PDA

Zobacz pełną wersję : Czym czyścić welurowe fotele



Cinek
11-12-2012, 11:58
Nie znalazłem na forum podobnego tematu, dlatego zakładam nowy.
Do rzeczy: jak czyścić welurowe fotele w Mondeo? Przykleja się do nich kurz, włosy i inne takie, a odkurzając nie zbiera się tego dokładnie.

Może ktoś ma jakiś pomysł lub zna dobry środek czyszczący do tego typu foteli?

Mav
12-12-2012, 10:04
Cinek- ciezko o uniwersalna rade. Porzadny odkurzacz musi dac rade, troche cierpliwosci i odkurzysz idealnie.
Jesli wlosow/siersci jest duzo mozna sie wspomoc specjalna szczotka, np Sonax robi niezla do tych zadan.
Mozesz bardzo delikatnie zroszyc APC i przetrzec fibra. Mozesz sprobowac rowniez rolki/walka do czyszczenia ubran.

Cinek
12-12-2012, 10:54
Dzięki za info. Właśnie tak się zastanawiałem by spróbować rolką do ubrań lub szczotką np. do sierści. Będę z tym walczył któregoś wolniejszego popołudnia. Odkurzaczem nie dałem rady tego doczyścić, bo przeważnie odkurzam na samoobsługowych myjniach, a tam nie ma końcówki ze szczotką.

Jakby ktoś miał jeszcze jakieś porady to proszę o info, najlepiej już przetestowane i sprawdzone na swoim aucie :)

MarekPrint
12-12-2012, 11:08
Teraz trochę zimno , ale zdejmij welur i do pralki na nie za dużą temperaturę. Wysusz i delikatnie wilgotne załóż na siedziska to się ułożą.
Nie dość że mam teraz czyste to i pachną ładnie.

Cinek
12-12-2012, 11:14
Teraz trochę zimno , ale zdejmij welur i do pralki na nie za dużą temperaturę. Wysusz i delikatnie wilgotne załóż na siedziska to się ułożą.
Nie dość że mam teraz czyste to i pachną ładnie.

Napisałeś to jakby to była mega prosta operacja zdjąć tapicerkę z siedzeń :) Czy faktycznie tak jest?

MarekPrint
12-12-2012, 11:52
15-30 min orientacyjnie na zdjęcie każdego z siedzeń.

Cinek
12-12-2012, 12:08
15-30 min orientacyjnie na zdjęcie każdego z siedzeń.

To robota na letnią porę, więc musiałbym trochę poczekać. Narazie trzeba znaleźć jakiś patent na szybkiego, aby nie przymarznąć do auta :)

Mav
12-12-2012, 12:15
Cinek, nie chce Cie martwic ale jak ten welur jest "troszke zapuszczony" i chcez go odkurzyc idealnie to 20minut to jest takie dobre minimum:))

Cinek
12-12-2012, 13:14
Cinek, nie chce Cie martwic ale jak ten welur jest "troszke zapuszczony" i chcez go odkurzyc idealnie to 20minut to jest takie dobre minimum:))

Jest zapuszczony i to nieźle! Może póki jest mróz postaram się jakoś przeboleć i użyć tylko rolki do ubrań lub szczotki do sierści. Teraz jest na nich tyle zbitego kurzu i innych takich, że aż wstyd wpuścić kogoś do auta...

djremo
12-12-2012, 13:17
Rolka na niewiele się zdaje. Próbowałem i efekty mizerny

Kamlos
13-12-2012, 13:43
Bierzesz zwykłą taśmę klejącą możliwie jak najszerszą, przyklejasz do weluru i odrywasz. Wszystkie "ciała obce" powinny odejść razem z taśmą.

barbarian15
13-12-2012, 14:07
Może ktoś ma jakiś pomysł lub zna dobry środek czyszczący do tego typu foteli?

http://www.autokosmetyki.pl/images/atas_detap_750.gif




szczotki do sierści.

http://www.autokosmetyki.pl/images/concept_szczotka_do_siersci.gif


(http://www.autokosmetyki.pl/images/concept_szczotka_do_siersci.gif)

rustin
13-12-2012, 15:00
w 15min demontujesz fotel, oparcia i siedzisko a do tego zdejmiesz obicie?

