomoc

Pozdrawiam

PIOTREK

STraits
11-05-2006, 22:04
Tak. Jak najbardziej ATF się do tego nadaje :) Wręcz jest to jedyny płyn który się do tego nadaje :)

jagd
11-05-2006, 22:10
Conajmniej zabawne. Dziś miałem dokładnie ten sam dylemat.

Problem w tym, że w moim zbiorniku jest płyn w kolorze zielonym, a rzeczony Mobil jest czerwony... :|
Oryginalny fordowski - też. Więc co pływa w moim zbiorniku od wspomagania?

Mogę to uzupełnić tym mobilem?

Lowlander
11-05-2006, 22:13
Ja ostatnio zmieniałem na świeży Mobil ATF-220.

werc
11-05-2006, 22:17
Conajmniej zabawne. Dziś miałem dokładnie ten sam dylemat.

Problem w tym, że w moim zbiorniku jest płyn w kolorze zielonym, a rzeczony Mobil jest czerwony... :|
Oryginalny fordowski - też. Więc co pływa w moim zbiorniku od wspomagania?

Mogę to uzupełnić tym mobilem?

Mobilem nie da rady

pewnie zalany jakiś z orlenu :terefere: co nie znaczy że zły, ale proponuję wymienić i zalać Mobil - wtedy wiesz co masz i nie boisz się o pompke - koszt przepłukania i zalania to jakieś 40 zł (2 litry oleju)
Dla scisłości Mobil ATF 220 :metal

Peterson79
11-05-2006, 22:35
Wlasnie ja mam tez tego mobila mysle co zrobic najlepiej dolac moge dolac do tego co mam a olej jest ciemny czerwony albo brazowy. Czy wymienic a jak juz wymieniac to w jaki sposob jak spuscic sary jak w ogole procedure wymaiany przeprowadzic choc bardziej na reke bylo by dolanie na ta chwile.

POZDRAWIAM

PIOTREK

Peterson79
11-05-2006, 22:38
Wlasnie ja mam tez tego mobila mysle co zrobic najlepiej dolac moge dolac do tego co mam a olej jest ciemny czerwony albo brazowy. Czy wymienic a jak juz wymieniac to w jaki sposob jak spuscic sary jak w ogole procedure wymaiany przeprowadzic choc bardziej na reke bylo by dolanie na ta chwile.

POZDRAWIAM

PIOTREK

Peterson79
11-05-2006, 22:40
Wlasnie ja mam tez tego mobila mysle co zrobic najlepiej dolac moge dolac do tego co mam a olej jest ciemny czerwony albo brazowy. Czy wymienic a jak juz wymieniac to w jaki sposob jak spuscic sary jak w ogole procedure wymaiany przeprowadzic choc bardziej na reke bylo by dolanie na ta chwile.

POZDRAWIAM

PIOTREK

KarolRS
11-05-2006, 22:40
Ja u siebie mam olej czerwony, kiedyś lałem Elfa, ostatnio wlałem olej Orlenu HIPOL ATF IID jest to olej do przekładni automatycznych i wspomagań, mineralny.

werc
12-05-2006, 00:16
No tak, ale po takiej operacji trzeba bardzo dokładnie wypłukać instalacje - nie wiem czy jest to opłacalne :wall:
Generalnie wlewając do instalacji mineralny po syntetyku i na odwrót musi być przeprowadzone płukanie czyli ok 3 l. idzie w kanał :wall: Inaczej mozna zrobić kuku pompie i (w szczególności) maglownicy :satan:

Lowlander
12-05-2006, 02:12
To ja podzielę się informacjami jak zrobiłem wymianę. Wszelką krytykę przyjmuję.

Najlepiej robić w dwie osoby. Poprosić sąsiada, kuzyna, itp. Tak jest po prostu szybciej i wygodniej.

A więc tak:

1. Wyjmujemy zbiorniczek płynu wspomagania. Jest przy prawym kielichu amortyzatora. Trzeba go odgiąć względem kielicha, bo ma zrobiony taki klin blokujący. I pociągnąć do góry.

2. Po wyjęciu mamy w ręku zbiorniczek, do którego dochodzą dwa przewody. Jeden (dolny) idzie do pompy, drugi (górny) to przewód powrotny.

3. Załóżmy, że mamy coś w rodzaju kuwety. Jak odetniecie dół pięciolitrowej bańki z olejem na wysokości ok. 10 cm od dna to będziecie mieli "przyrząd", który zastosowałem. Jest bardzo przydatny, bo tam mało miejsca.

4. Przechylamy zbiorniczek i wylewamy do "kuwety" jego zawartość (prawdopodobnie maź gorszą w wyglądzie od przepracowanego oleju silnikowego).

5. Odłączamy górny przewód. Oryginalna opaska jest jednorazowa.

6. Zalewamy zbiorniczek więcej niż max. Palcem przytrzymujemy górny otwór powrotny w zbiorniczku. Druga osoba dosłownie na chwilkę zapuszcza silnik i wykonuje gwałtowne ruchy kierą max w lewo potem max w prawo po czym gasi silnik. Pompa w MDO ma dużą wydajność, więc w zbiorniczku szybko zobaczymy dno.

Wąż powrotny trzeba oczywiście skierować do "kuwety". A potem zlać do większego, np. pięciolitrowego baniaku po minerałce.

7. W/wym. czynność powtarzamy. Ale tyle razy, żeby nam zostało na ostateczną dolewkę. Zależy ile kupiliśmy płynu ATF. Mi wystarczyło 2 litry.

8. Oceniamy czy ostatni "wylew" do "kuwety" był czysty. Jeśli tak to zakładamy wąż powrotny na nowej opasce zaciskowej i mocujemy zbiorniczek tam gdzie był.

9. Zalewamy do max.

10. Odpalamy na trochę i gasimy. Pompa wrzuci płyn do maglownicy, więc ze zbiorniczka ubędzie. Dolewamy do właściwego poziomu.

11. Cieszymy się czyściutkim płynem w układzie wspomagania.

12. Otwieramy piwo, itp. :)

werc
12-05-2006, 09:09
Zgadza się tylko jeden bug....




piffko otwieramy na poczatku, po co się stressssować podczas pracy :satan:

STraits
12-05-2006, 09:32
Mnie ciekawi buczenie z układu wspomagania. Teraz mam Vke i dalej buczy, pomimo że zmieniłem przy okazji magiel, wszystkie rurki, a nawet zbiorniczek... :| Zastanawiam sie czy :

a) tak ma byc
b) płyn jakiś mocno przepracowany (ale zalałem świeży)

Jak dotknę przewodu do wspomagania to czuć że zdrowo płyn tam przepływa...

werc
12-05-2006, 09:41
U mię bucy (cicho) ino przy skręcie kierownicą - trochę ciśnienia tam jednak jest :))
No i oczywiście w skrajnych położeniach głośniej :( bo działają przelewki :satan:
Przewrażliwiony jesteś - ten typ tak ma :jezyk1:

Spodzio
12-05-2006, 17:47
Pozwolę sobie zapytać czy mogę wlać czerwony Shell Donax Type IID jak już poruszono temat...

Peterson79
12-05-2006, 23:12
dziekuje dziekuje i duzo sie tu od Was koledzy dowiedzialem. Coz dziekuje za obszerny material w punktach naprawde pomysl nie zly prowadzi do osiagniecia celu sprytny jak na domowe warunki tez mysle ze sprobuje

pozdrowionka

PIOTREK