PDA

Zobacz pełną wersję : [All] Akumulator-co oznacają ich dane.



radek8
04-12-2012, 19:25
Jak w temacie.
Jak mam rozumieć te podstawowe dane akumulatora ? Czyli prąd rozruchowy i pojemność ? Czy mógłby ktoś was prosto to wyjaśnić ?

Grzesio
04-12-2012, 19:46
Prąd rozruchowy jest to moc akumulatora jaką może z siebie dać w krótkim czasie np 610A (niektórzy mówią na to moc uderzeniowa), a pojemność to np 60Ah czyli po podłączeniu odbiornika który ciągnie 60A dostarczy on prądu na godzinę czasu.

radek8
04-12-2012, 19:54
Ok, a jak no to patrzeć jeśli jest akumulator w samochodzie podłączony ? Np. ja mam diesla i u mnie powinno być 74/680 a benzyna 50/450. Wiem, że benzyna nie potrzebuje bardzo mocnego akumulatora żeby odpalić silnik, ale jak rozumieć te Ah i A ? Skąd mam wiedzieć jaka ilość prądu jest podłączona do akumulatora, itp.

mixol11
04-12-2012, 19:56
Pojemnosc aku podaje się w Ah (amepro godzinach).
To znaczy że jest to po prostu prąd jaki można pobierać z akumulatora przez określony czas - tu h oznacza godzinę.
Dla przykładu jeżeli aku ma pojemnosc 50Ah to znaczy ni mniej ni więcej że prąd 5A można z tego aku obierać przez 10h (5A * 10 h - 50Ah); ale już np. prąd 10A przez 5h itd.
Tak więc im większa pojemność tym teoretycznie dłuższy czas pracy urządzenia pobierającego określony prąd. Niestety aku samochodowe nie lubią rozładowań i są konstruowane raczej do pracy przy ciągłym naładowaniu, każde rozładowanie powoduje reakcje chemiczne które powodują że jego pojemność mocno maleje. Zwykle kilka całkowitych rozładowań i aku jest do wymiany.


Co do pradu rozruchu to jest taka fajna regułka:
"Prąd rozruchu to takie natężenie prądu wydawanego przez akumulator w temperaturze minus 18 stopni C"
najczęściej podaje się czas rozładowania 30 lub 180 sekund.
Czyli tak jak napisał kolega - jaki prąd można z niego pobrać w niewielkim czasie, czyli im prąd rozruchu wyższy tym "mocniejszy" akumulator.

radek8
04-12-2012, 20:13
Ok, dzięki. A jeszcze 2 ostatnie pytania:
1. A jak wygląda ładowanie akumulatora w czasie jazdy, można jakoś to obliczyć ile tak średnio powinienem przejeżdżać km, żeby był naładowany cały czas ?
1. Muszę dolać wody destylowanej, po czym poznam, że jest dobra ilość wlana ? Ma być do połowy tego całego otworu ?

damian1903
04-12-2012, 20:29
1.tego nik nie policzy, zalęży od kondycji akumulator,ilości pobieranego prądu,mocy alternatora i innych
2.o jaki otworze mówisz?

radek8
04-12-2012, 20:48
Pod korkiem tam gdzie są te ogniwa. Ma być tej wody do połowy ?

mixol11
04-12-2012, 22:09
ogólnie nowe aku są "teoretycznie" bezobsługowe, choć jak to już widziałem da się je otworzyć i dolać
w starych aku z tego co pamiętam lata temu mój ojciec destylatu lał do pełna ... lub jeśli był na boku wskaźnik to do wskaźnika
jesli masz aku gdzie można dolać to pewnie powinieneś mieć jakąś instrukcję do niego

tomasz1
04-12-2012, 22:17
Pod korkiem tam gdzie są te ogniwa. Ma być tej wody do połowy ?

Nie do połowy.Płytki akumulatora muszą być zalane elektrolitem.Wystarczy centymetr nad płytkami.Jeżeli masz obsługowy akumulator musisz kontrolować poziom elektrolitu.Poziom możesz sprawdzić rurką szklaną np lufką od papierosów powinna być wystarczająco długa.
Gęstość elektolitu możesz zmierzyć specjalnym miernikiem.

radek8
04-12-2012, 22:20
Aha, ok. Dzięki.