Mzzyku
16-12-2012, 13:22
Dziwny ale działający sposób ... oczyszczałem tak bagażnik z sierści po zakupie MK3 ... gumową rękawiczkę zwilżyć wodą, najlepiej z jakiegoś opryskiwacza... trąc w jedną stronę sierść się ładnie pozwija w kulki ;)

Cinek
16-12-2012, 13:54
Panowie! Znalazłem świetny i tani sposób na pozbycie się różnego typu zabrudzeń z siedzeń. Rolka do ubrań nie pomogła, ale w swojej szafie znalazłem jeszcze jeden sprzęt, którego dawno już nie używałem.
Jest to szczotka do ubrań z takimi krótkimi włoskami http://www.stoklasa.pl/fotky/010941_01.jpg
Zbiera idealnie, w sobotnie popołudnie w dosłowanie 40-50 minut wyczyściłem wszystko co welurowe w moim aucie :)

Sławomir
16-12-2012, 18:25
Łukasza sposób działa na tej samej zasadzie co Cinek zapodał

kreml73
16-12-2012, 22:29
15-30 min orientacyjnie na zdjęcie każdego z siedzeń
poprosimy tutorial:zakrecony:

MarekPrint
16-12-2012, 22:59
poprosimy tutorial

Za zimno trochę teraz , a i tak zalecane zakładanie tapicerki lekko wilgotnej by się ładnie ułożyła.

Oparcie siedzeń opisałem tu http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/99695-Jak-siagnac-tapicerke-z-oparcia

Reszta tz siedzisko i tylna kanapa jest łatwiej. Brzegi zakończone są obszyciem które jest wbite w rant konstrukcji blaszanej, Trzeba tylko wyciągnąć to, pozdejmować druciane kółeczka naciągające tapicerkę pod spodem. Tylny podłokietnik wyjmuje się poprzez wyjęcie zawleczki blaszanej i miejscu obrotu podłokietnika.

Nie polecam ściągania zagłówków . Tapicerka ich schodzi się w miejscu wyjścia prętów, jednak wprasowana czy wklejona jest ona w piankę wewnętrzną. Trochę oderwałem i odpuściłem ich dalsze zdejmowanie i pranie tej części. Efektem teraz jest sypanie się ze środka okruszków pianki na fotel. Ale sprawę zakleiłem i problem znikł.

rustin
16-12-2012, 23:20
W takim krótkim czasie to zrobisz? Jak? Ściągnąłem siedzisko i zajęło mi to dużo więcej

Wysyłane z mojego E15i za pomocą Tapatalk 2

MarekPrint
16-12-2012, 23:37
Wyjmowałem z auta tylko oparcia tylnej kanapy bo łatwo wychodzą ( śrubka i blaszka pomiędzy oparciami , spinki na brzegach) reszta demontaż tapicerki w aucie. Dwa większe płaskie wkrętaki i dwie pary szczypiec do otwierania oczek z drutu.

analyzator
20-12-2012, 20:47
Tanie pranie w lublinie - u mnie na miejscu - płaciłem 100zł w tym odgrzybianie klimy ;) więc środki za 50 zł nie są tanie. Wcześniej kupiłem dwie pianki do tapicerki i 3 różne szczotki i było do za przeproszeniem pupy przed D. ;)

rustin
20-12-2012, 21:40
za 100zł pranie tapicerki i odgrzybianie klimy?

Cinek
20-12-2012, 21:45
za 100zł pranie tapicerki i odgrzybianie klimy?

