+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    kordian
    Gość

    Ford Mondeo 1993 1.6 16V - za duże spalanie

    Witam,

    Orientowałem się trochę w internecie ile powinien spalać mi mondziak jak w temacie i wychodzi, że między 7-8 l/100km. A mój ciągnie jak młoda tirówka 11l/100km. Nie wiem dlaczego

    Czy to wina świec?
    Czy termostatu? (zimą kurde nawet nie drgnęła wskazówka temp. płynu w chłodnicy)

    Poza tym jaki olej lejecie do niego? Czy mineralny (15W) nie jest dla niego zabójstwem?

    Mnie też lata kierownica (i drgania czuć nie tylko na niej, ale na drążku zmiany biegów, a wskazówka szybkościomierza też mi tańczy) oraz mam zółte światła.

    Ale samochód generalnie bez zarzutów.

    Pozdr.
    Kordian

  2. # ADS
    Reklama
     

  3. #2
    Co do chlodzenia, to jesli po przejechaniu paru kilometrow (nawet w zimie) auto nadal nie osiaga roboczej temperatury, to termostat do wymiany. To oczywiscie znacznie podnosi spalanie (bo zimny silnik wiecej pali ).

    Poza tym, na spalanie maja wplyw wszelkie dodatkowe opory - zla zbieznosc, zbyt niskie cisnienie w oponach, nie odpuszczajace do konca klocki hamulcowe.

    Filtry i swiece (oraz kable WN) tez maja w tym swoj wklad. Jesli sa zasyfione to pogarszaja efektywnosc spalania. Padnieta sonda lambda tez powoduje taki efekt (na przegladzie na analizie spalin, wychodza wtedy normy przekroczone laaadne pare razy).

    Co do oleju, to ja leje syntetyk Mobil1, ale to troche inny silnik.

    Pozdrawiam,
    pInGwIn

    PS> A jesli chodzi o zolte reflektory, to byl ostatnio na stronce artykul kolegi Numerka na ten temat:
    http://mkp.alfatel.pl/nuke/html/modu...rder=0&thold=0
    Ratownik Drogowy PZM

  4. #3
    kordian
    Gość
    termostat niby mam wymieniony, ale on lekko idzie do gory jak jest goraco, to znaczy wychodzi poza biale, poczatkowe pole.

    Jakie powinno byc cisnienie w oponach latem? 2.2 tyl, 2 przod?

    I dzieki za odpowiedz.

  5. #4
    Latem (ale na nie rozgrzanych oponach) przod 0,21 (normalne obciazenie) do 0,24 MPa (pelne obciazenie). tyl 0,21 (normalne obc.) do 0,28 MPa (full load).

    Zima powinno byc o okolo 0,02 wiecej.

    Pozdrawiam,
    pInGwIn
    Ratownik Drogowy PZM

  6. #5

    Re: Ford Mondeo 1993 1.6 16V - za duże spalanie

    Cytat Zamieszczone przez kordian
    Mnie też lata kierownica (i drgania czuć nie tylko na niej, ale na drążku zmiany biegów, a wskazówka szybkościomierza też mi tańczy) oraz mam zółte światła.

    Ale samochód generalnie bez zarzutów.

    Pozdr.
    Kordian
    Co do zoltych swiatelek to polecam kupic nowe wkladki reflektorow. Ja kupowalem w TopCarze po 64zl za sztuke. Wymiana zajela jakies 20 min.
    "Uprawiałeś kiedyś seks z kobietą? Nigdy nie uprawiałeś! Wszystko przez twojego diesla!" Jeremy Clarkson

  7. #6
    Pogromca zakrętów
    Imię
    My name is Gladiator
    Model
    SAM
    Silnik
    SAM
    Opis
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Sam_(motoryzacja)
    Od
    17 Nov 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Powiem tak, mój 2.0 pali w mieście 10 LTR i cieszę się, że tak mało. Mamy też w firmie 1.8 i pali więcej, ale nie oszczędza się go... Na trasie pomiędzy 7 a 8 Ltr to rewelacja, więc nie ma się co przejmować spalaniem.