Może tylko mówią, że odgrzybiają :) Narazie dała radę moja szczotka do ubrań, na wiosnę być może skuszę się na pranie wnętrza ;)

dominiq
20-12-2012, 21:57
Panowie, to nie sezon na pranie tapicerki. W życiu wam to nie wyschnie :) Poczekajcie do lata :)

Cinek
20-12-2012, 22:04
Panowie, to nie sezon na pranie tapicerki. W życiu wam to nie wyschnie :) Poczekajcie do lata :)

Wyschnie jeśli ktoś ma ogrzewany garaż, ale jak wiadomo większość naszych Mondi stoi pod chmurką ;) Wiadomo, że pranie tapicery daje najlepszy efekt, ale zakładając temat chodziło mi o rozwiązanie, którym można przywrócić czystość podczas regularnego sprzątania auta. Także koledzy poszukiwać szczotek do ubrań takich jak wrzucałem kilka postów niżej i do roboty... przed świętami autko musi lśnić.

Ja ze swoim wybieram się przed Bożym Narodzeniem na dobrą myjnię, na której osuszą mi auto i zabezpieczą uszczelki :) Niech perełka ma coś od mikołaja :hmm:

analyzator
20-12-2012, 23:16
za 100zł pranie tapicerki i odgrzybianie klimy?

Zamawiałem pod firmę, praliśmy 4 albo 5 samochodów. W tej cenie z podsufitką i wykładzinami O_O. Odgrzybianie dziwną metodą bo parą ale zadziałało, skutecznie. Sam się zdziwiłem.

rustin
20-12-2012, 23:57
Daj namiary, za 100zł przejadę się do lublina

boro
21-12-2012, 01:19
Z srodek do czyszczenia zaplacisz okolo 50zl to nie lepiej dac na profesjonalne pranie ktore kosztuje w granicach 200zl i pozniej juz dbac o fotele i wiecej nie prac? :) Nic tak nie wyczysci jak srodki ktorymi piora na myjni...

Jestem tego samego zdania. Nie pamiętam ile kosztowało mnie czyszczenie welurowej tapicerki u Jondiego (100 czy 150 zł) w każdym razie po takim praniu/czyszczeniu wyglądała jak nowa. Łącznie z podsufitką, która wyraźnie wyjaśniała po takim czyszczeniu...

Mav
21-12-2012, 14:57
Daj namiary, za 100zł przejadę się do lublina
Takie sa ceny na rynku niestety... Przynajmniej w Krakowie.

---------- Post added at 14:57 ---------- Previous post was at 14:56 ----------


Panowie, to nie sezon na pranie tapicerki. W życiu wam to nie wyschnie
Zapraszam na demonstracje. Po paru godzinach odbierzesz auto z sucha i czysta tapicerka :bigok:

dominiq
21-12-2012, 15:02
Zapraszam na demonstracje. Po paru godzinach odbierzesz auto z sucha i czysta tapicerka
Wierzę, jak masz sprzęt, to dosuszysz, ale takie przydomowe prawie w garażu to nie robota :)

Mav
21-12-2012, 17:19
O ile to nie jest diesel, ktory sie w miejscu nie zagrzeje a benzyna ze zdrowym ukladem chlodzenia to ogrzewanie na full, uchylic lekko szybke i po 2-3 godzinach na biegu jalowym tez jest sucho w srodku przy obecnych temperaturach.
Chociaz ja tez staram sie klientow bardziej umawiac na takie uslugi na wiosne, bo znajac zycie i tak ubrudza w zime jasna materialowa tapicerke... A to snieg spanie, a to ubranie mokre, itd.

rustin
21-12-2012, 17:44
Pranie tapicerki + odgrzybianie klimy= 100zł to jest cena rynku? w krakowie też tak tanio robią?

dominiq
21-12-2012, 17:50
Pranie tapicerki + odgrzybianie klimy= 100zł
To ja za samo odgrzybiania więcej płaciłem :)

Mav
21-12-2012, 18:44
Pranie tapicerki + odgrzybianie klimy= 100zł to jest cena rynku? w krakowie też tak tanio robią?
Niom niestety... Pod pojeciem odgrzybianie klimy miej raczej na mysli podlaczenie pod ozonator taki za kilkaset zl na 20 minut. Czyli cos tam to da... Ale odgrzybianiem osobicie bym tego nie nazwal.


To ja za samo odgrzybiania więcej płaciłem
Jak np chcemuy robic modnymi ostatnio (i naprawde skutecznymi) ultradzwiekami to sam porzadny preparat (kapsulka) to jest ponad 50zl na auto:))

rustin
21-12-2012, 19:48
Aż nie wierzę że ktoś za 100zł wypierze i odgrzybi. Daj namiary na firmę w krakowie , zadzownie i zapytam

analyzator
21-12-2012, 21:07
Jak dobrze pamiętam to korzystaliśmy z tej oferty, w Lublinie: http://lublin.olx.pl/czyszczenie-tapicerki-samochodowej-najwyzsza-jakosc-w-lublinie-iid-181437692

Z tym, że u nas było umówione na cały dzień kilka autek po kolei. W tej cenie mieliśmy komplet z praniem tapicerki w bagażniku, fotele oczywiście, podłoga, podsufitka. Jak pisałem odgrzybianie dosyć oryginalną metodą - facet dmuchał parą pod ciśnieniem w nawiewy, buchało z nich jak z wulkanu ;) zadziałało równie dobrze jak ozonowanie = coś tam zaśmierdziało po jakimś czasie ale generalnie no problemo i jeżdżę.

Czy pranie super-mega-ekstra ? Nie było zacieków, plamy zniknęły. Auto generalnie zadbane i wcześniej prane więc nie było też tak, że trzeba było się napracować.

Dobra alternatywa to zdjąć tapicerkę i hop do pralki. Tak bym chętnie zrobił bo efekt w zasadzie gwarantowany tylko się boję ściągać żeby nic nie zepsuć. Na wiosnę muszę znowu pomyśleć. Moje laski robią syf w takim tempie, że wciąż są w stanie mnie zadziwić :P

Kraków:
http://www.pranietapicerki.malopolska.pl/index.php?id=pranie_tapicerki_samochodowej

http://studioporzadku.pl/czyszczenie-tapicerki-samochodowej-krakow

i jeszcze kilka. Jak z kolegami się kilka aut podstawi i ponegocjuje to na pewno nie ma sensu jechać do Lublina ;) Ja organizowałem pod pracą - od 8 do 16 auta stoją, idealny moment.

dominiq
21-12-2012, 21:14
ultradzwiekami
Dokładnie, to były ultradźwięki i zadyma w aucie :)

rustin
21-12-2012, 22:09
I gdzie w tych linkach jest że pranie +odgrzybianie za 100zł?

Mav
22-12-2012, 16:52
Aż nie wierzę że ktoś za 100zł wypierze i odgrzybi. Daj namiary na firmę w krakowie , zadzownie i zapytam
Na wiosne bedzie wysyp takch ofert na grouponie i podobnych portalach. Ostatnio za 89zl robili (5 miejsce+ boczki drzwiowe i "ozonowanie").

Jondi
22-12-2012, 22:39
Panowie, to nie sezon na pranie tapicerki. W życiu wam to nie wyschnie Poczekajcie do lata
Przy niższych temperaturach prałem i po 3h klient odbierał suche auto :) zaznaczę że w garażu było tylko na czas prania a nie schnięcia ;)

Co do kupowania chemii do prania to bez odkurzacza do ekstrakcji to co najwyżej odświeżycie na chwile tapicerkę gdyż cały bród wbijecie głębiej do gąbki... Przy pierwszym wejściu do auta w wilgotnych ciuchach plamy wyjdą na nowo


estem tego samego zdania. Nie pamiętam ile kosztowało mnie czyszczenie welurowej tapicerki u Jondiego (100 czy 150 zł) w każdym razie po takim praniu/czyszczeniu wyglądała jak nowa. Łącznie z podsufitką, która wyraźnie wyjaśniała po takim czyszczeniu...
Ciesze się że jesteś zadowolony z efektu :)


I gdzie w tych linkach jest że pranie +odgrzybianie za 100zł?