    Poza tym głównym czynnikiem stanowiącym o ilości spalanego paliwa jest waga butów kierowcy. Ja nawet w Toyocie, która normalnie pali około 6 LTR / 100 KM po trasie uzyskałem 14,5 - i wszystko było sprawne itp. Tylko wyścigi były z Wrocka do Wawki .
    Pozdro
    vMZe

  8. #7
    kordian
    Gość
    Kurcze, najgorsze jest to, że ja zmieniam biegi przy 2000-2500 obrotów i nie piłuję samochodu. Co więcej czasami pozwalam sobie na luz i wrzucam bieg jałowy na kilkadziesią metrów. Gdbym tego nie robił, to nie wiem co by było...

    Rzeczywiście muszę:
    - wymienić termostat (nie wiecie ile kosztuje i macie może schemat, jak to zrobić?)
    - sprawdzić świece
    - wymienić opony na letnie (aaaaa, nie mam kasy ( )

    Moze to coś da.

    PS Czy ktoś ma może przypadkiem książkę serwisową do MK1? Kumpel ma do fordów, ale nie ma tam mondeo. Rewelacja, rysunki prostrze do zrozumienia niż Kajko i Kokosz, można samemu rozłożyć i z powrotem złożyć samochód.

    Pozdro
    Kordian

  9. #8
    Zbanowany
    Od
    12 Jan 2005
    Mieszka w
    Galicja Lubelszczyzna
    Cytat Zamieszczone przez kordian
    Kurcze, najgorsze jest to, że ja zmieniam biegi przy 2000-2500 obrotów i nie piłuję samochodu. Co więcej czasami pozwalam sobie na luz i wrzucam bieg jałowy na kilkadziesią metrów. Gdbym tego nie robił, to nie wiem co by było...

    Rzeczywiście muszę:
    - wymienić termostat (nie wiecie ile kosztuje i macie może schemat, jak to zrobić?)
    - sprawdzić świece
    - wymienić opony na letnie (aaaaa, nie mam kasy ( )

    Moze to coś da.

    PS Czy ktoś ma może przypadkiem książkę serwisową do MK1? Kumpel ma do fordów, ale nie ma tam mondeo. Rewelacja, rysunki prostrze do zrozumienia niż Kajko i Kokosz, można samemu rozłożyć i z powrotem złożyć samochód.
    Z tym wrzucaniem na bieg jałowy - pospolity błąd. W ten sposob spalanie zawyzasz, poniewaz silnik pracujący na biegu jałowym zawsze tego paliwa troche zużyje (okolo 1,2 - 1,4 litra na godzine pracy). Nie wysprzeglając biegu i puszczając gaz zamykasz odcinasz wtryski i silnik pracuje siłą rozpedu...

    Termostat kosztuje okolo 40-50pln, a o wymnianie gdizes było niedawno na forum


    PS> uzupełnij jeszcze info w profilu


    pozdr

  10. #9
    O wymianie termostatu na pewno byl artykul, poszukaj w archiwum.

    Pozdrawiam,
    pInGwIn
    Ratownik Drogowy PZM

  11. #10
    Pogromca zakrętów
    Imię
    My name is Gladiator
    Model
    SAM
    Silnik
    SAM
    Opis
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Sam_(motoryzacja)
    Od
    17 Nov 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Powiem tak - termostat i później sprawdzenie spalania.
    Poza tym to 11 LTR to w mieście czy na trasie??
    Pozdro
    vMZe

  12. #11
    kordian
    Gość
    Po mieście, za miastem nie mam rodziny ani dziewczyny ;-)

    Na jałowym biegu i tak spalanie jest chyba pomijalnie małe. Czy nie?

    Kurcze, myślałem, że silnik 1.6 16V nie wciągnie mi więcej niż 8l/100

  13. #12
    Jak na miasto to 11l to nie jest tragedia. Wymien termostat, to na pewno troche spadnie. Silnik jest maly, ale autko jednak troche wazy, a i gabaryty sa nie bez znaczenia. Jesli Ci ktos powiedzial, ze mu Mondeo pali 7-8l po miescie, to wloz to spokojnie miedzy bajki.

    Pociesz sie, ze moj na PB bierze 13 - 14 ltr. po miescie .

    Pozdrawiam,
    pInGwIn
    Ratownik Drogowy PZM

  14. #13
    Zbanowany
    Od
    12 Jan 2005
    Mieszka w
    Galicja Lubelszczyzna
    Cytat Zamieszczone przez kordian
    Po mieście, za miastem nie mam rodziny ani dziewczyny ;-)
    To se znajdz....zobaczysz ze spalanie spadnie jak za miasto bedizesz jezdził...
    wg mnie 11 po miescie jest w miare akceptowalne, szczegołnie przy pokonywaniu krótkich odcuinkow przy czestym uruchamianiu silnika. Ale termostat i tak wymien, bo jesli silnik niedogrzany to spala wiecej

    Cytat Zamieszczone przez kordian
    Na jałowym biegu i tak spalanie jest chyba pomijalnie małe. Czy nie?
    ziarnko do ziarnka... i zbierze sie miarka - albo oszczednie albo na luzie
    jak jedziesz na biegu bez gazu to oszczedzasz też hamulce, bo hamujesz silnikiem...to nie jedyne zalety
    Cytat Zamieszczone przez kordian
    Kurcze, myślałem, że silnik 1.6 16V nie wciągnie mi więcej niż 8l/100
    znaczy sie niewiele wiecej niz w duzo mniejszym, lżejszym miejskim samochodziku o pijemnosci 1.2? (bez przesadyzmów w stylu jazda emerycka)

  15. #14
    Altoot, ale sie zgralismy
    Ratownik Drogowy PZM

  16. #15
    Niedzielny kierowca Awatar Tauros
    Imię
    Konrad
    Opis
    Mitsubishi Lancer
    Od
    12 Jan 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez kordian
    Po mieście, za miastem nie mam rodziny ani dziewczyny ;-)

    Na jałowym biegu i tak spalanie jest chyba pomijalnie małe. Czy nie?

    Kurcze, myślałem, że silnik 1.6 16V nie wciągnie mi więcej niż 8l/100
    Moj 1.6 w miescie pali kolo 10-12 litrow...Noge mam ciezka...Ale ostatnio staram sie jezdzic spokojnie "po emerycku" ale nie wolno i biegi zmieniam max przy 3500obr/min i spalanie wychodzi kolo 11, wiec na silnik 1.6 to niestety chyba norma (TTTM) i sie nic na to nie poradzi...Chociaz inni uzytkownicy 1.6 pisali ze schodza do min 9l/100km w miescie...dla mnie to nie osiagalne Minimalnie jak schodze to 10;/100km i ani litra mniej
    Co do ksiazki serwisowej, poszukaj w archiwum (pare stron wstecz) lub uzyj opcji szukaj...Byl nie jeden post o tej ksiazce...
    Mitsubishi Lancer
    Ford Ka 1.3
    Byla: Mitsubishi Carisma 1.6 16V
    Byl: Ford Mondeo 1.6 16V

  17. #16
    Zbanowany
    Od
    12 Jan 2005
    Mieszka w
    Galicja Lubelszczyzna
    Cytat Zamieszczone przez pingwin
    Altoot, ale sie zgralismy

    :metal

  18. #17
    huamisoft
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez kordian
    Kurcze, myślałem, że silnik 1.6 16V nie wciągnie mi więcej niż 8l/100
    nie zapominaj ze to duzy i ciezki samochod. wg mnie to byl blad ze dawali takie male silniki do takiego duzego auta. spalanie przy 1.8 moze byc nawet nizsze bo przy wiekszej mocy nie trzeba go tak katowac.

    co do spalania to u mnie na gazie mam tak:
    w trasie ok 9l przy spokojnej jezdzie ok 110km/h, do 11l przy szybszej
    po miescie ok 13l
    na benzynie nigdy nie sprawdzalem.