popatrz za niedługo na znany portal z rabatowymi usługami :)

dodam jeszcze że w MKIII podsufitka jest niewdzięczna do prania i widać na niej efekt tylko jak była poprzednio mocno zabrudzona
przy okazji uważajcie komu dajecie do prania auto żeby nie odkleił podsufitki

rustin
22-12-2012, 22:49
znaczy się na jaki? :) bo nie korzystałem z tego jeszcze

Jondi
22-12-2012, 23:36
np grupon :) aczkolwiek różnie jest podejście firm usługowych do takiego klienta niestety ;/ i najczęściej za podsufitkę oraz czyszczenie pozostałej części wnętrza trzeba dopłacić

Malinka
19-01-2013, 20:55
15-30 min orientacyjnie na zdjęcie każdego z siedzeń.

a może jest gdzieś opis (najlepiej ze zdjęciami) jak zdjąć ten welur?

MarekPrint
19-01-2013, 23:47
Post nr 18 tego samego tematu
http://mondeoklubpolska.pl/showthread.php/99490-Czym-czy%C5%9Bci%C4%87-welurowe-fotele?p=1861106&viewfull=1#post1861106

Tomasz
21-01-2013, 12:26
Ktoś wspomniał o taśmie, ale nie przyklejać do siedzeń tylko nawinąć na dłoń klejącą stroną na zewnątrz i przecierać siedzenia. Brudu to nie usunie, ale wszelkie włosy, kłaczki idealnie. Stary sposób ale na prawdę działa.

GeGo
27-01-2013, 13:18
tylko nawinąć na dłoń klejącą stroną na zewnątrz

ja używam do włosów żony czy czasem sierści psa czegoś takiego:
http://www.wenco.de/images/content/sortiment/haushaltswaren/haus-technik/520058_Fusselrolle.jpg

kupuje to i mam tam 100 klejących papierków jak już jeden nie zbiera zrywam i mam nowy..
schodzi raz dwa...

a do kłaków lub resztek z jakiś tam bluz czy kurtek co ciciki zostawiają to usuwam tym:
http://www.img.chh.pl/large_size/249.jpg

esik_az_eso
30-01-2013, 10:41
otworzylibyście filię gdzieś w centrum tych usług :)
bo do KRK tak pomykać...no nieekonomiczne :)

zizitop901
09-02-2013, 19:30
hmm włosy i sierść to odkurzaczem z turbo szczotką i pozamiatane 5minut na fotel. a czyszczenie z plam i td tu nie zabłysnę ale preparaty z Lidla w5 są tanie i bardzo skuteczne czyściłem u siebie tapicerkę z podsufitką włącznie trochę to trwa ale efekt jest i zanim wyschnie na dobre lekko turbo szczotka i ganz nówka i bez namaczania....

---------- Post added at 19:30 ---------- Previous post was at 19:26 ----------

http://img.bazarek.pl/311948/16960/2966196/5616873664f04d8e33bf43.jpg

---------- Post added at 19:30 ---------- Previous post was at 19:30 ----------

szczotka jakieś 30zł

CoastBasse
25-04-2013, 23:09
Patent z taśmą klejąca sprawdzałem i świetnie działa :) A dzisiaj na próbę wrzuciłem tapicerkę z kanapy do pralki i rewelacja :)

Maciek80
09-09-2013, 13:54
Rolki są w porządku (najlepsze chyba te z Ikei), ale takie czyszczenie trochę czasu zajmuje jeśli ma być faktycznie skuteczne. Ja się zastanawiam raczej nad przenośnym sprzętem typu Dustbuster albo Black&Decker, ale nie wiem, czy to jest faktycznie wydajne. Może ktoś z Was ma coś takiego i może doradzić jaki odkurzacz (http://www.philips.pl/c/odkurzacze/36660/cat/)? Chodziłoby mi przede wszystkim, żeby nie był za duży, mieścił się w
bagażniku, ale żeby miał też w miarę dobrą moc, żeby odkurzanie nie trwało jakoś strasznie długo. Np.12 V wystarczy?