  19. #18
    huamisoft
    Gość
    podaj maila to wysle ci ksiazke w pdf-ie

  20. #19
    Zbanowany
    Od
    13 Jan 2005
    Mieszka w
    Wa-wa & Sulejówek City
    Cytat Zamieszczone przez huamisoft
    nie zapominaj ze to duzy i ciezki samochod. wg mnie to byl blad ze dawali takie male silniki do takiego duzego auta. spalanie przy 1.8 moze byc nawet nizsze bo przy wiekszej mocy nie trzeba go tak katowac.

    co do spalania to u mnie na gazie mam tak:
    w trasie ok 9l przy spokojnej jezdzie ok 110km/h, do 11l przy szybszej
    po miescie ok 13l
    na benzynie nigdy nie sprawdzalem.
    Ano właśnie, tu jest pies pogrzebany - kolega z firmy ma 1.8 ja 2,5. Kiedy usłyszał, że palą tyle samo to się za głowę złapał. I teraz ci powiem, że i 1,6 i 1,8 palą w mieście tyle samo co 2,5 - 10-12 l/100 km.
    Fajnie nieprawdaż?
    Cały klops jest w tym, że, by szybko ruszyć i jechać z określoną prędkością, w 1,6 i 1,8 trza deptać zdrowo w podłogę, a w 2,5 wystarczy po prostu nogę na gaz położyć.
    Proponuję ci sprawdzić wszystkie elementy wpływające na spalanie paliwa - filtry, przepływomież, świece i kable, opony (poziom wyłysienia i ciśnienie), klocki i tarcze, a potem sprawdź go na mieście i w trasie i zobaczysz cy się coś poprawi czy nie, zakładam, że na pewno się poprawi.

    Pozdróffka

  21. #20

    Re: Ford Mondeo 1993 1.6 16V - za duże spalanie

    Cytat Zamieszczone przez kordian
    Witam,

    Orientowałem się trochę w internecie ile powinien spalać mi mondziak jak w temacie i wychodzi, że między 7-8 l/100km. A mój ciągnie jak młoda tirówka 11l/100km. Nie wiem dlaczego

    Czy to wina świec?
    Czy termostatu? (zimą kurde nawet nie drgnęła wskazówka temp. płynu w chłodnicy)

    Poza tym jaki olej lejecie do niego? Czy mineralny (15W) nie jest dla niego zabójstwem?

    Mnie też lata kierownica (i drgania czuć nie tylko na niej, ale na drążku zmiany biegów, a wskazówka szybkościomierza też mi tańczy) oraz mam zółte światła.

    Ale samochód generalnie bez zarzutów.

    Pozdr.
    Kordian
    Co do spalania to nie wiesz bezapelacyjnie w to co piszą.Owszem na trasie przy dlikatnej jeździe możesz osiagnac rezultat ok 8.5-9l/100km zuzycia PB,ale to jest najmniejszy silnik montowany w doscyć sporym i cięzkim aucie,wiec bedzie spalał porównwalnie lub więcej niz 1,8l sporo mocniejszy silnik

Podobne wątki

  1. [MkIII] Zbyt duże Spalanie Gazu Mondeo Mk3 2.0 Automat
    By Rufi46 in forum LPG
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 22-12-2013, 18:33
  2. [Zetec] Mondeo Mk1 1.8 16v 115km...Duże Spalanie
    By NaL in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 10-04-2013, 11:22
  3. [TD MkI] Duże spalanie mondeo 1.8 td mk1
    By mati123456aa@o2.pl in forum Silnik - Diesel
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 27-11-2011, 09:07
  4. [Duratec]przepływomierz mondeo// duże spalanie!!!
    By Mirula in forum Silnik - Zetec, Duratec rzędowy, 1.8 SCI
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 26-01-2009, 00:48
  5. [MkI] Spalanie gazu mondeo 1993 zaraz po założeniu
    By gregor_sk in forum LPG
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 01-05-2007, 17:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów